Den otců
Už jsme
si oslavovat tradiční Den matek. Některým otcům je líto, že matky oslavujeme, a otcové přijdou zkrátka. Není tomu tak všude ve světě, a dokonce i u nás si už pomalu zvykáme oslavovat otce. Kořeny tohoto neoficiálního svátku jsou v USA. Tam se Den otců světí jako čestná oslava otcovství, podobně jako Den matek.
Zakladatelkou je Louisa Doddová, jejíž otec bojoval ve válce jihu proti severu v letech 1861 - 1865. V roce 1910 veřejně navrhla slavit Den otců na počest svého táty, který vychoval sám vícero dětí. President Calvin Coolidge předložil v roce 1924 návrh na zavedení tohoto zvláštního svátku ve všech státech USA. President Richard Nixon ho určil za oficiální svátek v roce 1974 na třetí neděli v červnu.
U nás se slaví třetí neděli v červnu. Letos je to tedy 18. června.
Ve Spolkové republice Německo se slaví Den otců o katolickém svátku Nanebevstoupení Ježíše Krista, druhý čtvrtek před svatodušními svátky. Je označován též jako Den mužů. Od roku 1936 je Nanebevstoupení Ježíše Krista svátkem oficiálním.
Den mužů se hlavně v severním Německu označuje jako partie mužů. Tento den pořádají výlety, kde se konzumuje často více alkoholu než je zdrávo. Na převoz alkoholu používají vše, od jednoduché káry až po auta. Dost často je ozdobí větvičkami břízy. O dopravu se starají mladší muži, protože podle zvyku je otci zakázáno, aby si dopravoval pivo a nebo i jiný alkohol sám. Obecně však se tento den využívá k rodinným výletům, večery ke grilování nebo posezení s přáteli.
Rakousko
Zde se slaví druhou neděli v červnu. Oficiálně je slaven od roku 1955.
Švýcarsko
Zde se Den otců neslaví.
Lichtenštejnsko
Zde se Den otců, tak jako v Itálii, slaví 19. března. Tento den mají svátek také Josefové.
Lucembursko
Zde se slaví první říjnovou neděli. Děti kupují otci malé dárky a květiny, podobně jako v Rakousku.
Itálie
Tady slaví Den otců, festa del papa, 19. března. V této katolické zemi je Josef tradičně oslavován jako představitel otce, jímž pro Ježíše byl. Zde se ale slaví v kruhu rodiny, podobně jako Den matek. Děti dávají drobné dárky, odříkávají básničky a ve školkách a školách se pořádají představení.
Thajsko
Zde je slaven Wan Phor, Den otců, 5. prosince, jako zemský svátek. Tento den má narozeniny i král Bhumibol Adulyadej. Při této příležitosti jsou vyznamenáváni neobyčejní otcové, přičemž jejich počet bývá různý. V roce 2004 např. jich bylo 327. Kdyby 5. prosinec padl na neděli, tak se svátek překládá na pondělí, aby se světil v jiný den, než na královy narozeniny.
Korea
V jižní Koreji se slaví Children day, jako národní svátek. Umožňuje otcům se dětem věnovat, jít s nimi do parku a pod.
Turecko
V Turecku oslavují Den otců třetí neděli v červnu. Počínají si podobně jako v Rakousku. Nazývá se Babalar Guenue.
Holandsko
Je zařazen na třetí neděli v červnu, jmenuje se vaderdag.
Čína
Tady se slaví 8. srpna, a to proto, že osmička se řekne ba. Osmý den osmého měsíce je baba, v krátké formě, a tak se čínsky řekne otec.
USA
Je to hlavně den, kdy děti dávají otcům drobné dárky, nosí květiny a přednášejí básničky. Dělají se rodinné výlety, ale muži slaví také sami, hlavně na výletech s grilováním.
Švédsko
Den otců je zde slaven druhou neděli v listopadu. V roce 1931 dorazila tradice z USA a nejdříve se praktikoval v červnu. Později byl na přání norského obchodního společenství svátek přeložen na listopad. Tady se jmenuje fars dag.
Den otců se slaví po celé Skandinávii a v Estonsku v týž den, jen Dánsko slaví 5. června.
Brazilie
Zde je Den otců druhou neděli v srpnu.
Španělsko
19. března slaví Španělé svůj Den otců, El Dia del Padre. Toto datum, podobně jako v Itálii, je zvoleno proto, že se tento den se narodil sv. Josef, otec Ježíše Krista. Děti dávají otcům drobné dárky, které připravují ve školkách a školách.
Zdenka Franková