Nevím jak vás, ale mne letos hodnì postihly útoky virù, trojských koní a v poslední dobì i pøehršel spamù, nevy¾ádané pošty. Mo¾ná ponesu døíví do lesa, mo¾ná, ¾e nìkteøí pøijmou mé zkušenosti s povdìkem. Mo¾ná, ¾e mi nìkteøí poradí jiný program pro ètení emailù ne¾ mnou pou¾ívaný Outlook expres. Jsem svým zpùsobem konzervativní, Outlook pou¾ívám ji¾ mnoho let, a tak setrvávám. Kromì toho mám ale druhou adresu na Seznamu, a tam spamy takøka nechodí.
Jako antivirový program pou¾ívám Avast!, zatím se mi osvìdèil. Døíve jsem pou¾íval Kasperského, ale ten pøestal v CD, pøikládaných k èasopisu Poèítaè pro ka¾dého, vycházet. Avast! je pro domácí pou¾ití zdarma, jen se musí zaregistrovat, a po roce registrace obnovit. Automaticky pøicházejí opravy a vyšší verze, tak¾e starosti s ním nejsou. Potí¾e nastaly, kdy¾ se mi po všelikém brouzdání dostala do PC nákaza, kterou Avast sice diagnostikoval, ale nedokázal zlikvidovat. Šlo o nevyzpytatelný virus Zlob. Dalo dost práce ho z poèítaèe dostat, musel jsem stáhnut nìkolik dalších antivirových programù, které ovšem fungovaly jen krátce, na ukázku. Jeden z nich zabral.
V souèasné dobì mám kromì Avastu nainstalován i Windows Defender, pøiznávám však, ¾e o jeho úèinnosti mám pochybnosti. Pouštím, zvláštì po náhodném brouzdání po sítí, Ad-Aware SE , který zkontroluje celý obsah disku, nahlásí napadení, pøevede do karantény a umo¾ní smazat. Ten získal mou dùvìru, proto¾e odhalil škùdce, které Defender ignoroval.
Dalším programem, který odstraòuje všemo¾nou havì», je Spybot. Ten je tøeba pøed pou¾itím aktualizovat a jeho výhoda spoèívá v tom, ¾e obsahuje charakteristiky všech známých nákaz a zkoumá, zda se nìjaká v poèítaèi nevyskytuje. Pokud ji najde, je schopen se s ní vypoøádat.
Také jsem nahrál do poèítaèe Kerio Firewall, který ohlásí ka¾dé skryté spojení poèítaèe s okolím. Mù¾ete s ním pak vyslovit souhlas, nebo je zamítnout. Tady je trochu problém, proto¾e se tì¾ko rozeznává, co povolit a co nikoliv. Vìtšinou jde o programy-štouraly, kteøí na vašem PC chtìjí odpovìï, ¾e jste jejich zprávu èetli. Takovým š»ouralem je napø. Aktuálnì.cz. Kdy¾ ètete novinovou zprávu na tomto serveru, Kerio okam¾itì hlásí, ¾e se pokouší vymámit z poèítaèe potvrzení o spojení. To zøejmì slo¾í k marketingové statistice. U spamù takové potvrzení slou¾í k tému¾, a pøedpokládám, ¾e odesilatel dostane za potvrzení o pøeètení spamu provizi za odeslání. Zamítnutí je však tøeba, bohu¾el, ètyøikrát opakovat, døíve ne¾ zaène Outlook expres zprávu mazat.
Poèet spamù narùstá neskuteèným tempem. Ještì pøed nìkolika týdny to byly 2 – 3 dennì, teï u¾ jich desetinásobek dennì. Proto jsem uvítal, kdy¾ v 23. èísle Poèítaèe pro ka¾dého dodali ochranu proti spamu Spamihilator 0.9.9.9. Nainstaloval jsem ji a v èasopise se doèetl i o zpùsobu vyu¾ívání. Zkopíroval jsem tam okolo 600 zakázaných adres, které u¾ Outlook mìl, a do seznamu slov svìdèících o spamu jsem postupnì pøidávám další.(Napø. investor, Viagra, price, dollar) Výsledkem je návrat k 2 – 4 spamùm, které filtru odolají . V poslední dobì toti¾ rozesilatelé pøišli na nový trik, ¾e neodesílají text, ale obrázek s prvky, které brání filtru v úèinnosti. Vìøím, ¾e zakrátko si tvùrci ochrany poradí i s tím.
Docela rád bych si pøeèetl, jak se s ochranou poèítaèe vypoøádáváte vy. Napište o tom! Výmìna zkušeností nikdy není na škodu.