Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Lenka,
zítra Petr.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nová Evropská komise

 

Barroso představuje svůj tým:

Co můžeme očekávat od nové Komise?

 

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso vybral svůj tým pro funkční období do roku 2014. Při představení nové komise Barroso řekl, že jde o evropský tým pro realizaci evropského programu, od něhož očekává, že přijde s čerstvými podněty¨k řešení evropských problémů.

 

V Barrosově týmu se objevuje třináct nových tváří, k tomu lze přičíst šest dalších, které nebyly v jeho první komisi v období 2004 - 2009. Všichni stávající komisaři, kteří v novém složení zůstávají, dostanou nová portfolia. To José Manuelu Barrosovi poskytne značný manévrovací prostor v prvních měsících nového funkčního období, než se komisaři usadí ve svých nových pozicích.
Po hlasité kampani, cílené na zajištění lepšího poměru mezi muži a ženami, zasedne v nové sestavě devět žen, což je více než kdy předtím. Dobře zastoupeni jsou socialisté a liberálové. Tři ze sedmi místopředsedů, Catherine Ashtonová, Joaquín Almunia a Maroš Šefčovič, reprezentují levici a další dva, Olli Rehn a Siim Kallas, jsou liberálové.
Změny portfolií a změny priorit José Barroso provedl v nové sestavě Evropské komise několik závažných změn a podařilo se mu tím dosáhnout zřejmé rovnováhy.
V nové Barrosově komisi chybí zjevně „druhořadá“ křesla, jako byl například post komisaře pro mnohojazyčnost, a každý nový komisař má odpovídající míru pravomocí i přiměřené zdroje.

 

Hlavní novinkou je post komisařky pro otázky klimatu – obsadila ho Connie Hedegaardová, konzervativní dánská ministryně, která měla klima a energetiku na starosti v období příprav na Kodaňskou konferenci o klimatu. Ač poměrně mladá, má v dánské politice silné postavení a je považována za dynamickou a neodbytnou, což je pro tuto „průřezovou“ funkci zřejmě důležité. Ve své vlasti je populární a při nominaci měla dobrou podporu. Hedegaardová je také loajální vůči svému portfoliu: naléhala na omezování spotřeby energie - nejen na snižování emisí - i tehdy, když to bylo v rozporu s oficiální vládní či stranickou linií.
Zřízení této funkce je jasným signálem, že klimatické změny budou pro komisi velkou prioritou ve všech resortech. I když má Hedegaardová dobré předpoklady a i politické zkušenosti, bude možná potřebovat podporu předsedy komise. A to zejména při prosazování zelené problematiky u ostatních komisařů.

 

Změn doznávají také další portfolia: Viviane Redingová, která bude komisi předsedat v Barrosově nepřítomnosti, bude odpovídat za oblast spravedlnosti, základních práv a občanství. Lucemburská komisařka obsáhne problematiku diskriminace a rovnosti. Ta předtím spadala do pravomocí GŘ Zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, GŘ Komunikace a části GŘ Spravedlnost, svoboda a bezpečnost. Otázky imigrace budou nově spadat pod švédskou kandidátku Cecilii Malmströmovou, navrženou pro oblast vnitra.

Jedním z významných úkolů paní Redingové budou spotřebitelské smlouvy a marketingové právo, jež převezme od generálního ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitelů. Telekomunikační společnosti mají zkušenost s její houževnatou prací na regulaci poplatků za roaming a lze očekávat, že Redingová stejný přístup uplatní i k obecným otázkám spotřebitelského práva.

 

Dříve rozdělená generální ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitelů se nyní opět spojují pod vedením maltského kandidáta Johna Dalliho. Ačkoli je v zahraničí málo známý, na Maltě působil jako ministr financí, v letech 2004-2008 jako ministr zahraničních věcí a od roku 2008 jako ministr sociálních věcí a zdravotnictví.
Navzdory ztrátě agendy spotřebitelských smluv a marketingového práva získává GŘ Johna Dalliho na důležitosti. V příští komisi přebere od GŘ pro podniky a průmysl agendu léčiv a od GŘ pro životní prostředí agendu biotechnologií a pesticidů. Sloučení portfolií zdravotnictví a spotřebitelů také znamená, že si dva velcí hráči v aparátu komise, totiž John Bell a Philippe Brunet, kteří šéfovali kabinetům obou dosavadních komisařů, budou hledat nové uplatnění. Pan Brunet je nepochybně kandidátem na jednu z klíčových rolí v novém GŘ pro ochranu zdraví a spotřebitelů, možná v oddělení léčiv, které již dříve vedl. Spolu s léčivy přechází pod toto GŘ také Evropská agentura pro léčiva.

