Nejkrásnìjší slovo
Jsem èlovìk posedlý krásou svého rodného jazyka. Do ka¾dého svého textu se sna¾ím pou¾ívat co mo¾ná nejhojnìji hezká slova, která nám èeština ve své bohatosti plnými hrstmi nabízí. Dokonce mi je zhusta mými ètenáøi vytýkáno, ¾e øadu pou¾itých slùvek neznají. Proto jsem napøíklad u své poslední knihy pro dìti – Pohádky z kerského lesa – sepsal a na konec kní¾ky zaøadil „slovníèek pohádkových a archaických výrazù“. S potìšením mohu konstatovat, ¾e se setkal s úspìchem – nìkteøí dospìlí ètenáøi mì za nìj pochválili. Dìti nikoliv, ty se nad slovy jako klevetnice, zaštìrchal, štráduje èi zaškòoøil vùbec nepozastavily.
Jednou mne zaujala anketa poøádaná slovenským vydavatelstvím Enigma „o nejkrásnìjší slovenské slovo“. Zúèastnilo se jí témìø sedm tisíc respondentù a za nejkrásnìjší slovenské slovo zvolili „èuèoriedku“. S potìšením jsem se s jejich volbou ztoto¾nil, nebo» je to slovo zvukomalebné a krásné, mnohem hezèí ne¾li èeský ekvivalent „borùvka“.
Na druhou pøíèku se zaøadilo „bábätko“, na tøetí „anjelik“ a na ètvrtém „gu¾ôèka“. Pro ètenáøe, kterým poezie slovenštiny zùstává utajena, jde o miminko, andílka a kulièku. Docela mne pøekvapilo, ¾e se do první desítky nedostalo slovo „vopcháèik“, co¾ anglicky znamená „hot-dog“ a èesky nevynalézavý „párek v rohlíku“.
V souvislosti se slovenskou anketou, je¾ se k mému sluchu kupodivu dostala, jsem se zprostøedkovanì dozvìdìl i o její „sestrièke“ (také krásné slovenské slovo) – anketì o nejkrásnìjší èeské slovo, organizované pøekvapivì rovnì¾ slovenským vydavatelstvím Enigma.
V ní je poøadí na ètyøech prvních místech následující: „maminka“, „mateøídouška“, „èudlík“ a „kadibudka“.
Aè souhlasím, ¾e jde o vskutku krásná slova a slovo „maminka“ je snad nejkrásnìjší ze všech slov na svìtì, pøeci jen bych do poøadí zaøadil i nìjaké jiné slovo. Tøeba místo „èudlíka“ bych nominoval název pùvabné kytièky z proslunìných strání „hvozdíèek“.
Kdy¾ ale byli u nás na návštìvì naši mladí s vnouèkem Prokùpkem, mám ale úplnì nového slovního favorita. Nejkrásnìji mi toti¾ zní slovo „dìdeèku“.