Mami, zabila jsem…
Pøedstavuji poslední knihu Marcelly Marboe. Jeliko¾ autorku znám, nemohla jsem si myslet, ¾e by v knize šlo o vra¾du, to v ¾ádném pøípadì ne, spíše ¾e protagonista nebo protagonistka zabila v nìkom nebo v sobì velké silné city, nejspíše lásku.
Jakmile jsem knihu, otevøela, poznala jsem, ¾e jsem v pøítomnosti. Knihy Marcelly Marboe znám a tato mne nepøekvapila, jak brilantnì je napsána. Jak autorka vtáhne do dìje a jak je znalá konverzace mladé generace. Ostatnì celý ¾ivot uèila a dalo by se øíci, pohybovala se ve støedu mládí. Nemù¾ete se odtrhnout od stránky a ètete dál a dál.
Pøed oèima máte matku vypravìèku pøíbìhu, která vidí svou dceru Annu na zaèátku velké lásky. Poznáváte zamilovanou dvojici, ovšem z odlišných kultur. „Naši nejsou ¾ádní rasisti a ty pro nì nejsi ¾ádný èlovìk tøetí kategorie“, hájí Anna své rodièe. Káhin se stal pro Annu jedinou pøijatelnou bytostí v dusném tunelu „skuteèného ¾ivota“, který jí právì zaèíná. Okouzlenì zašeptá: „Jsi ú¾asný. Fakt!“ Tím ocenìním jako by z nìj chtìla smýt všechny køivky, které na nìm køes»anský i muslimský svìt napáchal.
Jen krátká ukázka, miniaturní obrázek. V dnešní spoleènosti se posunují vztahy dál od rodného hnízda. Bývaly doby, kdy se mladí poznávali, kam dojeli na kole, posléze vlakem a pozdìji se nám otevøel celý svìt.
V souèasné dobì se kromì vzdálenosti mìní i kvalita ¾ivota. Od duchovních kvalit a morálky nás vede nìkam dál k materiálním hodnotám. A ty pøeva¾ují, jako by je mìl èlovìk vlo¾ené do kódu. Pomíjí se vìrnost, èestnost a nastupuje sex, svoboda. Majetek, vize vší spokojenosti a štìstí. Vzdálenosti se zkracují, digitalizace nabízí døíve nemo¾né.
Nastupuje nový ¾ivotní styl, lákavý bez skrupulí. V prolínání vztahù tøí generací vidíme a pro¾íváme promìnu ka¾dodenního ¾ivota a tušíme, ne pøímo naplno vnímáme, rozevírající se nù¾ky Annina man¾elství. Procházíme s vypravìèkou celým dceøiným ¾ivotem, ne bez lhostejnosti, ale s podivem, jak silné citové pouto lásky mù¾e být a kolik doká¾e vydr¾et. Ale ka¾dá sklenice má svou poslední kapku. Ètenáø ji èeká døív, ne¾ sama Anna a její matka, vypravìèka.
Knihu vøele doporuèují, abyste si z ní nabírali pouèení a získali moudrost ¾ivota.