Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Malá vzpomínka na øecké pøátele
 
Jistì všichni známe pocit, kdy  pøi ètení nìjakého èlánku, vìty,  nìkdy i slova, se nám vybaví vzpomínka na urèitou událost nebo zá¾itek,  která  se vztahuje  k naší vzpomínce. Sna¾íme se pak vybavit dávno zapomenutá jména a tváøe spolu¾ákù,  pøátel i známých, kteøí se nìjakým zpùsobem zapsali do naší pamìti. Vytahujeme pak odtud  støípky,  abychom poskládali  celou mozaiku  vypovídající o našem vztahu k tìmto lidem.
Inspirací k mojí  vzpomínce se stal  krátký èlánek v regionálních novinách, uvedený pod titulkem: „60. výroèí pøíchodu Øekù do ÈR.“
Èlánek  probudil moji vzpomínku na rodinu našich øeckých sousedù, se kterými jsme nìjaký èas  bydleli v jednom domì,  a  kteøí se stali našimi pøáteli. Mù¾ete se mnou krátce nahlédnout do obyèejného ¾ivota a osudu  této rodiny.
 
Rodina Markose Dellase se pøistìhovala do Severomoravského kraje  poèátkem padesátých let s dalšími  tisícovkami øeckých emigrantù, kteøí v dùsledku obèanské války opustili svoji vlast, aby v našem kraji našli azyl,  a na dlouhá léta svùj domov.
Strastiplné vyprávìní  Markose Dellase poodhalilo cípek ¾ivota lékaøe, který se s øeckými partyzány  zúèastnil bojù proti vojenské diktatuøe. Krvavá obèanská válka si tenkrát vy¾ádala 120 000 lidských ¾ivotù. Partyzánské jednotky byly nakonec  s britskou a americkou pomocí pora¾eny. Stalo se tak poté, co se jugoslávský prezident Josip Broz Tito nepohodl s Moskvou a pøerušil podporu øeckým komunistùm.
Tolik jen krátké nahlédnutí do historie, abychom si vytvoøili pøedstavu  o událostech,  které  do našeho regionu  pøivedly nové spoluobèany.
 
Markos Dellas,  vzhledem k neznalosti èeského jazyka neobhájil na  Univerzitì Karlovì svùj lékaøský titul a se svojí ¾enou Marikou, zdravotní sestrou, po dlouhých peripetiích zakotvili v Krnovì. V období prudkého rozmachu lehkého prùmyslu,  jeho¾ souèástí byl rozvoj textilního prùmyslu, nastoupili na dìlnická místa v rozvíjející se výrobì vlnìných tkanin do národního podniku Karnola.
Kdo procházel rozsáhlým areálem skladových prostor vlny, základního závodu, mohl spatøit  drobného,  hubeného lékaøe pøevá¾et obrovské ¾oky s napìchovanou vlnou, za kterými ho bylo sotva vidìt.  Jeho ¾ena  vykonávala práci sukaøky  v pøípravnì výroby, kde se na dlouhých soukacích strojích pøevíjela pøíze z pøádelnických potáèù na  cívky s velkým objemem. Pro vitální, hezkou a energickou ¾enu jakou byla Marika, to musela být nekoneènì jednotvárná a úmorná práce.  Pøesto u ní vydr¾ela celé dlouhé roky, pøièem¾ patøila k nejlepším a nejspolehlivìjším. V prostøedí èeských dìlníkù, kteøí je s pøátelským pøístupem pøijali mezi sebe si zaèali pomalu osvojovat  náš jazyk a brzy tak zapadli  do kolektivu spolupracovníkù, kteøí je mìli rádi. Mezitím ubíhala léta.
 
Kdy¾ se pøistìhovali do našeho domu, aby se na další léta stali našimi nejmilejšími sousedy, mìli tøi dìti. Nejstarší Nikos, hezký temperamentní chlapec, køehká a nì¾ná Zoja a nejmladší Katka,  veselá dívenka s èertovským pohledem s rysy, naznaèujícími budoucí krásu, tak  typickou pro Øekynì.  Dìti hovoøily perfektnì èesky - Zoja úspìšnì absolvovala krnovské gymnázium. Pøesto¾e mezi  mými vzpomínkami le¾í ètyøicet let, pamatuji si nìkterá øecká slova, která moje dcerka pochytila od své øecké kamarádky Katky.  „Jásu“ (ahoj), byl obvyklý pozdrav, kdy¾ odcházela do školy. Øecké „ne“ znamená èeské ano, pøièem¾  øecké ne, se øekne „ochi.“  Docela jsme si s tím u¾ili.  „Íné aftó?“ (co to je) byla pomocná slùvka, která objasòovala  nìkteré øecké výrazy.
 
Sousedské sou¾ití s touto rodinou pøešlo v pøátelství plné vzájemné úcty. Doktor Markos Dellas byl nesmírnì jemný a kultivovaný èlovìk se vztahem k historii a literatuøe.  Bohu¾el nikdy se nenauèil dokonale èesky. Hluboké koøeny mìl zapuštìny v Øecku, do kterého se stále tou¾il s rodinou vrátit, a¾  tam znovu nastane mír.
 
Poèátkem  sedmdesátých let  s pøechodem Øecka od  monarchie k parlamentní demokracii, byl umo¾nìn øeckým emigrantùm  návrat do vlasti. Pøišel èas louèení spojený s výmìnou  dárkù na památku a ujištìním vzájemného kontaktu.  Ale jak u¾ to tak v ¾ivotì chodí, èas dlouhého odlouèení pomalu  zasouvá všechna pøedsevzetí a zùstávají nám  jen milé vzpomínky.
 
Naši pøátelé se odstìhovali do Solunì. Poèáteèní vzájemná korespondence nám umo¾nila sledovat další osud našich pøátel. Zaèínali nový ¾ivot. Køehká a jemná Zoja si našla skvìlé místo u jedné prosperující firmy jako pøekladatelka  Svým krásným písmem a výborným èeským slohem nám èas od èasu vyøizovala pozdravy své rodiny. Tatínek Markos  znovu pracoval jako závodní lékaø, maminka Marika se starala o domácnost
.
Mezitím uplynulo ètyøicet let. Pozdìji jsme se dozvìdìli od  øeckých známých, ¾e Markos Dellas zemøel, Marika se stala babièkou a peèuje o svá vnouèata. Avšak i  od tìchto zpráv nás dìlí dlouhé roky. Pøesto dnes, alespoò v duchu, posíláme u pøíle¾itosti 60. výroèí pøíchodu Øekù do ÈR dìtem našich pøátel pozdrav : „Jasu!“
Rù¾ena Sosýnová
Další èlánky autorky:
Kdy¾ obèan J. Z. vzpomíná
Kdy¾ pravnouèata cestovala
Kdy¾ zaèala škola
Kdy¾ jezevèík dìlá prùzkum
Babièka na skøíni
Strach má velké oèi


Komentáøe
Poslední komentáø: 28.04.2008  18:29
 Datum
Jméno
Téma
 28.04.  18:29 Rù¾ena Ivanì Sýkorové
 28.04.  14:12 Ivana Sýkorová -
 28.04.  09:09 Rù¾ena
 27.04.  23:28 Gabi-florka
 27.04.  23:17 Ludmila T
 27.04.  19:26 Rù¾ena
 27.04.  17:23 Magdalena
 27.04.  15:13 wiki
 27.04.  11:00 Vesuvanka :-)))
 27.04.  09:24 Mila
 27.04.  08:24 Kotaèka
 27.04.  07:45 denda04
 27.04.  06:40 Helèa