Sdru¾ení èeských spotøebitelù si klade za cíl hájit oprávnìné zájmy a práva spotøebitelù na vnitøním trhu EU a ÈR; zdùrazòuje preventivní stránku ochrany zájmù spotøebitelù pod heslem „jen pouèený spotøebitel se doká¾e úèinnì hájit“.
Dáváme vám nahlédnout do projektu jeho¾ odborným garantem je Sdru¾ení èeských spotøebitelù. Projekt si klade za cíl informovat obyvatele ÈR v otázce jejich práv a povinností vyplývajících z podpisu smluv o spotøebitelských úvìrech.
Mo¾nost odstoupení od smlouvy
Mù¾e se stát, ¾e podepíšete smlouvu o pùjèce, ale budete ji chtít ukonèit. Buï najdete jiné øešení nebo budete mít mimoøádný pøíjem a nechcete u¾ pùjèku nebo si to prostì rozmyslíte. V solidních smlouvách by mìlo být pøesnì uvedeno, jakým zpùsobem lze od smlouvy odstoupit. V tìch nejjednodušších smlouvách bývá uveden termín, do kterého mù¾ete vrátit peníze, které jste dostali, a tím je smlouva ukonèena. To však lze jen nìjakou dobu po podpisu smlouvy a pøevzetí penìz. Výhodou je, ¾e nic netratíte, dostali jste urèitou sumu, tu jste témìø ihned vrátili, a tím vše konèí. Kde však platíte nìjaké poplatky za uzavøení smlouvy, ty u¾ zpátky nedostanete.
„Ve slo¾itìjších smlouvách není mo¾né jen tak peníze vrátit. V zásadì zákon o spotøebitelském úvìru zajiš»uje spotøebiteli právo na pøedèasné splacení úvìru, vèetnì nároku spotøebitele na sní¾ení plateb se spotøebitelským úvìrem souvisejících o takovou èástku, aby splacením spotøebitelského úvìru pøed dobou splatnosti nezískal ¾ádný z úèastníkù smlouvy nepøimìøený prospìch na úkor ostatních úèastníkù,“ øíká ing. Libor Dupal, pøedseda Sdru¾ení èeských spotøebitelù. Obvykle ale musíte zaplatit nìco navíc, proto¾e jste pùjèku dostali; ten, kdo vám pùjèil, s tím mìl práci, musel vám peníze vyplatit a poèítal s vašimi splátkami do budoucna – nemá proto pøíliš zájem, abyste spláceli pøedèasnì. Ve smlouvì proto bývá popsán výpoèet toho, co musíte pøi pøedèasném splacení celé pùjèky zaplatit navíc. Pøeètìte si to a ujistìte se, ¾e textu rozumíte. Nìkdy toti¾ vyjde skoro nastejno, jestli u¾ jednou uzavøenou pùjèku splatíte døíve nebo v pùvodnì dohodnutých splátkách. Zva¾te, zda takovou smlouvu vùbec podepsat.
„Smlouva, i ta o pùjèce, je v¾dy dohoda dvou stran. Vznikla jako dohoda a je také mo¾né ji dohodou zmìnit. Pokud byste chtìli zkrátit dobu splácení, vrátit pøedèasnì pùjèku nebo naopak dobu splácení prodlou¾it, obra»te se pøímo na toho, s kým jste smlouvu uzavøeli,“ radí JUDr. Michaela Kozlová, advokátka. Dohodnout se na zmìnì podmínek smlouvy nemusí být tak slo¾ité. Máte-li s plnìním smlouvy problémy, v¾dy se vyplatí jednat a pokusit se o její zmìnu. Je to v¾dy lepší ne¾ smlouvu neplnit.
Odstoupit od smlouvy lze, ale ne v¾dy bez dohody s druhou stranou, resp. mohou být k tomu pro spotøebitele nepøíznivé podmínky. Proto si pøed podpisem dùkladnì prostudujte celou smlouvu vèetnì podmínek pøedèasného splacení.
A dùle¾ité upozornìní na závìr: „Na pøání dlu¾níka je vìøitel povinen vydat mu písemné potvrzení o tom, ¾e dluh byl zcela nebo zèásti (dosavadními splátkami) splnìn, a to ihned (z ruky do ruky) pøi vracení pùjèky èi její èásti. Takové potvrzení je pro vás nezbytné, nebo» do budoucna prokazuje, ¾e jste pùjèku èi její èást vìøiteli vrátili,“ upozoròuje ing. Libor Dupal, pøedseda Sdru¾ení èeských spotøebitelù.
Pøíštì: Osobní údaje
Pozn.: V nakladatelství ComputerPress Books byla vydána publikace
Rádce spotøebitele - Uzavíráme spotøebitelské smlouvy (autoøi Dupal, Novák, Schlossberger, 2005) (nále¾itosti spotøebitelských a kupních smluv, spotøebitelské pùjèky a úvìry atd.).