Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Práce na zahradì

Je nastartována letošní zahrádkáøská sezóna. S pracemi na zahradì je ale spojena øada úrazù. Od drobných škrábancù pøes øezné rány a¾ po úrazy oka. Následky poranìní oèí jsou velmi nepøíjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Na co si dát pozor a jaká je první pomoc pøi úrazech oka.

Co dìlat pøi nejèastìjších poranìních oèí

Cizí tìlísko na povrchu oka – písek, kousek kùry, kamínek, hmyz èi jiné cizí tìlísko. Oko zpravidla ostøe bolí, slzí, je svìtloplaché a víèka mohou otéct. Je vhodné provést výplach posti¾eného oka vodou, pøi velké bolesti podat analgetika a oko nechat vyšetøit oftalmologem.

Povrchové poranìní spojivky nebo rohovky – škrábnutí rostlinou èi vìtví. Symptomy jsou podobné jako v pøípadì cizího tìlíska v oku. Lékaø obvykle stanoví diagnózu ¾lutým barvivem, které pod modrým vyšetøovacím svìtlem na oku fluoreskuje, co¾ zvýrazní škrábnutí. Léèba zahrnuje pou¾ití antibiotických oèních kapek nebo masti a obèas tlakovou náplast na oko. Tato zranìní vy¾adují dùkladné sledování pod dohledem specialisty.

Chemické poleptání – dùle¾ité je co nejdøíve oko dùkladnì vypláchnout vodou. Nakloòte hlavu nad umyvadlo nebo døez posti¾eným okem dolù a jemnì stáhnìte dolní víèko. Otevøete oèi co nejvíce. Jemnì nalijte stálý proud vla¾né vody (vodu neohøívejte) nebo oèní vody pøes oko. Vyplachujte a¾ 20 minut z dùvodu naøedìní chemikálie na povrchu oka. Pokud jsou poleptány chemikálií obì oèi, vypláchnìte je ve sprše. Proto¾e èástice mohou poškrábat rohovku a zpùsobit infekci, mìlo by být oko následnì vyšetøeno oèním lékaøem.

Krvácení pod spojivkou – po tupém tlaku pøedmìtem se projevuje jako èervená skvrnka na bìlmu. Navzdory zastrašujícímu vzhledu zranìní nebývá vá¾né a zpravidla spontánnì zmizí do 7 a¾ 14 dnù. V boji proti podrá¾dìní pomohou dezinfekèní oèní kapky nebo umìlé slzy.

Tr¾ná poranìní víèek – oèní víèka mají nejtenèí kù¾i z celého tìla. Jednoduché povrchové tr¾né ranky mù¾e oèní lékaø ošetøit v lokálním znecitlivìní. Hluboké rány a poranìní slzných cest mù¾e být nutné operovat v celkové anestezii. 

Zlomenina oènice – nejèastìji spodiny oènice po prudkém úderu napø. pøi pádu. Po poranìní je vhodné suché ledování místa proti otokùm a vyšetøení oftalmologem se zobrazením poranìní oènice pomocí rentgenového nebo CT vyšetøení.

Modøina pøi tupém nárazu – pøi modøinì pøerušovanì aplikujte studené obklady: 5 a¾ 10 minut obklad, 10 a¾ 15 minut bez obkladu. Pokud pou¾íváte led, ujistìte se, ¾e je pokrytý ruèníkem nebo utìrkou, aby byla chránìna jemná poko¾ka na víèku. Pou¾ívejte studené obklady po dobu 24 a¾ 48 hodin, poté støídavì pou¾ívejte teplé obklady. Bìhem hojení je normální, kdy¾ modøina mìní barvu. Pokud máte bolesti, nepodávejte aspirin nebo ibuprofen, mohou zvýšit krvácení.

Zmírnit je mù¾e správná první pomoc.

Pøi zahradnièení mù¾e do oka ledasco spadnout. I zdánlivì banální úraz doká¾e zpùsobit nepøíjemnosti. „Nejlehèími, ale pomìrnì èastými úrazy jsou ty, kdy se do oka dostane cizí tìlísko. Vìtšinou se jej daøí pøirozenì odstranit mrkáním nebo vypláchnutím. Dùle¾ité je oko nemnout, aby se povrch oka nepoškodil. Bolestivost èi zarudnutí mù¾e nìjakou dobu pøetrvávat, ale vìtšinou samy brzy odezní. V opaèném pøípadì, kdy se problém sám nevyhojí, je øešením povrch rohovky ošetøit laserem,“ øíká Pavel Stodùlka, pøednosta sítì oèních klinik Gemini.

Mezi úrazy ohro¾ující zrak patøí poranìní ostrými pøedmìty nebo zhmo¾dìní oka tupým nárazem. „Vá¾nìjší úrazy následnì vy¾adují operaèní øešení. To platí také pøi úrazech v okolí oka, spojené s krvácením, kdy je ránu pøípadnì potøeba zašít,“ doplòuje Michaela Netuková, lékaøka oèní kliniky Gemini.

Pøi jarním úklidu se zahrádkáøi musí vypoøádat se shrabaným listím, trávou èi oøezanými vìtvemi. Kromì kompostování je øešením odvoz bioodpadu anebo odpad spálit, co¾ pøináší pro oèi jisté nebezpeèí. „Roz¾havený popílek mù¾e spadnout do oka a popálit ho. Popel kromì kù¾e na oèním víèku mnohdy popálí i spojivku èi rohovku. Právì popálení rohovky patøí k tìm nejhorším komplikacím, které mù¾e zpùsobit trvalé poškození oèí, v krajním pøípadì slepotu. Popálení samozøejmì doprovází velmi nepøíjemná bolest. Navíc štiplavý kouø je velmi agresivní. Od pálení a zarudnutí oèí mohou ulevit umìlé slzy. Ty jsou rychlou pomocí i v pøípadì, ¾e se do oka dostane popel,” doporuèuje Pavel Stodùlka.

Oèní lékaøi velmi èasto ošetøují poranìní zpùsobená pouhou nedbalostí. Øadì z nich se toti¾ dá pøedcházet. „Povinnou výbavou“ ka¾dého zahrádkáøe by mìly být ochranné brýle. „Pøi práci na zahradì nejsou sluneèní brýle dostateènou ochranou pøed vniknutím cizích tìlísek. Vhodnìjší jsou plastové ochranné pracovní brýle, které kvalitnì kryjí oèi a jejich okolí. Lze také pou¾ít celooblièejový plastový štít, který kryje nejen oèi, ale i jemnou poko¾ku oblièeje pøed pøípadným poranìním. Pokud zahrádkáøi nemají oèi chránìné vùbec, vystavují zrak zbyteènému riziku,“ upozoròuje Michaela Netuková.

Pokud u¾ ke zranìní dojde, je nutné dodr¾ovat zásady první pomoci. U jakéhokoliv úrazu oka není vhodné odkládat ošetøení u oèního lékaøe. Èím døíve jej pacient navštíví, tím menší je riziko dlouhodobých následkù.

Text: Petra Ïurèíková
Ilustrace: Václava Arnoštová


Komentáøe
Poslední komentáø: 24.04.2024  09:52
 Datum
Jméno
Téma
 24.04.  09:52 Vesuviana
 23.04.  18:26 Von