Nepla»te za energie zbyteènì i bìhem dovolené
Rostoucí ceny energií s sebou ještì více ne¾ v pøedchozích letech pøinášejí otázku, jaké spotøebièe pøi odjezdu na dovolenou nechat bì¾et a které naopak odpojit, aby v prázdném bytì zbyteènì nespotøebovávaly energie. Krom toho tak sní¾íte i riziko neèekaných událostí, tøeba po¾áru nebo výbuchu plynu. V pøípadì dvoutýdenní dovolené díky odpojené chladnièce ušetøíte a¾ desítky korun. Pozor také na stand-by mód rùzných zaøízení.
Jedním ze základních krokù bìhem pøípravy na odjezd na zaslou¾enou letní dovolenou by mìlo zejména v aktuální dobì vysokých cen energií být i zamyšlení se, které spotøebièe rozhodnì v prázdném bytì bì¾et nemusejí. Nejen, ¾e tak svùj domov zabezpeèíte pøed nehodami, ale také nìco ušetøíte, co¾ v aktuální situaci vysokých cen za elektøinu rozhodnì není k zahození. Nìkdo pøed odjezdem na dovolenou zkrátka vyhodí pojistky, aby mìl jistotu, ¾e ¾ádný spotøebiè nenechá zbyteènì zapnutý. Ménì jednoduché to však mají napøíklad ti, kdo chovají akvarijní rybièky nebo plazy v teráriích, kde je potøeba nechat bì¾et èerpadlo, filtraci èi pøisvícení. Stejnì tak nejde radikální variantu s vyhozením pojistek uplatnit ani tehdy, pokud pøedem nevyklidíte lednièku a mrazák. “Pokud odjí¾díte na ménì ne¾ dva týdny, nemá však smysl lednièku a mrazák vypínat. Mnoho energie tím neušetøíte a náklady na obnovení provozu by úspory nejspíš pøevýšily,” upozoròuje Michal Hrbatý, CEO UlovDomov.cz, která poskytuje slu¾bu Ideální nájemce pro pronajímatele bytù.
Lednièku pøepnìte do prázdninového módu, pøi delší dovolené ji vyprázdnìte a odpojte úplnì
U moderních spotøebièù se však vyplatí ovìøit si, zda nedisponují takzvaným prázdninovým (holiday) re¾imem. Pøi nìm se nastaví optimální teplota, co¾ výraznì sní¾í spotøebu energie, ani¾ by hrozilo zka¾ení potravin. V pøípadì delší dovolené u¾ ale tyto spotøebièe vyprázdnìte, odmrazte a klidnì i rovnou vyèistìte. Nakonec je vypojte z elektøiny a nechejte dveøe pootevøené, a» se vnitøek odvìtrá a nezatuchne. Z finanèního hlediska odpojením na 14 dní ušetøíte dle energetické tøídy chladnièky a¾ nìkolik desítek korun.
Plyn odpojte v¾dy. Nic tím neušetøíte, ale vaše domácnost bude v bezpeèí
S klidným svìdomím mù¾ete v¾dy ze sítì vypojit kávovar, rychlovarnou konvici, mikrovlnou troubu, myèku a další kuchyòské pomocníky. Zajistíte si tak, ¾e u nich pøi bouøce nedojde ke zkratu, který by mohl zpùsobit po¾ár. Ze zásuvky vypojte rovnì¾ plotýnkové vaøièe, elektrický sporák vypnìte pomocí hlavního sí»ového jistièe a u plynového sporáku vedle elektøiny odpojte té¾ pøípojku na plyn. Plyn byste ostatnì mìli vypojovat v¾dy, tedy i pøed krátkou dovolenou. Peníze sice neušetøíte, ale zato ochráníte svùj byt èi dùm pøed pøípadnou plynovou pohromou. Ze stejného dùvodu radìji uzavøete i plyn ke kotli nebo karmì.
Stand-by re¾im zásadnì vypínejte
Vypojit ze zásuvky byste mìli i bojler, klimatizaci a praèku. U televize, poèítaèe, herních konzolí typu Playstation èi sterea a dalších podobných zaøízení si pøed vypojením radìji prostudujte návod, nìkteré toti¾ èasté vypojování ze sítì nenesou dobøe. I kdy¾ ale pøístroje necháte zapojené, rozhodnì je vypnìte z pohotovostního re¾imu. V tom toti¾ stále spotøebovávají elektøinu, v øádu jednotek wattù. Pøi soubìhu stand-by re¾imù více zaøízení napøíklad za 2 týdny dovolené se však spotøeba mù¾e blí¾it k 50 W, co¾ by pøi souèasných cenách energií znamenalo zhruba 150 korun. „Nezapomeòte také zkontrolovat, zda jste v zásuvkách nenechali nabíjeèky pro nejrùznìjší pøístroje. Ty si toti¾ obzvláštì libují v pøehøívání, co¾ s sebou nese riziko po¾áru,“ upozoròuje Michal Hrbatý.