Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Petrovice v dobì napoleonských válek
 
Války bì¾nému èlovìku nikdy nic dobrého nepøinesly, naopak dokázaly zastavit èi úplnì znièit ¾ivot celých oblastí. Nahlédnìme do pohnutého osudu jedné menší obce, která byla zalo¾ena nìmeckými kolonisty ji¾ v roce 1352. Rozkládá se na severozápadì Èech na úboèí Krušných hor a sousedícím Saskem. Je dlouhá pøes 6 km, v horní èásti le¾í ve výšce 633 metrù nad moøem a vede k Nakléøskému prùsmyku, v dolní èásti pak 433 metrù nad moøem hranièí se Saskem.

V tìch dávných dobách byla obec vyu¾ívaná jako dùle¾itá obchodní cesta pro dovoz soli a vývozu èeských produktù. Silnice vinoucí se jako had je lemována obytnou zástavbou a tvoøí v kopcovitì èlenìném terénu „ pohodlnou cestu“ mezi Krušnými horami a Labskými pískovci nejen pro obchodní zájmy, ale bohu¾el i výhodnost pro vojska a tím vzniklé neblahé dùsledky pro obyvatelstvo. Ji¾ v dobì husitských válek po bitvì „Na Bìhání“ (1426) byla obec pøi pronásledování míšenského vojska úplnì vyplenìna.
 

Po bitvì Na Bìhání 1426

V dobì 30leté války (1618-1648) procházející vojenská ta¾ení a» Sasové, Švédové èi Rakušané rabovali, nièili, znásilòovali a vypalovali obec. Podobnì to bylo v dobì válek o rakouské dìdictví (1740-44), v další 7-leté válce (1756-73) i pøi bojích o bavorské dìdictví(1778). V dobì kdy se ve Francii dostal k moci Napoleon se v obci usídlila „èerná legie“ na obranu proti Sasùm, ale obci nepomohla, stejnì byla Sasy vyrabována. Po vzniku koalice v roce 1813 (Rusko, Prusko,Švédsko) proti Francii, se ke koalici pøidává i Rakousko. Vzniká tím 200 tisícová armáda postupující na Drá¾ïany, centra napoleonských vojsk, jen¾ tam utrpìla zdrcující porá¾ku a zaèala se stahovat zpìt do Èech pøes Petrovice.

Toho chtìl vyu¾ít Napoleon a rozkázal obsadit Nakléøovsky prùsmyk a hrad Kyšperk nad Krupkou. Souèástí „Èeské armády“ bylo i ruské seskupení, které obsazují obec a její okolí a pøímo v obci dochází k bojùm (28-29.8). Pøed francouzskou pøesilou byli sice nuceni ustoupit do teplické kotliny, ale zdr¾ením nepøítele pomohli zabránit obklíèení „Èeské armády“ jak mìl Napoleon v úmyslu. Ale Napoleon se s tím nesmíøil, jeho vojska opìt smìøovala pøes Petrovice a Nakléøský prùsmyk do Èech. Opìt zvolil vì¾ Nakléøského kostela sv. Josefa (zbourán v roce 1975) za svou pozorovatelnu a opìt pøespal v obci. Po prohrané bitvì u Chlumce …. francouzské vojsko pou¾ilo k ústupu opìt Petrovice kam pøineslo i mor, na který umírali nejen vojáci ale i místní obyvatelstvo ze širokého okolí. Pozdìji nad spoleèným hrobem všech cca 500 obìtí byl zhotoven morový køí¾.  Následky pro obec byly tragické pøinesly hlad, utrpení, mor a  zmatky. Jak farní kniha z té doby uvádí „touto válkou a dvìma roky neúrody je zbylé obyvatelstvo tak zchátralé, ¾e se více jak dvacet let nevzchopí a nevzpamatují“.
 
V Perlovickém minimuzeu je i malá výstavka ukazující, co bylo bì¾nou výbavou ka¾dého vojáka v té smutné dobì. Na dotaz, proè boty se nerozdìlují na pravé a levé byla zajímavá odpovìï. Boty se vycpávaly slámou a ka¾dý voják si je pak rozdìlil na pravou a levou pøímo na noze. Tak nevím.

 
Jaroslava Krejèová
 
* * *
 
Zdroj ilustrace: https://cs.wikipedia.org/wiki
Pramen: Petrovice od roku 1352, autorka Ing. Jirásková

Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 04.02.2024  10:52
 Datum
Jméno
Téma
 04.02.  10:52 Vesuviana
 04.02.  09:56 olga janíèková
 04.02.  06:48 Pøemek
 03.02.  11:41 Von