 

Zatímco GŘ pro ochranu zdraví a spotřebitelů a John Dalli na důležitosti získali, GŘ pro podnikání a průmysl a do jeho čela jmenovaný italský komisař Antonio Tajani dopadli o poznání hůře. Kromě léčiv ztrácí toto GŘ agendu regulace, která přechází do generálního sekretariátu, a koordinaci Transatlantické hospodářské rady, která přechází do GŘ pro obchod. Tato poslední změna možná ohlašuje snížení vlivu Transatlantické hospodářské rady. Panu Tajanimu může být útěchou, že mu bude svěřena odpovědnost za projekt Galileo a stane se, byť až šestým, místopředsedou Evropské komise. Vcelku je tedy nyní GŘ pro podnikání a průmysl těžce okleštěnou složkou Evropské komise. Jeho dřívější role informačního uzlu pro podniky zajímající se o vliv komise na podnikání v daném oboru je tak možná ta tam.

 

Belgický liberál Karel de Gucht, který krátce působil jako komisař pro rozvoj, přebírá resort obchodu. To je poté, co byl Herman van Rompuy jmenován předsedou Evropské rady, další velká výhra pro Belgii a pro liberály, kteří utrpěli ztrátu při rozdělování vrcholných funkcí v EU. Nová agenda se někdejšímu ministrovi zahraničních věcí Karlu de Guchtovi bude asi zamlouvat více než jeho dosavadní agenda rozvoje. Před časem se spekulovalo, že by si přál portfolio energetiky, to však dostal německý pravostředový kandidát Günther Oettinger. Německu se podařilo tuto funkci získat pro uchazeče, který doma nebyl nikdy ministrem, a pan Oettinger tak bude na slyšeních Evropského parlamentu jedním z nejsledovanějších kandidátů. Německý pravý střed má dle všeho za cíl hrát v energetické politice důležitou roli, o čemž svědčí i volba europoslance Herberta Reula předsedou parlamentního výboru pro průmysl, vědu a energetiku.

 

Energetika bude mít, stejně jako doprava, samostatné generální ředitelství. Kompetence v oblasti státní podpory, spadající dosud pod společné GŘ pro energetiku a dopravu, přejdou pod GŘ pro hospodářskou soutěž, což možná ohlašuje tvrdší režim pro energetické firmy a letecké dopravce. Agendu komisaře pro dopravu dostane dosavadní komisař z Estonska Siim Kallas, který si podrží i funkci místopředsedy komise. Jeho dohled nad transparentností převezme slovenský kandidát na post komisaře pro vztahy mezi institucemi a administrativou Maroš Šefčovič, který již členem komise je. Po pětiletém působení na postu velvyslance v Bruselu Šefčovič převezme roli Barrosova zákulisního diplomata. Bude zodpovědný za vztahy komise s ostatními institucemi, zejména s Evropským parlamentem a Radou ministrů. Bude také dohlížet na výběr zaměstnanců evropských institucí. Při jeho parlamentním slyšení budou velmi sledovány jeho plány v oblasti transparentnosti lobbingu.


Agenda auditů a boje proti podvodům přechází z portfolia Siima Kallase na litevského uchazeče Algirdase Šemetu a GŘ pro daně a celní unie, audity a boj proti podvodům. Portfolio rozpočtů a finančních programů, jež pan Šemeta dosud držel, dostává Polák Janusz Lewandowski, který bude čelit parlamentu při vyjednávání o rozpočtu podle nových pravidel, stanovených Lisabonskou smlouvou. Ta zákonodárcům umožňují kontrolu nad veškerými výdaji. V tomto ohledu bude těžit Lewandowski ze svého pětiletého poslaneckého mandátu v EP.

 

Nizozemská kandidátka Neelie Kroesová se ujímá nového portfolia
digitální agendy a místopředsednictví komise. Stejně jako portfolio ředitelství pro otázky klimatu má i funkce paní Kroesové velmi průřezový charakter, bude však muset zvládat vnitrokomisní politiku, na kterou tolik nenarážela v dosavadní spíše regulační roli komisařky pro hospodářskou soutěž.
Dohled nad hospodářskou soutěží přebírá španělský socialista Joaquín Almunia, který měl doposud na starosti hospodářské a měnové záležitosti. Po bouřlivých letech pod vedením Kroesové tak bude mít toto GŘ vyrovnanějšího a uvážlivějšího komisaře formátu Maria Montiho. Také pan Almunia získává funkci místopředsedy komise. Agendu hospodářství a měnových záležitostí přebírá finský kandidát Olli Rehn, od kterého se očekává, že do ní v době krize přinese svůj příslovečný klid a jistotu.


Bývalý komisař a současný francouzský poslanec EP Michel Barnier dostává prestižní portfolio vnitřního trhu a služeb a k tomu i dohled nad finančními službami. Zejména pro sektor britských finančních služeb je však důležité, že se generálním ředitelem tohoto GŘ stává Jonathan Bull, britský úředník s mnoholetými zkušenostmi z komise. Lobbing Francie byl úspěšný také na dalším poli – Rumun Dacian Ciolos získal portfolio zemědělství a rozvoje venkova. Vůči změnám ve společné zemědělské politice bude pravděpodobně odolnější než současná komisařka Mariann Fischer Boelová.


