Nejvyšší hora moravskoslezských Beskyd - Lysá hora má v sobì nìjaký magnet, kterým láká lidi k návštìvì. Proè tam lidi chodí i opakovanì? Odpovìï je jednoduchá, prostì má své kouzlo. Na Lysou horu se dá jít nìkolika cestami, tak¾e nemusíte šlapat stále po stejné. Na horu mù¾ete vyjet i na kole asfaltovou silnicí. Ti, kterým u¾ zdravíèko moc neslou¾í mohou vyu¾ít i autobusovou dopravu.
Zaèátkem záøí bylo na vrcholu Lysé hory nezvykle rušno. Konala se zde významná událost - po 37 letech se znovu otevøela Bezruèova chata. Pùvodní chatu nechal Klub èeských turistù (KÈT) postavit za èástku okolo 600 tisíc korun. Základní kámen stavby byl polo¾en v roce 1933 a slavnostnì otevøena byla v roce 1934. Neš»astná náhoda však zpùsobila, ¾e chata v roce 1978 vyhoøela. Pøíèina po¾áru není známa, pravdìpodobnì jí byla vadná elektroinstalace.
Po další desetiletí chatu na nejvyšším vrcholu Beskyd pøipomínaly jen sutiny. Dnes ale opìt stojí na pùvodním místì a za jejím vybudováním stojí opìt KÈT.
Pro pøiblí¾ení okolností jejího obnovení jsme si dohodli setkání s èlovìkem z nejpovolanìjších - s vedoucím technické sekce KÈT panem Jiøím Stejskalíkem, který celou stavbu i koordinoval. Je krásný øíjnový den a my sedíme uvnitø v pøíjemném prostøedí interiéru Bezruèovy chaty a povídáme si (pan Stejskalík první zleva):
„Realizovat stavbu nebylo vùbec jednoduché. Nápad obnovit chatu vznikl nìkdy v 90.letech. Netušili jsme co nás èeká. Byla to jednak nároènost projektu, problémy s ekologickými aktivisty, nároèná jednání s ochránci pøírody (vliv stavby na ¾ivotní prostøedí ), mìnící se legislativa a v neposlední øadì nedostatek financí. A kdy¾ u¾ se zdálo, ¾e turisté získali poslední razítko, vyhlásilo ministerstvo ¾ivotního prostøedí vrchol Lysé hory za ptaèí oblast a muselo se zaèínat takøka nanovo. Ale nevzdali jsme to a dnes si øíkám, ¾e kdy¾ jsme pøekonali pøeká¾ky spojené s obnovou Bezruèovy chaty, tak u¾ zvládneme naprosto všechno“ vypráví pan Stejskalík.
Vzpomínal s úsmìvem jak ho potkal 97leý pan Maršálek a volal na nìj: „Ty chachare, tak kdy u¾ budì ta Bezruèka“? Se zaujetím hovoøil o restaurování starého vodovodu bezvýkopovou metodou. O zámìrech jak pøitáhnout do hor dìti, i o shánìní financí na stavbu. Z pùvodnì plánovaných 56 mil. korun nakonec chata pøišla na zhruba 32 mil.
„Velmi nám pomohla veøejná sbírka, dary, finanèní pomoc krajského úøadu, ale i øady dalších mìst a obcí. Lidé nepøispívali jen penìzi, dobrovolníci z øad turistù zde odpracovali tisíce brigádnických hodin a také firmy nabídly práci zdarma. Lidí, kteøí na obnovu chaty pøispìli, byly doslova tisíce. Vyhlásili jsme rùzné akce jako napø. - Vystup na svùj vrchol -- po celé republice byly pochody, kde se platilo startovné, to bylo jako pøíspìvek na stavbu. Pøispívatelé byli doslova z celého svìta. Volala mi stará paní z Bruselu, vyslovila obdiv a ptala se jak mohou pomoci. Ujistil jsem ji, ¾e pomù¾e jakákoliv malièkost. Zaèali prodávat za jedno euro èeské knihy a za vytì¾enou èástku jsme poøídili dvoje dveøe. Lidé darovali palety cihel, dla¾dic, kachlièek do koupelen.
Ka¾dá koupelna v chatì je jiná, proto¾e jsme kachlièky dostali od rùzných dárcù. Vyhlásili jsme kampaò chceš se podívat z Lysé svým oknem (?) – daruj okno. Pak si postupnì lidé zaèali kupovat lavice, stoly, ¾idle. Na nich jsou štítky se jmény dárcù. Darované jsou i vyøezávané znaky mìst èi reliéfy v interiéru chaty. Zkrátka, ka¾dý pomáhal jak umìl èi mohl. Velmi si vá¾íme finanèních darù, DMS-ek i verbální podpory. Dostáváme dìkovné dopisy od turistù, kteøí si starou „Bezruèku“ ještì pamatují, pøicházejí dìkovné dopisy od lidí, kteøí pochopili ideu a cíle KÈT výstavbou nové chaty.“
Je stavba pøesnou kopií té pùvodní?
„Zvenku je nová turistická chata pøesnou replikou pùvodního objektu, navíc má jen terasu.
Uvnitø však jsou akceptovány všechny moderní technologie napø. ekologické vytápìní, s dùrazem na úspory energie a tepla i moderním øešení odpadních vod. Stavba je postavena jako nízkoenergetický, technologicky moderní dùm. V pùvodní chatì bylo 25 lù¾ek, dnes je kapacita ubytování v nové chatì 14 lù¾ek. Pokoje jsou se sociálním zaøízením.“
Co bude se Šantánem, který tak dlouho zajitš»oval náhradní obèerstvení?
„Po dokonèení stavby chaty bude stávající provizorní provozovna Šantán odstranìna a okolí bude upraveno a osázeno.“
Jaké jsou vaše další plány?
„Nová chata, kromì poskytování klasického servisu pro turisty, se bude vìnovat i dìtem a mláde¾i. Chceme je dostat od poèítaèù, vysedávání u televize, zkrátka chceme je vytrhnout ze stereotypù a pohodlnosi. Ka¾dé ètvrté dítì je u nás otylé, dìti nesportují a nemají vztah k pøírodì. V suterénu chaty mají dispozici moderní výukovou místnost, kde je i projekce, kde se nejen pro školy budou promítat filmy o ochranì pøírody a historii Beskydské oblasti. Chystáme retrospektivní výstavu všech materiálù souvisejících s výstavbou chaty.“
Navštívíte-li Bezruèovu chatu, posedíte a pokocháte se krásnými výhledy, nezapomeòte nahlédnout a napsat do pamìtní knihy. Pøed Bezruèovou chatou je novì postavena i kaplièka, kterou vysvìtil biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz. Biskup po¾ehnal také chatì i pípì.
Na závìr panem Stejskalíkem vyslovené krédo hovoøí za všechno:„Jsme rádi, ¾e lidé pøicházejí na horu, která léèí. Jsme rádi, ¾e si návštìvníci vá¾í pøírody, která je obklopuje. Chceme, aby ji lidé ctili a starali se o ni. Aby lidé hodnì chodili, hýbali se, a tak se starali a peèovali o své zdraví.“