Tipy a cviky
pro dlouhou cestu autobusem, vlakem èi letadlem
Èeká vás dovolená a tím pádem i dlouhá cesta autobusem, vlakem èi letadlem? Pak se mo¾ná u¾ dopøedu smiøujete s únavou, vyèerpaností a bolestí zad, která k dlouhodobému cestování patøí. Takový stav není jistì dobrým startem ani pro zaèátek vysnìné dovolené. Èasto bývá jedinou záchranou lék proti bolesti, ale to není ideální. Proto vám pøinášíme nìkolik tipù, jak se vyhnout bolestem a únavì pøi cestování, ani¾ byste si museli pomáhat léky.
Páteø je funkèní celek, který chrání míchu, umo¾òuje vzpøímené dr¾ení tìla a je podmínkou pro pohyb. Pøi dlouhodobém sezení dochází k utlaèení meziobratlových plotének, k bolestem v bederní krajinì èi krèní páteøi, otékání nohou, rukou a celkové únavì. Proto udìlejte všechno proto, abyste se vyhnuli dlouhodobému sezení. Meziobratlové ploténky se pøi nìm vyklenují a tlaèí na okolní nervové a cévní struktury. Tìlo se dostává do špatného postavení, to zpùsobuje bolesti krèní a bederní páteøe. Bolesti mohou vystøelovat i do dolních konèetin. Sni¾uje se citlivost, hybnost a nohy mohou zaèít natékat.
Dovolí-li vám cestovní prostor alespoò drobný pohyb, pak tuto mo¾nost vyu¾ijte. Jednoduché cviky, které je mo¾né cvièit i v dopravním prostøedku, jsou zamìøeny hlavnì na zlepšení svalové rovnováhy tìla, ovlivnìní stability páteøe a zlepšení cirkulace krve a její okyslièení. Cviky je dùle¾ité provádìt pomalu, plynule a nìkolikrát bìhem cesty.
TIPY A CVIKY PRO DLOUHOU CESTU DOPRAVNÍMI PROSTØEDKY
pøipravila fyzioterapeutka Bc. Vladimíra Vacková
Pøed dlouhou cestou dopravními prostøedky si udìlejte pùlhodinovou procházku.
Seïte co nejménì, nikdy dlouhodobì. Nohy by mìly být volnì nata¾ené, hlava by mìla mít dostateènou opìru, aby nedocházelo k namáhání krèní páteøe. (A)
Uzpùsobte své sedadlo, které vám zajistí správný sed. Páteø se anatomicky pøizpùsobí.
Páteø by mìla být po celou dobu cestování v rovné poloze, nikoliv ve skrèeném, pokrouceném èi zhrouceném postavení. (B)
Pøi dlouhodobých cestách vyu¾ívejte tzv. odlehèeného sedu, pomozte si pou¾itím bederní opìrky (polštáøku), over ballu. Nohy polo¾te na stupátko. (C)
Vyhnìte se èastému zlozvyku, hovìní si s nohama na sedadle, páteø se tak dostane do špatného postavení. (D)
Bìhem cesty si nìkolikrát zakru¾te pøedloktím ruky a v kotníku nohy, vystøídejte obì ruce
i obì nohy, protøepte je. (E)
Rukama plynule støídavì provádìjte stisk a uvolnìní s krátkou výdr¾í do pìsti. (F)
Ve vzpøímeném sedu slo¾te ruce v týl a plynule se pøedklánìjte ke kolenùm a zpìt. (G)
Pøi dlouhodobých cestách zaøazujte èastìji pøestávky. Pokud je to mo¾né, postavte se bìhem cesty nìkolikrát na špièky a paty, prošlapujte nohy nebo se projdìte. (H)
Dodr¾ujte pitný re¾im, dejte si lehkou svaèinu. Bìhem cesty se vyvarujte alkoholu a tì¾kého jídla. Bolestem, otokùm èi unaveným nohám mù¾ete také ulehèit aplikací pøírodních bylinných mastí a prostøedkù, jako je napø. Koòská mast s chladivým úèinkem. Vyu¾ít mù¾ete i zesílené formy forte. Jestli¾e jste po cévním onemocnìní (trombóza dolní konèetiny), nezapomeòte na kompresivní punèochu èi elastickou bandá¾. (I)
Nikola Lörinczová