Radhošť v zrcadle dvou světů
Tip na výlet
I když Radhošť není vrcholkem Moravskoslezských Beskyd nejvyšší, rozhodně je nejnavštěvovanější. Turisté sem přicházejí v každou roční dobu a za každého počasí, vždy objevují něco, kvůli čemu stojí zato putovat na vrchol Radhoště do nadmořské výšky 1129 m.
Oproti jiným vrcholům je sem láká poměrně snadná přístupnost autobusovou a lanovkovou dopravou do sedla Pustevny, dobře vybavené zázemí pro letní i zimní turistiku, restaurace a ubytování, malebnost okolních hor, překrásné rozhledy a také hluboká a přesto podnes stále živá historie.
Vrchol Radhoště a Radhošťský masiv odděluje klimaticky i historicky poměrně odlišné lokality někdejšího Hukvaldského a Vsetínského panství a tvoří významné evropské rozvodí.
Cyrilometodějská kaple byla na Radhošti vysvěcena 11. září 1898, podnes stojí na katastru obcí Trojanovice a Dolní Bečvy. Uvnitř je kopie půvabného triptychu akademického malíře Adolfa Liebschera Valašská madona. V roce 1937 byla kopule kaple osvětlena 500 elektrickými žárovkami, takže byla zdaleka viditelná. Před kaplí je kamenný kříž, postavený roku 1805 rožnovským měšťanem Michalem Janíkem. Východně se nachází sousoší věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje od frenštátského sochaře Albína Poláška, postavené v roce 1930.
Ryze nový věk na Radhošti symbolizuje horský hotel Radegast (z roku 1933), chata Horské služby (z roku 1971), ale zejména objekt televizního vysílače, jehož první anténa byla na Radhošti vztyčena roku 1966, v roce 1985 rekonstruována a v roce 1997, po prodloužení stožáru na celkovou výšku 59,3 m, upravena do současné podoby.
Radhošť, pastevecky stovkami oveček využívaný ještě ve druhé polovině 20. století, podnes ožívá starými mýty, zejména o Svatojánské noci. O Svatojánské noci se na vrcholu Radhoště, a také na dalších vrcholech Beskyd, rozhoří mohutné vatry. Navečer dne 23. června 1928 takto Radhošť navštívil a viděl také prezident T. G. Masaryk.
Radhošť je také oblíbeným místem školních výletů. Za příhodného počasí je z vrcholu výhled na hřeben Javorníků, slovenské hory, Praděd v pohoří Jeseníků, západně na mírně zvlněné pahorky Moravské brány. Návštěvníkovi tak ke spatření velké části Moravy postačí pouhé rozhlédnutí.
Text a foto:Richard Sobotka
Foto:
Radhošť 1: Hotel Radegast, na obzoru pohoří Javorníků.
Radhošť 2: Letní podvečer na Radhošti.
Radhošť 3: Kontrast času: Janíkův kříž z roku 1805 a televizní vysílač z roku 1997.
Zobrazit všechny články autora