Den otcù
U¾ jsme si oslavovat tradièní Den matek. Nìkterým otcùm je líto, ¾e matky oslavujeme, a otcové pøijdou zkrátka. Není tomu tak všude ve svìtì, a dokonce i u nás si u¾ pomalu zvykáme oslavovat otce. Koøeny tohoto neoficiálního svátku jsou v USA. Tam se Den otcù svìtí jako èestná oslava otcovství, podobnì jako Den matek.
Zakladatelkou je Louisa Doddová, její¾ otec bojoval ve válce jihu proti severu v letech 1861 - 1865. V roce 1910 veøejnì navrhla slavit Den otcù na poèest svého táty, který vychoval sám vícero dìtí. President Calvin Coolidge pøedlo¾il v roce 1924 návrh na zavedení tohoto zvláštního svátku ve všech státech USA. President Richard Nixon ho urèil za oficiální svátek v roce 1974 na tøetí nedìli v èervnu.
U nás se slaví tøetí nedìli v èervnu. Letos je to tedy 18. èervna.
Ve Spolkové republice Nìmecko se slaví Den otcù o katolickém svátku Nanebevstoupení Je¾íše Krista, druhý ètvrtek pøed svatodušními svátky. Je oznaèován té¾ jako Den mu¾ù. Od roku 1936 je Nanebevstoupení Je¾íše Krista svátkem oficiálním.
Den mu¾ù se hlavnì v severním Nìmecku oznaèuje jako partie mu¾ù. Tento den poøádají výlety, kde se konzumuje èasto více alkoholu ne¾ je zdrávo. Na pøevoz alkoholu pou¾ívají vše, od jednoduché káry a¾ po auta. Dost èasto je ozdobí vìtvièkami bøízy. O dopravu se starají mladší mu¾i, proto¾e podle zvyku je otci zakázáno, aby si dopravoval pivo a nebo i jiný alkohol sám. Obecnì však se tento den vyu¾ívá k rodinným výletùm, veèery ke grilování nebo posezení s pøáteli.
Rakousko
Zde se slaví druhou nedìli v èervnu. Oficiálnì je slaven od roku 1955.
Švýcarsko
Zde se Den otcù neslaví.
Lichtenštejnsko
Zde se Den otcù, tak jako v Itálii, slaví 19. bøezna. Tento den mají svátek také Josefové.
Lucembursko
Zde se slaví první øíjnovou nedìli. Dìti kupují otci malé dárky a kvìtiny, podobnì jako v Rakousku.
Itálie
Tady slaví Den otcù, festa del papa, 19. bøezna. V této katolické zemi je Josef tradiènì oslavován jako pøedstavitel otce, jím¾ pro Je¾íše byl. Zde se ale slaví v kruhu rodiny, podobnì jako Den matek. Dìti dávají drobné dárky, odøíkávají básnièky a ve školkách a školách se poøádají pøedstavení.
Thajsko
Zde je slaven Wan Phor, Den otcù, 5. prosince, jako zemský svátek. Tento den má narozeniny i král Bhumibol Adulyadej. Pøi této pøíle¾itosti jsou vyznamenáváni neobyèejní otcové, pøièem¾ jejich poèet bývá rùzný. V roce 2004 napø. jich bylo 327. Kdyby 5. prosinec padl na nedìli, tak se svátek pøekládá na pondìlí, aby se svìtil v jiný den, ne¾ na královy narozeniny.
Korea
V ji¾ní Koreji se slaví Children day, jako národní svátek. Umo¾òuje otcùm se dìtem vìnovat, jít s nimi do parku a pod.
Turecko
V Turecku oslavují Den otcù tøetí nedìli v èervnu. Poèínají si podobnì jako v Rakousku. Nazývá se Babalar Guenue.
Holandsko
Je zaøazen na tøetí nedìli v èervnu, jmenuje se vaderdag.
Èína
Tady se slaví 8. srpna, a to proto, ¾e osmièka se øekne ba. Osmý den osmého mìsíce je baba, v krátké formì, a tak se èínsky øekne otec.
USA
Je to hlavnì den, kdy dìti dávají otcùm drobné dárky, nosí kvìtiny a pøednášejí básnièky. Dìlají se rodinné výlety, ale mu¾i slaví také sami, hlavnì na výletech s grilováním.
Švédsko
Den otcù je zde slaven druhou nedìli v listopadu. V roce 1931 dorazila tradice z USA a nejdøíve se praktikoval v èervnu. Pozdìji byl na pøání norského obchodního spoleèenství svátek pøelo¾en na listopad. Tady se jmenuje fars dag.
Den otcù se slaví po celé Skandinávii a v Estonsku v tý¾ den, jen Dánsko slaví 5. èervna.
Brazilie
Zde je Den otcù druhou nedìli v srpnu.
Španìlsko
19. bøezna slaví Španìlé svùj Den otcù, El Dia del Padre. Toto datum, podobnì jako v Itálii, je zvoleno proto, ¾e se tento den se narodil sv. Josef, otec Je¾íše Krista. Dìti dávají otcùm drobné dárky, které pøipravují ve školkách a školách.
Zdenka Franková