Pojïte s námi do bijáku aneb Kino, biograf, bijásek
Pohodlnì se posaïte a kliknìte na odkaz krátkého filmu, který je v¾dy po ruce. Iluze velkofilmu vás uvede do seriálu amatérských snímkù z rùzného prostøedí, nevypulírovaného profesionální úpravou a dokonalou technikou.
Uká¾e vám na místa, kde jste ještì nebyli, nebo jste je shlédli ponìkud jinak. Poslechnete si hudbu, která vás uklidní nebo uvede do pøíjemné nálady s pohledy na památky a významná místa. Toto vám nabízí seriál amatérských snímkù neprofesionálních filmaøù, které urèitì mimo dobré nálady pøináší i plno inspirace.
* * *
Svìdecký vrch Chotuc Ing. Jaroslav Kolèava
Neprofesionální filmaøi se rádi zatoulají i do míst ménì známých a støídmìji navštìvovaných. Jeden z tìchto významných filmaøù Ing. Jaroslav Kolèava, vás zavede ve svém filmu na procházku pøírodou na Svìdecký vrch Chotuc. Nalezneme ho nedaleko od mìstyse Køinec na Nymbursku Kromì chránìné kvìteny zde nalezneme kapli Nejsvìtìjší Trojice. Nalézá se zde staré spirituální místo ji¾ od doby Keltù. Seznámíte se s chránìnou pøírodní památkou s unikátním výskytem rostlin. Nauèná stezka vás zavede a¾ ke kapli Nejsvìtìjší Trojice a ke starému høbitovu.
Mezi chránìnými kvìtinami dominuje vstavaè nachový. Následuje ho øada dalších, napøíklad kamejka modronachová, ¾lu»ucha menší, kavyl vláskovitý, rozrazil u¾ankový, Vitold chocholatý, tu¾ebník obecný, pcháè bezlody¾ný, lilie zlatohlávek a další. Vrch Chotuc je všeobecnì známý jako bohaté stanovištì klokoèe zpeøeného. Film vám mù¾e poskytnout volbu pro váš pøíští jarní výlet.
V zámeckém parku v Lednici, mohou návštìvníci mimo pìší procházky vyu¾ít i romantické plavby parkem a lu¾ním lesem, tajemnými meandry po staré Dyji, bývalým panstvím rodu Lichtenštejnù.
Plavby se konají na dvou trasách. Jednak je to plavba od zámku k Minaretu a druhá trasa je od Minaretu k romantické zøíceninì Janohradu. Jedná se o zajímavou plavbu po Staré Dyji s koloniemi volavek, kvakošù, bobrù a ¾elvy nádherné. Na plavbu druhou trasou se mù¾ete podívat ve filmu.
S fascinující pøedstavou se ve filmu Mgr. Aleny Krejèové Cypriánùv kraj, pøenesete do Pieninských hor, do ¾ivota øeholníkù v polovinì 18. století, v Èerveném klášteøe. Mnich, o kterém je film, vstoupil do kláštera ve svých dvaatøiceti letech a pøijal jméno Cyprián. Jako do jiné dimenze pøenášejí diváka jeho slova: ®ivot nezaèíná v oblacích, ale pøi stéblech trávy; je dobré vìdìt, ¾e i zde na zemi chodíme všude v nebi. Vìnuje se léèivým bylinkám a koøínkùm. Ve svém léèivém koutku pøipravuje léèivé masti a èaje a studuje lékaøská díla. Stává se lékaøem a ranhojièem. V klášteøe zakládá hospic a lékárnu, zpracovává jeden z nejstarších herbáøù na Slovensku.
V souèasné dobì je v Èerveném klášteøe Národopisné muzeum. Kolem ji¾ neplují po Dunajci vory se døevem, ale s návštìvníky Pienin. Ve filmu vyniká umìní pøedstavitele Cypriána Romana Lichtenbergra pøita¾livì ètený komentáø Hany Krausové a Pavla Trdla.