MINCE PRO ANGLICKOU KRÁLOVNU
Britské Spoleèenství Národù (The British Commonwealth of Nations), pod kterým je zahrnuto 53 zemí ze šesti svìtadílù, vyhlásilo v roce 1998 soutì¾ o nový portrét Britské královny Al¾bìty ll (Queen Elizabeth ll). Zastaralý portrét z jejího útlého mládí musí být na všech mincích v obìhu Britského Spoleèenství vymìnìn v souèasnou podobou.
Vladimír a dva jeho kolegové se soutì¾e zúèastnili. Reprezentovali Austrálii, která stále spadá pod toto Spoleèenství Národù. Jaké to bylo milé pøekvapení pro Vladimíra, kdy¾ obdr¾el zprávu od vedení Královské Mincovny (Royal Australian Mint), ¾e jeho portrét Královny je vybraný mezi tøemi finalisty. Èeká se pouze na poslední slovo a to pøímo od Královny, který z tìchto tøí portrétù, bude reprezentovat lícní stranu (obverse) mincí všech Commonwealth Státù. Po èase pøišla další zpráva a to ta, ¾e královna vybrala portrét návrháøe Brita (Ian Rank Broadley). Vladimíra tìšil úspìch, ¾e byl jako jeden ze tøí, kteøí pøicházeli v úvahu. Dostalo se mu k uchu, ¾e pøi výbìru Královna jeden ¾e tøí portrétù zavrhla a rozhodovala mezi Broadleyem a Gottwaldem. Nakonec výhru pøiklepla Britovi. Øíkalo se v Canbeøe, ¾e kdyby vyhrála Austrálie, všechny mince by se pro Commonwealth razily v Canbeøe a to Anglie nedopustí. Co je na tom pravdy, nevíme, ale jak to v¾dy bývá - ”jedna paní povídala”. Vše šlo dál v normálu. Vladimír navrhoval úspìšnì další mince pro Austrálii a byl spokojený, nebo» se sna¾il ve svých mo¾nostech, jak nejlépe umìl. V roce 2000 byla Anglická Královna s man¾elem Vévodou z Edinburghu pozvána Australskou vládou na oficiální návštìvu do Austrálie. Pøi této vzácné pøíle¾itosti vedení Královské Mincovny napadlo po¾ádat “Buckingham Palác” o povolení k ra¾ení jejího portrétu na 50c minci navr¾eným Vladimírem z roku 1998 k jubileu její vzácné návštìvy. Buckingham souhlasil a tak se poprvé v historii stalo, ¾e od Kralování (George V) australská 50c mince obverse ponese návrh vytvoøený Australanem a tím se stane základní souèástí australské sbírky. 27. bøezna roku 2000 bude Královská výprava slavnostnì pøivítaná ve Velké Hale (Great Hall) australského Parlamentu.
K této slavnostní události bude mince prezentována Královnì v døevìné ozdobné krabici se sklenìným víkem. Ne jenom ¾e líc (obverse) mince, ale i druhá strana mince (reverse) také Vladimírùv návrh, kde je zobrazen Parlament budova s australskou vlajkou. Oba dva návrhy rub i líc mince Vladimír èestnì odevzdá s krabicí Královnì. Kartu s pozvánkou na setkání s Královnou pøinesl Vladimír domù a na pozvánce stálo, ¾e si mù¾e pøivést hosta. Chtìl, abych se setkání úèastnila s ním. Nabídku jsem zamítla s tím, ¾e nevím jak se v takové spoleènosti chovat. Slíbila jsem mu, ¾e si z práce odskoèím a budu èekat s ostatními pøihlí¾ejícími v davu pøed vstupem do Velké Haly, abych Královnu zahlédla. „Samozøejmì i tebe, jak krabici pøedáváš, jestli¾e to bude mo¾né.“ Ve ètyøi hod. odpoledne jsem stála mezi ostatními v pøedvstupní síni pøed Velkou Halou.
Královna se dostavila s celou parádou a ochranou Jejího Velièenstva. Po boku mìla svého man¾ela Vévodu z Edinburghu. Královskou Australskou Mincovnu reprezentoval øeditel mincovny “Graeme Moffatt”, ministr finanèních zále¾itostí “Joe Hockey” a “ Vladimír Gottwald". Joe Hockey se zajímal, kde má Vladimír man¾elku? „Ta stojí v davu pøed Velkou Halou, nechtìla jít se mnou.” Ukazoval ministrovi, kde pøibli¾nì stojím. On mne vyzval, a» se postavím vedle man¾ela. Zdráhala jsem se, ale on mì nakonec pøesvìdèil. Stydìla jsem se, ¾e jsem se na takovou pøíle¾itost lépe nepøipravila.
Delegace vítala Královnu a ta pøítomným podávala ruku v rukavièce. ®eny vzdávaly Královnì èest mírnou poklonou a pokrèením nohy. Ne¾ jsem se vzpamatovala, stála jsem pøed Královnou. V tom zmatku, ¾e se musím poklonit, jsem zavrávorala a málem jsem pøed Královnou padla na kolena. Podala mnì jemnì ruku a já celá nesvá a neznalá etikety odvrávorala k Vladimírovi. Ten byl klidný jako v¾dy a dokonce se dal s královským párem do øeèi. Vysvìtloval jim nìco o mincích. Vypadalo to, ¾e dárek uvìznìný v døevìné krabici na královskou dvojici zapùsobil.
Královna odìná ve sladkých barvách s pøiléhavým klobouèkem vypadala ve skuteènosti mnohem lépe, ne¾ z fotografií. Blahopøála Vladimírovi k úspìchu a popøála mu hodnì štìstí do další tvoøivé práce. V roce 2000 bylo 50c mincí vyra¾eno 5 milionù a do obìhu v Austrálii pøišly v roce 2001.
Ještì jednou mìl Vladimír èest setkat se s Anglickou Královnou, kdy¾ v roce 2006 opìt zavítala do Austrálie.