Hloh obecný
Hloh obecný (Crataegus oxyacantha) je krásný keø pøípadnì nízký stromek, který roste zejména v Evropì. Hloh je opadavá listnatá døevina dosahující výšky a¾ 9 metrù. Na tenkých šedavì zbarvených vìtvích rostou v pa¾dí trnù støídavì postavené laloènaté listy o velikosti 3 a¾ 5 cm.Trny dorùstají délky a¾ 2,5 cm. Kvìty jsou bílé a¾ rù¾ové, o prùmìru asi 15 mm a rostoucí v chocholících. Pro kvìty je charakteristický jejich nepøíjemný zápach. Plodem jsou èervené kulovité malvice obsahující dvì nebo tøi semena, dozrávající v záøí a¾ v øíjnu.
Proto¾e rostlina má velké trny jedna legenda tvrdí, ¾e Kristova koruna byla uvita z trnitých vìtví hlohu. Ve starovìku se vìøilo, ¾e hloh chrání domy pøed bleskem a lidi pøed ïábly, kteøí se potulovali po zemi pøi veèerních oslavách prvního máje; kdy¾ se však pøinesly jeho kvìty do domu, pøinášely prý smùlu.
Rozšíøený je hlavnì západní a støední Evropì, èásteènì je rozšíøen i v severní Africe a v Asii. Vyskytuje se ponejvíce v polostinných místech, èasto na okrajích lesù nebo podél potokù, nejèastìji na propustných pùdách. Èasto je hloh vysazován a zastøihován jako ¾ivý plot kolem zahrad a polí. Splòuje tak více úkolù, pìknì vypadá, zastiòuje a odrazuje vetøelce.
V lidovém léèitelství se pou¾ívají pøedevším sušené kvìty pro pøípravu odvaru, který zlepšuje srdeèní èinnost, sni¾uje krevní tlak, pomáhá pøi nespavosti a má rovnì¾ uklidòující úèinky. Hloh je také po staletí pou¾íván jako moèopudný prostøedek a lék pøi ledvinových a moèových kamenech.
Text:Miluše Daòková
Ilustrace:Václava Arnoštová
Další èlánky bylináøe: