Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Světlo v rukou člověka 
Výstavu mapující historii a vývoj světla ovládaného člověkem mohou nyní zhlédnout návštěvníci Muzea v Zábřehu. Expozice nese název Posviťme si na to aneb Od louče k žárovce. Návštěvníky čeká prostřednictvím sbírkových předmětů příběh o tom, jak kdosi dávno rozdělal první oheň a někdo na druhém konci otočil vypínačem. Expozice představuje starší způsob rozněcování ohně pomocí kovových křesadel, který přetrval až do rozšíření zápalek v polovině 19. století, kdy začaly vznikat z malých domácích dílen první továrny na výrobu zápalek.
V zábřežském regionu to byly sirkárny v Lošticích, Postřelmově a v Mohelnici. Vývoj osvětlování začíná u archaických svítidel - loučí, dokumentací jejich výroby a používání v lidovém prostředí až do poloviny 19. století. Pokračuje svícemi a svícny z různých materiálů a období, olejovými a petrolejovými lampami až k elektrickému osvětlení, které je prezentováno hlavně produkcí osvětlovacích těles z rapotínských skláren.
Na výstavě se nenacházejí jen předměty, které byly v průběhu času zdrojem osvětlení. Seznamuje prostřednictvím dobových fotografií a kreseb také s tím, v jakém prostředí a prostoru se svítilo ve městech či na venkově.
Výstava potrvá do 3. září.
Tři světová muzea připomínají nejslavnějšího portrétistu doby renesance
Když 11. srpna 1494 zemřel v Bruggách Hans Memling, zaznamenal místní kronikář, že ze světa odešel jeden z nejlepších malířů té doby. Město na jeho umění nikdy nezapomnělo a Memlingovo muzeum patří i dnes k vyhledávaným turistickým atrakcím Belgie. Nicméně kdysi slavný tvůrce nemá v povědomí milovníků malířství i historiků umění takové místo, jako třeba jeho vrstevník Sandro Botticelli.
O důkladnou rehabilitaci malířova umění se letos postarala tři slavná muzea: Frick Collection v New Yorku, Museo Thyssen-Bornemisza v Madridu a Groeningemuseum v Bruggách. Společně připravila výstavu, která představuje Memlinga jako významného portrétistu. A ukázalo se, že umělec v tomto oboru patřil k velkým objevitelům. Tvář zobrazoval s téměř fotografickou přesností a jako jeden z prvních maloval svoje zákazníky na pozadí krajiny a krásné modré oblohy.
Nápad měl okamžitě ohlas mezi renesančními umělci, takže Memlinga jako vzor měli Botticelli, Bellini, Perugino a mladý Raffael. A podle významného anglického znalce Paula Nuttalla se vyrovnával s vlivem Memlinga i Leonardo da Vinci. Není proto náhoda, že renesanční životopisec Giorgio Vasari, který za velikány uznával téměř jen rodilé Italy, považoval Memlinga společně s Dürerem za mistry hodné úcty.
K módě malování portrétů „ŕ la Memling“ přispělo i to, že obrazy si u něj objednávali zámožní italští obchodníci a bankéři, kteří krátce nebo trvale působili v Bruggách. Každý pak chtěl mít dílo od Memlinga, a tak už v době renesance vznikly i první padělky jeho originálů. Sám malíř se díky četným zakázkám dostal i k velkým penězům. Vlastnil dva velké domy a podle platby daní patřil k tisícovce nejbohatších občanů města Bruggy, které patřilo mezi největší finanční a obchodní centra Evropy.
Memling namaloval i svůj vlastní portrét, který se ale nezachoval. Když ho v roce 1521 viděl v Benátkách kronikář Marcantonio Michiel, napsal, že malíř měl na obraze obličej hodně otylý a pleť výrazně červenou. Memling zemřel zřejmě v pětapadesáti až šedesáti letech. Soudě podle Michielova popisu asi na infarkt díky vysokému tlaku a nadměrné obéznosti.
Výstava Memlingových portrétů je k vidění v Bruggách do 4. září, od října do prosince bude v New Yorku.
Jana Hrušková
Zdroj:Právo


Komentáře
Poslední komentář: 27.09.2009  00:18
 Datum
Jméno
Téma
 27.09.  00:18 jqeonmeyoi MUSJRUtoGvn