Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Patrik,
zítra Oldřich.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Digitální Bič Boží

Závěr, který může být začátkem…
 
Stane se internet, sociální sítě, umělá inteligence nebo dokonce všechny tyto technologie dohromady zkázou pro lidstvo? To je samozřejmě filosofická otázka, ale dovolím si tvrdit, že není zdaleka nereálná, a že zániku naší civilizace jsme blíže, než si jsme ochotni připustit.

V současném světě existuje enormní množství kritických bodů a svým způsobem tančíme mezi křehkými vejci a skoro se až může zdát, že otázka CO zapříčiní zánik lidstva je podružná a možná bychom se měli ptát jen na KDY…? Bude to však vyhynutí celého našeho druhu, nebo „pouze“ zhroucení civilizace tak, jak se odehrálo už mnohokrát v dějinách? Koneckonců i onen původní Bič Boží, Attila Hun, přispěl k zániku celé epochy a jedné z nejvíc fascinujících a nejdéle trvajících civilizací světa. Možná kdyby Řím přetrval a nepřišel temný středověk, tak současné generace lidí už kolonizují vesmír… A nebo neexistují? Možná by nám určitý restart myšlení a žití na tak úplně neškodil, nezdá se vám? Navíc každá civilizace je už od svého zrodu odsouzena k zániku. Protože jediné, co trvá věčně, je změna. Tahle esej vznikala téměř dvanáct měsíců a je zajímavé i zarážející, jak se za tu dobu zase o kus dál posunul svět a lidské schopnosti. Možná, že když čtete tyto řádky, jsou už některé otázky zodpovězeny a jiné překonány.
 
Mezi všemi myšlenkami, kterými jsem se probírali, se neustále dokola vracela idea toho, že na jedné straně jako lidstvo neustále posunujeme hranice možného a tvoříme úžasné věci, současně se ale vždy najdou jedinci, a žel Bohu ne málo, kteří tyto skvělé nástroje zneužijí. Že naše mravní stránka zaostává za tou technologickou. Jenže čím vyspělejší technologie, tím větší riziko. Z nástroje pomoci se stává zbraň. Z dobrého sluhy zlý pán. Osobně cítím velkou rozporuplnost nejen ohledně sociálních sítí a umělé inteligence, ale i ve vztahu k samotnému internetu. Jen historie jednou rozsoudí, zda to byla správná cesta, slepá ulička, nebo schody do pekel. Když si vzpomenu na devadesátá léta minulého století, léta, kdy počítače vykukovaly z plenek, monitory byly krabice velikosti malých mrazáků a internet se teprve chystal na zválcování všeho, co do té doby platilo, nevím, jaké přízvisko té době dát… Byla jiná, ne lepší, ne horší, prostě jiná…

 

Ale svět byl takový „zaplněný“ lidmi, i když jich reálně žilo méně než dnes. Svět byl také „pomalejší“ a ne tolik „smart“. Ne o všem se hned vědělo, ne každý se ke všemu vyjadřoval, ne každý nosil v kapse mobil a kdekdo na něm nebyl závislý. Po ulicích se netoulaly oživlé zombie, které hypnotizují malou krabičku místo toho, aby se rozhlédly při přecházení silnice či naslouchaly svému srdci. Když se člověk ztratil, zeptal se někoho na cestu místo hledání v online mapě. Nedělili jsme svou pozornost, myšlenky, emoce ani čas mezi „dva světy“. A proto se není čemu divit, že dnešnímu přelidněnému světuponejvíce schází právě skuteční lidé. Čím více nás pohlcuje digitální rozměr  našeho bytí, ať už z donucení či na základě dobrovolné volby, tím méně kapacit zůstává na ten reálný. Mnozí to však nepovažují za škodu, mnozí to naopak vítají. Jednou uvidíme, kdo měl pravdu.
 
Tomáš Zářecký
* * *
Anotační obrázek: https://www.pinterest.com https://pixabay.com/cs/
Zobrazit všechny články autora
 


Komentáře
Poslední komentář: 30.05.2023  08:09
 Datum
Jméno
Téma
 30.05.  08:09 sv
 29.05.  22:45 Tomáš Zářecký Re:
 25.05.  07:42 Přemek
 25.05.  02:59 Ivan