Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Šuplík plný legend a povìstí...

 

 

Posázaví - Povìst o pøevozu zlata

 

 

V dnešním èlánku ètenáøe asi trochu pøekvapím tím, ¾e nebude obsahovat doprovodné fotografie, které mnohdy však mluví více jak mé vyprávìní. Prozradím však na sebe, ¾e nemusím stále chodit s fotoaparátem v ruce, ale ¾e si velice rád popovídám je-li k tomu pøíle¾itost, nejen se starými kmety a starousedlíky v místech svých cest. Tak se toti¾ èlovìk èasto dozví lecjakou zajímavost, dostane typ na zajímavé místo, èi si vyslechne nìjakou tu povìst. Jindy se mi pod prsty dostane zajímavá kniha, èi rukopis. O jednu povìst se s vámi nyní podìlím. Vá¾e se toti¾ pøímo k místùm, která jsme ji¾ v mých èláncích navštívili, a která ještì postupnì navštívíme.

 

Povìst o pøevozu zlata

 

V druhé polovinì 13. století za èeského krále Pøemysla II. Otakara, který byl nazýván té¾ králem ¾elezným a zlatým, se dle povìsti stala prapodivná vìc. Záhadným zpùsobem se pøi cestì z královských dolù v Jílovém do Prahy ztratily ètyøi truhlice plné zlata. Hodnota byla osm set høiven, za co¾ by se v tehdejší dobì mohly koupit skoro celé severní Èechy. Vyšetøením záhady byl povìøen královský prokurátor Oldøich z Chlumu, proto¾e bylo jasné, ¾e v pozadí musí stát nìkdo z pøedních šlechticù království.

 

 

V Jílovém mincmistr Eberhart vlastnil velikou tvrz na námìstí, které se øíkalo Vì¾e. Sem se soustøeïovalo do sklepení všechno zlato, které se ve zdejších dolech vytì¾ilo. Tvrz Vì¾e spravoval úøedník pro celý revír perkmistr Fridlín. Na druhé stranì námìstí, u kostela, je dvorec, který se jmenuje U Mince. Zde sídlil urburéø krále Mikeš z Dobronína. Ten dohlí¾el, aby král nebyl ošizen o dohodnutý nájem, který byl povinován platit mincmistr za výnos z celého zlatonosného revíru, a aby vše pobíhalo podle zemského práva.

 

 

Jednoho dne byly na povoz ta¾ený koòmi nalo¾eny zapeèetìné ètyøi truhlice zlata, které byly za doprovodu mincmistra, perkmistra, královského urburéøe a dvaceti vojákù vezeny do Prahy na hrad. Kdy¾ truhlice dorazily na hrad a král je odpeèetil a otevøel, k jeho velkému pøekvapení byly truhlice plné kamení, místo zlata. Jak to bylo mo¾né? Kde se zlato ztratilo? Bylo ukradeno zde na hradì, pøi pøevozu na cestì, kdy byl povoz pøepaden loupe¾níky, èi ji¾ pøímo v Jílovém? Tuto záhadu dostal za úkol zjistit královský prokurátor, neb král nutnì potøeboval zlato pro svoji zahranièní politiku.

 

 

Královský prokurátor na vyšetøení celého pøípadu mìl bohu¾el navíc ještì málo èasu, neb král mìl zlato pøedat vyslancùm v den konání významného turnaje, který ji¾ mìl probìhnout za nìkolik dní. Pokud by prokurátor nemìl od krále pøíslušné povìøovací listiny a pravomoci vyšetøovat a trestat na území Prahy i Jílového, nemohl by i s pomocí svých vìrných spolupracovníkù, kteøí v mnoha pøípadech nasadili i svùj vlastní ¾ivot, celý pøípad rozlousknout, vyøešit a zlato ukradené pøedat v den konání turnaje králi.

Ji¾ v této dobì bylo mnoho prostých poctivých lidí vyu¾íváno pro zájmy bohatších zemanù, statkáøù, rychtáøù i jiné vrchnosti. Snad proto ètenáø nebude pøekvapen tím, ¾e za zosnováním ukradení ètyø beden zlata nakonec nestál nikdo jiný, jak perkmistr zlatých hor v Jílovém Fridlín a jílovský rychtáø Henslin. Ti toti¾ vymysleli plán, jak konvoj se zlatem pøepadnou loupe¾níci z Libøe a odlákají tak vojáky od vozu pøi jejich pronásledování, aby konì mohli být fiktivnì pøepøa¾eni do jiného stejného vozu. Pùvodní vùz byl pozdìji prázdný nalezen v jedné nedaleké štole.

 

 

Zlato však ji¾ odcizili pøímo ve Vì¾i v jejím sklepení, které bylo pøístupné spuštìním dùmyslného mechanizmu a odsunutím kamenného kvádru, který pak umo¾nil vstup do spletitých štol, které zde zùstaly po døívìjší tì¾bì zlata. Celá kráde¾ však byla zosnována tak, aby za ni byli odsouzeni zcela nevinní lidé, kterých také za tímto úèelem nemálo nechali povra¾dit. Vše se však nakonec pøeci jenom podaøilo objasnit a høíšníky neminul spravedlivý trest. Zda je vše pouze výmysl, èi pravda, nejlépe by objasnil seriál Vìøte – nevìøte. Jedno je však jisté, v této lokalitì je vskutku co objevovat.

 

 

Ludìk Horký

Zdroj:Kniha Vlastimila Vondroušky Záhada zlaté štoly

Vydalo Nakladatelství MOBA

 

* * *

Kolá¾ anotace © Marie Zieglerová

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 05.09.2013  21:24
 Datum
Jméno
Téma
 05.09.  21:24 Láïa K.
 04.09.  17:50 Vesuvanka díky
 03.09.  15:08 Blanka B.
 03.09.  10:20 Ludìk Horký Zajímavosti Posázaví - povìst o pøevozu zlata - Venca
 03.09.  07:01 KarlaA
 03.09.  00:32 venca