Fraser Island ‐ Hervey Bay
Fraser Island je nejvìtší pískový ostrov na svìtì. Rozlohou 163 000 hektarù a 124 kilometrù dlouhý. Oplývá jezery s prùzraènou vodou, deš»ovými pralesy, a hlavnì pøitahuje odvá¾livce za dobrodru¾stvím. Také tam je dobrý rybolov a turistika. Co však nejvíce láká turisty na ostrov jsou psi. ®ije na nìm èistá rasa psù Dingo.
Rozhodli jsme se Fraser Island navštívit. Vzdálenost ‐ 45 minut plavby od pøímoøského mìsta Hervey Bay ve státì Queenslandu.
Výlet zaèal se zpo¾dìním. U¾ jsme sedìli v letadle spoleènosti Qantas, kdy¾ se na rozjezdové dráze letadlo prozradilo hrozným zvukem. Stalo se nám to u¾ jednou v minulosti, ¾e jsme se museli vrátit a nikam jsme neletìli. Tentokrát nefungoval druhý motor a letadlo si vzali do parády in¾enýøi. Nás cestující vsunuli na jiné lety, a tak jsme se nakonec š»astnì dopravili i s pøestupem v Brisbane. V Hervey Bay jsme byli ubytováni jen jednu noc, ne¾ jsme odcestovali na ostrov. Motel byl útulný. Nemuseli jsme vytahovat vìci z kufrù, pouze py¾ama a toaletní potøeby. Druhý den ráno nás autobus vezl k pøístavu, odkud nás loï, které øíkají Barge, pøevezla na ostrov.
45 minut plavby na Fraser ostrov uteklo strašnì rychle. Na molu èekal turistický prùvodce, zároveò øidiè terénního 4wd autobusu s vysokými nápravami. Skoèili jsme do vozidla, které s dvaceti turisty køi¾ovalo ostrov skrz naskrz. Projí¾dìli jsme lesíkem, deš»ovým pralesem a po plá¾ích. Èekalo nás nìkolik zastávek. Poèasí nebylo nejlepší, honily se na obloze èerné mraky. Spustila se obèasná sprcha a k tomu fuèel vichr od oceánu. Vše pùsobilo dost dramaticky. Jakmile jsme zastavili u vraku ztroskotané novozélandské nemocnièní lodi Maheno z roku 1935 poøídili jsme nìkolik fotografií. Na zpáteèní cestì u¾ to nebylo mo¾né. Pøíliv vody výstup z autobusu u¾ neumo¾nil. Terénní bus bez problémù projí¾dìl po zatopené píseèné plá¾i. Mysleli jsme, ¾e ihned na ostrovì uvidíme obávané psy Dinga. Èistá rasa psù je v oblasti chránìná. Nìkolik pøíbìhù z médií varovalo, být na pozoru pøed divokými psy. A» jsme se namáhali koukáním z autobusu, jak nejvíc jsme mohli, po dvou hodinové jízdì se nám nepodaøilo ani jednoho psa zahlédnout. Prùvodce nedával záruku na úspìch. Mají pøirozený strach z lidí. Na ostrovì jich ¾ije pøibli¾nì kolem dvou tisíc. Podstrkovat jídlo nebo je plašit se nesmí. Pohybují se ve smeèkách a zaslou¾í si respekt jako ka¾dé divoké zvíøe. Pøípady, které média rozebírala ve zprávách se odehrály skoro v¾dy veèer a neopatrností pošetilých lidí. Je pøece nemo¾né bavit se s kamarády, nechat otevøené auto nebo nezajištìný stan s osamocenì spícím miminem? Psi jsou lovci a oportunisté. Poèùrané a pokakané plenky miminek, odlo¾ené zbytky jídel pøilákají psy do kempù. V¾dy se pøíbìh toèí kolem psù a dìtí. Na dospìlého si málokdy troufnou. Výzvy nabádají rodièe, mít své dìti v¾dy pøi sobì a nespustit z nich oèi.
Najednou nìkdo z cestujících zakøièel: "Dingo". Autobus zastavil a my jsme mìli mo¾nost Dinga, odpoèívajícího, le¾ícího na plá¾i z autobusu fotografovat. Za pùl hodiny se nám podaøilo zachytit bì¾ícího samotáøe po plá¾i. Nebyl ve smeèce ani ten první. Porušili pravidla výkladu. Tìšilo nás, ¾e jsme mìli mo¾nost vidìt aspoò dva. Uklidnili jsme se, ¾e je lepší vidìt dva ne¾ ¾ádného.
Obìdvali jsme v resortu, kde jsme mìli i ubytování jedné noci. Druhý den po snídani jsme vyrazili na další prohlídku ostrova. Divili jsme se deš»ovému pralesu v Pile Valley s krásnými gigantickými stromy, trèících z písku. V minulosti nìkteré pou¾ili k vybudování Suezského kanálu. Hodinová procházka na Indian Head, kamenitý kopec byl zá¾itek. Výhled byl na otevøený Pacifický oceán a ve správném období lze pozorovat velryby a delfíny. Pokraèovali jsme k Mackenzie jezeru s prùzraènou èistou vodou. Psi Dingo jezero milují, a tak nebylo dovoleno si donést ¾ádné jídlo, pouze vodu v lahvích. Na ostrovì je 40 sladkovodních jezer. Hrabì a Hrabìnka ze Sussexu, ostrov navštívili bìhem australské návštìvy roku 2018.
Po dvou plných dnech na ostrovì jsme v dovolené pokraèovali ve mìstì Hervey Bay s ubytováním v tom samém Motelu, jako první noc pobytu pøed výletem na ostrov.
Pùjèili jsme si auto a vyrazili prozkoumat blízké okolí. První cesta vedla do mìsta známého výrobou rumu‐ Bundaberg. Rum se destiluje z cukrové tøtiny, která se pìstuje kolem dokola mìsta. Zavítali jsme do lihovaru prosperujícího od roku 1888. Ne jenom rumem je Bundaberg v Austrálii známý, ale i výrobou zázvorového nealko piva. Zpáteèní cestou do Hervey Bay jsme se zastavili v botanické zahradì a obdivovali tropickou krásu stromù a kvìtin. Na druhý den jsme se vydali do mìsta, 20 min ji¾nì do vnitrozemí Maryborough. To se zase proslavilo spisovatelkou Pamela Lyndon Traversovou 1899, která napsala soubor knih pro dìti ‐ Mary Poppins. Narodila se v tomto kraji. Tím ¾e pùsobila a psala své knihy v Londýnì, mìli jsme pokroucenou pøedstavu, ¾e je Anglièanka. Zašli jsme do Mary Poppins Muzea. Po výletech a vrácení auta v Hervey Bay jsme se pohybovali po svých. Poslední den pøed odletem jsme zapùjèili kola a celé okolí jsme prozkoumali. Po takové dlouhé projí¾ïce nás bolela zadní, mìkká èást tìla.
Procházka k historickému Urangan molu, pøezdívkou Stará Lady, nás unavila. Je tam ideální místo pro rybáøe. Staré molo bylo v minulosti kilometr dlouhé. Hrálo dùle¾itou roli lodím s exportem cukru a uhlí. Najednou se v roce 1985 molo uzavøelo s návrhem demolice. 239 metrù bylo ztraceno ne¾ se díky petici, demolování zastavilo.
V australské anketì, Hervey Bay vyhrálo druhé místo po mìstì Bendigo ve Victorii jako nejpøíjemnìjší na bydlení a nejvíce kamarádské mìsto v Austrálii. Okolí jsme si zamilovali a urèitì opìt do tìchto míst zavítáme.