Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

 

 

aneb pokračování seriálu z herbáře mé babičky, která jej velmi využívala, protože snad nebylo nemoci, na kterou by neznala bylinku. Sama je sbírala, sušila – tak to mám uchováno v paměti a vzpomínám, jak u ní bylo vždy všechno těmito bylinkami provoněno. Bylinář slouží jen pro připomenutí některých z mnoha bylinek a hlavně slouží k tomu, abychom si o bylinkách vyměnili své zkušenosti a názory s jejích používáním.


Co praví herbář k přípravě bylin


Nálev – jest tekutina, kterou získáme krátkým povařením nebo jen spařením byliny ve vařící vodě.


Odvar – do vařící vody vhodíme určitě množství léčivé byliny, ze které chceme připravit odvar a necháme delší dobu povařiti. Pak se nechají pod pokličkou ustáti.


Macerace – rostliny necháme delší čas vyluhovati ve studené vodě, obvykle z bylin, které obsahují slizy, jako je například proskurníkový kořen či lněné semínko. Rostlina se nechá ponořená ve studené vodě ustáti. Je třeba dodržovati úzkostlivě hygienu!


Sirup – získáme, když necháme rozpustit teplou nebo studenou cestou 180 g cukru ve 100 g vody a přidáme určité množství bylinek.


Prášek – utlučené nebo jemně umleté suché rostliny, plody, semena nebo kořeny.


Lihový výtažek – tekutina, kterou získáme delším vyluhováním čerstvých pupenů stromů a bylin v potřebném množství lihu tzv. gemmoterapeutikum – čili lihoglycerínový výtažek.


Jaro je pravým časem pro vnitřní očistu těla. Organismus ji po dlouhé zimě potřebuje. Jarní příroda také nabízí čerstvé zelené poklady, které zaženou jarní únavu...

 

Kdo má léčivé byliny rád, tomu už v březnu začínaly žně. Právě před rozkvětem byla například doba sběru kořene pampelišky a v březnu se také sbírají i kořeny kostivalu. Ani podběl už v březnu není nijak ojedinělý.
 

Na jaře nabízejí louky recept na detoxikaci jako na dlani. Stačí, když sesbíráte čerstvé výhonky léčivých rostlin, které jsou nabité vitamíny, minerály, enzymy a chlorofylem, který pročišťuje nejen dech, ale celé tělo.
Kromě pampelišky můžete sbírat i kopřivu, jež je základní bylinou tradičních jarních očistných kůr s všestrannými schopnostmi. Přidejte také trochu listů řebříčku, jež podporují metabolismus, sladkého posilujícího jetele, nahořklého rdesna či kyselého šťovíku. Čerstvé listy jsou dobré do salátů i pro osvěžující jarní nálev.

 

 

Nápoj plný síly
Hrst mladých lístků opláchněte, rozmixujte s vodou a přelijte do nekovové nádoby, aby účinné látky nebyly s kovem ve styku déle, než je nezbytně nutné.
Směs můžete nechat ještě čtvrt hodinky ustát a poté přecedit.  Listy kopřiv můžete předem pomačkat a propláchnout teplou vodou, aby žahavá kyselina mravenčí, obsažená v křehounkých chlupech na povrchu listu, odtekla.  Dopřejte si šálek zeleného nápoje z kopřiv třikrát denně.


Bylinková kúra
Pro jarní očistu organismu jsou vhodné také máta, bazalka ale i další. Nesmíme ale zapomenout i na česnek, který je významný pro své léčivé, antibakteriální a antivirové účinky. Do jídelníčku se doporučuje také zařadit rozmarýn, zázvor, šalvěj i tymián.


Příjemné i velmi prospěšné jsou bylinkové koupele. Rozmarýna, máta, přeslička či oregano zaženou jarní únavu. Obsah silnějšího nálevu vlijte do vany. Použít můžete i plátěný sáček se sušenými bylinkami, který vložíte pod proud horké vody. Voda by měla být příjemně teplá a relaxace v ní trvat přibližně čtvrt hodiny.

 

Dobře vám také udělá pleťová maska a budete opravdu krásné:
Sušené byliny (březové listy, tymián, přeslička) přelijte vařící vodou a nechte spařit asi 20 minut. Připravte si kousky bavlněné látky, které střídavě namáčejte v teplém nálevu a přikládejte střídavě na obličej (cca 15 min.) Úplně ideální je při tom ležet ve vaně. Do vody si nezapomeňte přidat také bylinky, nejlépe s přesličkou.


A už je zde jedna z prvních jarních bylinek


PODBĚL OBECNÝ

Jména lidová: zaječí lupen, podkovka, babuška, koňské kopyto, podbělice

Doba květu: březen – duben

Upotřebitelná část: květy a listy

Doba sběru: březen – duben


Užívá se pro utišení kašle a uvolnění hlenu, při zahlenění průdušek, katarech cest dýchacích (ne na začátku, až teprve, když se začnou ukazovat výměšky). Pro své posilující vlastnosti se doporučuje pro rekonvalescenci po chřipce.


Příště: Jak se bylinky sbírají a suší. Také si povíme něco o léčivé síle stromů…

Miluše Daňková
Ilustrace: práce kurzistů

Další díly bylinářů



Komentáře
Poslední komentář: 29.04.2010  12:32
 Datum
Jméno
Téma
 29.04.  12:32 venca
 29.04.  05:50 Bobo :-)))
 28.04.  20:28 Ludmila
 28.04.  17:43 Miluše
 28.04.  16:01 JanaS
 28.04.  15:26 Franta
 28.04.  14:34 Danuna
 28.04.  13:09 NaďaD
 28.04.  10:29 Igor
 28.04.  09:05 Miluna
 28.04.  08:50 Dita
 28.04.  08:14 Pavel
 28.04.  07:51 Lenka
 28.04.  07:43 KarlaA