Lajka, "neslavné jméno slavného pejska"
Lajka byla pes z ulice, která se proslavila svým prvním (a posledním) letem do vesmíru 3. listopadu 1957 v ruské vesmírné raketì Sputnik 2, který se pìt a pùl mìsíce pohyboval po obì¾né dráze a poté shoøel v zemské atmosféøe.
Vystøelení psa do vesmíru bylo souèástí vesmírného výzkumu tehdejšího Sovìtského svazu. Ji¾ kdy¾ Rusové kosmickou raketu vystøelili, vìdìli, ¾e je to „one-way-ticket“ (lístek na jednu cestu). Kosmická loï nebyla postavena tak, aby se pasa¾ér vrátil ¾ivý zpìt – proto byla potrava otrávena, aby pes mìl po pøibli¾nì jednom týdnu bezbolestnou smrt. V roce 2002 však vyšlo najevo, ¾e zemøela relativnì rychlou, ale bolestnou smrtí na okru¾ní dráze ji¾ 5-7 hodin po startu následkem stresu a pøehøátí. Sputnik pokraèoval poté na okru¾ní dráze dále a obkrou¾il Zemi 2500 krát.
Lajka byla obìtována „vesmírným dostihùm“ pro mocensky politické zájmy dvou svìtových velmocí. Nebyla však prvním zvíøetem na palubì vesmírné rakety, ani zdaleka ne prvním psem. Všechny mo¾né druhy zvíøat od myší po opice byly vyslány do vesmíru jak Sovìtským svazem, tak USA. Lajka byla ale první ¾ivým stvoøením, které bylo kdy vystøeleno na obì¾nou dráhu kolem Zemì.
V USA zase slavili úspìch s opièákem Gordo, ten byl v roce 1958 vystøelen do výšky 970 kilometrù, kabina s ním ale nebyla nikdy v Atlantickém oceánu nalezena, nebo šimpanz Ham, který se v roce 1961 stal na lodi Mercury-Redstone 2 prvním primátem, který pøekonal hranici vesmíru. Od konce 50. let do vesmíru létali i králíci, myši, koèky a další zvíøata.