Nákupy bez tašek kdekoliv
S narůstajícím přístupem uživatelů počítačů k internetu se rozmáhá vlna takzvaných on-line nákupů. V pavučině nakoupíte prakticky cokoliv od automobilu, ledničky, stavebního spoření, přes CD až po pizzu s donáškou do domu či spodní prádlo.
Tento vývoj nám slibuje zajímavou budoucnost, přesto však elektronické obchody prozatím ty klasické kamenné zcela nevytlačí. V současné době existuje na české části sítě sítí řádově několik tisíc kvalitních elektronických obchodů. O udržení kvality on-line obchodů se snaží organizace řádově několik tisíc kvalitních elektronických obchodů. O udržení kvality on-line obchodů se snaží organizace APEK (www.apek.cz), která stanovuje náročná kritéria členství. Podle zákona musí mít elektronický obchod uvedeny záruční podmínky, platební podmínky a ceny. Do čtrnácti dní je možné nepoužité zboží vrátit bez udání důvodu a požadovat vrácení peněz. Pro jednoduchou orientaci existují katalogy elektronických obchodů například http://obchody.atlas.cz nebo www.obchody.cz. Zde jsou jednotlivé obchody setříděny podle kategorií a k dispozici je vyhledávání v obchodech i přímo ve zboží.
Krok za krokem
Sortiment bývá obvykle seřazený do kategorií v levém sloupci obrazovky. Uprostřed stránky je zpravidla umístěna aktuální nabídka zboží. Běžnou službou elektronického obchodu je hledání podle klíčového slova (např. podle značky - Liebherr) nebo podle tzv. wizardu - vyhledávání podle parametrů. Je možné navolit např. parametry lednice, počet kompresorů či pozici dvířek mrazáku. Výsledkem hledání je zboží, které zákazník žádá. Vybrané zboží lze objednat prostřednictví formuláře objednávky, kde je třeba dávat větší pozor na vyplnění kontaktních údajů. Pracovníci elektronického obchodu zákazníka zpravidla zpětně kontaktují, aby nedošlo k nedorozumění. Všechny elektronické obchody, ve snaze přiblížit zákazníkovi neznámé prostředí, mají na svých stránkách virtuální nákupní košík, kam zákazník vybrané zboží vkládá. Objednávka a platba probíhají až po ukončení výběru jako v klasické samoobsluze. Platit v on-line obchodech je možné několika způsoby. Nejčastějšími možnostmi jsou placení na dobírku, převod z bankovního účtu, pomocí platební karty nebo GSM banking. Zajímavou variantou jsou takzvané mikroplatby, které lze použít při hrazení menších částek. Zboží si zákazník může vyzvednout sám nebo mu bude doručeno na požadovanou adresu zásilkovou službou.
Na co si dávat pozor
Na internetu se nedoporučuje poskytovat důvěrné informace. Uvedení jména, bydliště či e-mailové adresy není žádná tragédie. Nedoporučují se poskytovat čísla kreditních karet, protože zde je vyžadována velká důvěra mezi obchodníkem a nakupujícím. Podle zákona je možné uchovávat osobní data jen za určitých podmínek, jejich další zveřejnění je také striktně omezeno. Při nakupování on-line se vyplatí používat svůj selský rozum, stejně jako při nákupech v běžných obchodech. Obchodník by o sobě měl poskytnout ověřitelné údaje a kontakt, který bude jiný než elektronický, tzn. telefonní číslo či adresu, aby bylo možné vyřídit případnou reklamaci zboží.
Ludmila Holubová