Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Gabriela,
zítra Františka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Wolf Hall


K příjemnostem ST patří i fakt, že se tady občas objeví informace o zajímavé knize. Myslím, že je to dobrý tip.


Knihu jsem přečetl už před pár měsíci a nemám v úmyslu psát na ni recenzi. Ty se určitě dají na internetu najít a podrobné. Soudím, že na knize je znát, že jí psala žena, Hilary Mantelová, která se za knihu právem dočkala i Bookerovy ceny. Je psána moderně, děj se neodvíjí klasicky, ale záměrně trochu napřeskáčku, nepozorného čtenáře autorka občas dezorientuje.


Kdo s potěšením sledoval zajímavý anglický setiál Tudorovci, jistě také vnímal podivnou a trochu pochmurnou postavu Jindřichovy pravé ruky, Thomase Cromwella. Autorka mu spíš fandí, snaží se ho chápat především jako člověka, mimořádně vzdělaného právníka, i jazykově vybaveného. Člověka, který se přes svůj složitý a nepříliš vznešený původ vypracoval na vrchol. Zajímavé třeba je, jak autorka líčí smrt kardinála Wolseye, některé historické prameny nabízejí jiné informace. Naopak je zjevné, že autorka není přílišnou sympatizantkou velké mravní autority 16. století, Thomase Moora.


Závěrem bych rád dodal pro budoucí čtenáře tři informace, které jsem si já musel vyhledat. V názvu knihy je sídlo rodiny Seymourových, které v knize nehraje jinak žádnou roli. Thomas Cromwell ochutnal také „medicinu“ svého krále a skončil na popravišti, skoro šedesátiletý, v roce 1540. A Oliver Cromwell, který vedl pozdější revoltu v Anglii, byl prasynovec Thomase. Tak hezké chvilky u pěti set stran zajímavé knihy.

Josef Hejna



Komentáře
Poslední komentář: 25.01.2012  13:11
 Datum
Jméno
Téma
 25.01.  13:11 autor Děkuji.
 25.01.  09:01 JanaS
 25.01.  08:23 ferbl