Petrovice v době napoleonských válek
Války běžnému člověku nikdy nic dobrého nepřinesly, naopak dokázaly zastavit či úplně zničit život celých oblastí. Nahlédněme do pohnutého osudu jedné menší obce, která byla založena německými kolonisty již v roce 1352. Rozkládá se na severozápadě Čech na úbočí Krušných hor a sousedícím Saskem. Je dlouhá přes 6 km, v horní části leží ve výšce 633 metrů nad mořem a vede k Nakléřskému průsmyku, v dolní části pak 433 metrů nad mořem hraničí se Saskem.
V těch dávných dobách byla obec využívaná jako důležitá obchodní cesta pro dovoz soli a vývozu českých produktů. Silnice vinoucí se jako had je lemována obytnou zástavbou a tvoří v kopcovitě členěném terénu „ pohodlnou cestu“ mezi Krušnými horami a Labskými pískovci nejen pro obchodní zájmy, ale bohužel i výhodnost pro vojska a tím vzniklé neblahé důsledky pro obyvatelstvo. Již v době husitských válek po bitvě „Na Běhání“ (1426) byla obec při pronásledování míšenského vojska úplně vypleněna.
Po bitvě Na Běhání 1426
V době 30leté války (1618-1648) procházející vojenská tažení ať Sasové, Švédové či Rakušané rabovali, ničili, znásilňovali a vypalovali obec. Podobně to bylo v době válek o rakouské dědictví (1740-44), v další 7-leté válce (1756-73) i při bojích o bavorské dědictví(1778). V době kdy se ve Francii dostal k moci Napoleon se v obci usídlila „černá legie“ na obranu proti Sasům, ale obci nepomohla, stejně byla Sasy vyrabována. Po vzniku koalice v roce 1813 (Rusko, Prusko,Švédsko) proti Francii, se ke koalici přidává i Rakousko. Vzniká tím 200 tisícová armáda postupující na Drážďany, centra napoleonských vojsk, jenž tam utrpěla zdrcující porážku a začala se stahovat zpět do Čech přes Petrovice.
Toho chtěl využít Napoleon a rozkázal obsadit Nakléřovsky průsmyk a hrad Kyšperk nad Krupkou. Součástí „České armády“ bylo i ruské seskupení, které obsazují obec a její okolí a přímo v obci dochází k bojům (28-29.8). Před francouzskou přesilou byli sice nuceni ustoupit do teplické kotliny, ale zdržením nepřítele pomohli zabránit obklíčení „České armády“ jak měl Napoleon v úmyslu. Ale Napoleon se s tím nesmířil, jeho vojska opět směřovala přes Petrovice a Nakléřský průsmyk do Čech. Opět zvolil věž Nakléřského kostela sv. Josefa (zbourán v roce 1975) za svou pozorovatelnu a opět přespal v obci. Po prohrané bitvě u Chlumce …. francouzské vojsko použilo k ústupu opět Petrovice kam přineslo i mor, na který umírali nejen vojáci ale i místní obyvatelstvo ze širokého okolí. Později nad společným hrobem všech cca 500 obětí byl zhotoven morový kříž. Následky pro obec byly tragické přinesly hlad, utrpení, mor a zmatky. Jak farní kniha z té doby uvádí „touto válkou a dvěma roky neúrody je zbylé obyvatelstvo tak zchátralé, že se více jak dvacet let nevzchopí a nevzpamatují“.
V Perlovickém minimuzeu je i malá výstavka ukazující, co bylo běžnou výbavou každého vojáka v té smutné době. Na dotaz, proč boty se nerozdělují na pravé a levé byla zajímavá odpověď. Boty se vycpávaly slámou a každý voják si je pak rozdělil na pravou a levou přímo na noze. Tak nevím.
Jaroslava Krejčová
* * *
Zdroj ilustrace: https://cs.wikipedia.org/wiki
Pramen: Petrovice od roku 1352, autorka Ing. Jirásková Zobrazit všechny články autorky