Řecké barvy bude po Stavrosovi Dimasovi v EK hájit komisařka pro námořní záležitosti a rybolov Maria Damanakiová. Slovinec Janez Potočnik bude mít na starosti životní prostředí. Potočnik získal Barrosovu důvěru po pěti letech řízení agendy vědy a výzkumu.
Potočnikovy kompetence však budou užší, než měl minulý komisař Stavros Dimas. Část jeho portfolia totiž převzala GŘ pro otázky klimatu a pro ochranu zdraví a spotřebitelů. Agenda civilní ochrany navíc přechází pod GŘ pro humanitární pomoc. Toho se ujme Bulharka Rumiana Želeva, nově navržená komisařka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí. Želeva bude úzce spolupracovat s Andrisem Piebalgsem, komisařem pro rozvoj a dosavadním komisařem pro energetiku. Dosavadní agendu J. Potočnika převezme Máire Geoghegan-Quinnová, bývalá irská ministryně a současná členka Evropského účetního dvora, která se stává designovanou komisařkou pro výzkum a inovace.


Jiný člen dosavadní komise, Kypřan Androulla Vassiliou, opouští zdravotnictví, aby převzal přeskupené portfolio školství, kultury, mnohojazyčnosti a mládeže, v němž GŘ pro školství a kulturu získává navíc novou agendu médií, která dříve spadala pod GŘ pro informační společnost. Maďarský kandidát László Andor pak přebírá agendu zaměstnanosti, sociálních věcí a inkluze a rakouský kandidát Johannes Hahn bude mít na starosti regionální politiku, jedno z mála portfolií, jejichž náplň zůstala nezměněna.

 

Český kandidát Štefan Füle bude zodpovědný za rozšiřování a evropskou politiku sousedství. Vzhledem k plánovanému rozšíření EU o nové členy na Balkáně posiluje tato pozice tradiční zájem Prahy o tento region. Füle bude mít ve svém portfoliu i agendu „východního partnerství“ EU, které je zaměřeno na Ukrajinu, Bělorusko, Moldávii, Arménii, Ázerbájdžán a Gruzii, což byla jedna z priorit českého předsednictví EU.

 

Poslední komisařkou bude Catherine Ashtonová z Velké Británie, která byla jmenována vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Ashtonová se stane první místopředsedkyní komise a zároveň bude odpovídat za vnější vztahy.

 

Další kroky:
11.-19. ledna: slyšení v parlamentu
26. ledna: parlamentní hlasování o nové komisi
1. února: bude-li schválena, ujímá se komise úřadu

 

Tomáš Jelínek, Donath-Burson-Marsteller
tomas.jelinek@bm.com  www.dbm.cz


Nové složení komise
* José Manuel Barroso (Portugalsko) – předseda
* Catherine Ashtonová (Spojené království) – vnější
vztahy a vysoká představitelka pro zahraniční věci
a bezpečnostní politiku (místopředsedkyně)
* Viviane Redingová (Lucembursko) – spravedlnost,
základní práva a občanství (místopředsedkyně)
* Joaquín Almunia (Španělsko) – hospodářská
soutěž (místopředseda)
* Siim Kallas (Estonsko) – doprava (místopředseda)
* Neelie Kroesová (Nizozemsko) – digitální agenda
(místopředsedkyně)
* Antonio Tajani (Itálie) – podnikání a průmysl
(místopředseda)
* Maroš Šefčovič (Slovensko) – vztahy mezi
institucemi a administrativa (místopředseda)
László Andor (Maďarsko) – zaměstnanost, sociální
věci a inkluze
Michel Barnier (Francie) – vnitřní trh a služby
Dacian Ciolos (Rumunsko) – zemědělství a rozvoj
venkova
John Dalli (Malta) – ochrana zdraví a spotřebitelů
Maria Damanakiová (Řecko) – námořní záležitosti
a rybolov
Štefan Füle (Česko) – rozšiřování a evropská politika
sousedství
Máire Geoghegan-Quinnová (Irsko) – výzkum
a inovace
* Karel de Gucht (Belgie) – obchod
Johannes Hahn (Rakousko) – regionální politika
Connie Hedegaardová (Dánsko) – otázky klimatu
Janusz Lewandowski (Polsko) – rozpočet a finanční
programy
Cecilia Malmströmová (Švédsko) – vnitro
Günther Oettinger (Německo) – energetika
* Andris Piebalgs (Lotyšsko) – rozvoj
* Janez Potočnik (Slovinsko) – životní prostředí
* Olli Rehn (Finsko) - hospodářství a měnové záležitosti



Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma