Senioøi a mladí se mohou obohacovat navzájem
Námìstek ministerstva práce a sociálních vìcí Jan Dobeš u pøíle¾itosti zahájení Evropského roku aktivního stárnutí a mezigeneraèní solidarity EY2012 hodnotil situaci èeských seniorù i mo¾nosti, jak ji v budoucnu zlepšit.
Jaká je ¾ivotní úroveò èeských seniorù v porovnání s jinými evropskými státy?
Mù¾eme se pochlubit, ¾e míra chudoby starších osob je v Èeské republice na jedné z nejni¾ších úrovní ze všech zemí Evropské unie. S ostatními èlenskými státy jsme se zavázali plnit priority Strategie Evropa 2020, a tedy sociální chudobu nadále sni¾ovat. I pøes souèasnou situaci èeské ekonomiky a stav eurozóny budeme usilovat o to, aby se osoby ve starobním dùchodu neocitaly pod hranicí ¾ivotního minima. Jistì se neobejdeme beze zmìn v rozpoètových výdajích státu i v nastavení fiskální politiky Èeské republiky.
Které problémy populace seniorù jsou podle vás nejpalèivìjší?
V rámci Èeské republiky je to urèitì téma zamìstnávání a zamìstnanosti lidí v pøeddùchodovém a dùchodovém vìku a dále samozøejmì ¾ivotní komfort, který pøímo souvisí se specifickými zdravotními a sociálními potøebami tìchto osob. V prùbìhu roku 2012 si budou èlenské státy vymìòovat zkušenosti s aktivitami a programy související s touto problematikou. MPSV poté pøipraví nový národní plán pøípravy na stárnutí na roky 2013 a¾ 2017, je¾ na zaèátku roku 2013 pøedstavíme vládì. Poté budeme zmìny prosazovat v legislativní i nelegislativní podobì.
Zajímavá je zejména ona podpora zamìstnanosti starších lidí. Situace na trhu práce ale není snadná ani pro dnešní padesátníky.
MPSV si dlouhodobì uvìdomuje, ¾e skupina nad 50 let je ekonomicky a sociálnì ohro¾ena, proto plánujeme pilotní projekty v rámci operaèního programu Lidské zdroje a zamìstnanost. Zejména budeme zjiš»ovat, které formy zamìstnávání a jaké pracovní pozice jsou pro tuto vìkovou kategorii nejvhodnìjší a které osloví i zamìstnavatele. Pro všechny slo¾ky trhu práce musí být inovativní slo¾ky výhodné a pokud mo¾no dlouhodobì udr¾itelné.
Neplánujete se tedy uchýlit k radikálnìjší motivaci podnikù tøeba ve formì daòových úlev?
Mo¾nost daòových úlev je zále¾itost pøesahující pravomoci MPSV. Mù¾eme o tom v rámci EY 2012 diskutovat, nicménì v souèasném období existující hospodáøské recese a zpomalování hospodáøského výkonu ÈR si nemyslím, ¾e je nìco podobného realizovatelné. Je to otázka celospoleèenského a politického konsenzu.
Jak chcete v rámci Evropského roku 2012 zlepšit vnímání seniorù mladšími generacemi?
Ji¾ jsme oslovili významné osobnosti èeské spoleènosti, je¾ nám potvrdily svou roli ambasadorù. Je to napøíklad hereèka Kvìta Fialová, paní doktorka Helena Haškovcová, prof. Ivo Mo¾ný, a další. Tito ambasadoøi (patroni) pøiblí¾í mladým svùj profesní èi ¾ivotní pøíbìh. Následnì se zapojíme do veøejných diskuzí, jak se èeská spoleènost na seniory dívá, zda je v zajetí stereotypù a jaké jsou vùbec mo¾nosti zmìn vnímání støední a mladé generace vùèi té starší. Pøiblí¾íme se k obèanùm na národní i regionální úrovni a budeme se jich ptát, co pro nì vlastnì mezigeneraèní dialog znamená a jak si mohou pomáhat. Mým heslem je, ¾e generace si musí mít navzájem co nabídnout, nikoli stát proti sobì a hledìt na sebe nepøátelsky.
Senioøi jsou také èastým cílem napøíklad vychytralých alternativních dodavatelù energií èi pojiš»oven, kteøí vyu¾ívají neznalost a dùvìøivost starých lidí. Hodláte s tím nìjak bojovat?
Klíèová je zde hlavnì preventivní èinnost, je potøeba starší osoby vzdìlávat v oblasti finanèní gramotnosti, k èemu¾ vyzveme i ostatní partnery v rámci státní správy, napøíklad ministerstvo školství nebo ministerstvo spravedlnosti. U¾ nyní spolupracujeme s èasopisem dTest, který provozuje i poradnu pro seniory. Rádi bychom v prùbìhu roku 2012 všechny poznatky a zkušenosti shromá¾dili na stránkách MPSV, a vytvoøili tak celistvý dokument, díky nìmu¾ si senioøi poradí v takových rizikových situacích.
V tom pøípadì budete zøejmì pracovat na tom, abyste seniorùm a osobám starším vùbec zajistili pøístup na internet.
Spolupracovat budeme napøíklad s obèanským sdru¾ením ®ivot 90, které bude na pøelomu kvìtna a èervna poøádat ji¾ 11. celosvìtovou konferenci o stárnutí, je¾ se bude mimo jiné zabývat i zpøístupnìním výuky informaèních technologií. Kurzy práce na poèítaèi èi výuku cizích jazykù nabízí i Akademie seniorù, co¾ je další z námi podporovaných projektù. Formou virtuálního pøenosu bychom rádi tyto semináøe rozšíøili i do menších mìst a obcí.
Jaké další aktivity seniorù chcete podpoøit?
Za všechny aktuálnì probíhající projekty mohu jmenovat spoleènost Elpida, která propojuje souèasnou populární hudbu s doprovodem seniorského ¾enského pìveckého sboru. Toto tìleso je skvìlým pøíkladem mezigeneraèního dialogu v praxi. Jejich projekt je jedineèný i v tom, ¾e míøí pøímo na mladé, ji¾ se odehrála celá šòùra úspìšných klubových koncertù.
Zmínil jste spolupráci èlenských státù v rámci EY 2012 v rovinì výmìny zkušeností. Plánujete jít dál tøeba formou grantù, v rámci nich¾ by mohli senioøi snáze vycestovat do zemí Evropské unie?
Podobné aktivity ji¾ existují, napøíklad projekt Grundtvig, který se zamìøuje na vysílání dobrovolníkù v seniorském vìku na výmìnné pobyty. V rámci aktuálnì otevøeného programu Lidské zdroje a zamìstnanost by se mohly podobné nápady rovnì¾ uplatnit, zatím byla otevøena výzva è. 86 OP LZZ, která je zamìøena na projekty pro osoby 50+.
Na závìr si dovolím odlehèující otázku, jak si Vy sám pøedstavujete své vlastní aktivní stárnutí a stáøí?
To bude samozøejmì zále¾et na mém fyzickém a duševním zdraví. Rád bych aktivní stáøí vyu¾il k cestování, ale také pøedával zkušenosti svým dìtem a byl jim co nejvíc nablízku, kdyby potøebovaly pomoci. A naopak, aby i ony mohly být oporou pro mì.
Olga Preclíková