Lajka, "neslavné jméno slavného pejska"
Lajka byla pes z ulice, která se proslavila svým prvním (a posledním) letem do vesmíru 3. listopadu 1957 v ruské vesmírné raketě Sputnik 2, který se pět a půl měsíce pohyboval po oběžné dráze a poté shořel v zemské atmosféře.
Vystřelení psa do vesmíru bylo součástí vesmírného výzkumu tehdejšího Sovětského svazu. Již když Rusové kosmickou raketu vystřelili, věděli, že je to „one-way-ticket“ (lístek na jednu cestu). Kosmická loď nebyla postavena tak, aby se pasažér vrátil živý zpět – proto byla potrava otrávena, aby pes měl po přibližně jednom týdnu bezbolestnou smrt. V roce 2002 však vyšlo najevo, že zemřela relativně rychlou, ale bolestnou smrtí na okružní dráze již 5-7 hodin po startu následkem stresu a přehřátí. Sputnik pokračoval poté na okružní dráze dále a obkroužil Zemi 2500 krát.
Lajka byla obětována „vesmírným dostihům“ pro mocensky politické zájmy dvou světových velmocí. Nebyla však prvním zvířetem na palubě vesmírné rakety, ani zdaleka ne prvním psem. Všechny možné druhy zvířat od myší po opice byly vyslány do vesmíru jak Sovětským svazem, tak USA. Lajka byla ale první živým stvořením, které bylo kdy vystřeleno na oběžnou dráhu kolem Země.
V USA zase slavili úspěch s opičákem Gordo, ten byl v roce 1958 vystřelen do výšky 970 kilometrů, kabina s ním ale nebyla nikdy v Atlantickém oceánu nalezena, nebo šimpanz Ham, který se v roce 1961 stal na lodi Mercury-Redstone 2 prvním primátem, který překonal hranici vesmíru. Od konce 50. let do vesmíru létali i králíci, myši, kočky a další zvířata.