Ideální koktejl vitamínù a bioaktivních látek v zelné hlávce èiní od pradávných èasù ze zelí vyhledávanou zeleninu s léèivými úèinky. Syrové, zkvašené i vaøené – v¾dy znovu pøekvapuje svými protizánìtlivými, antibakteriálními a hojivými úèinky.
Mimoøádný obsah vitamínu C
Èerstvá hlávka zelí má mimoøádný obsah vitamínu C.
O nìco vyšší je v èerveném syrovém zelí. Vysoký obsah vlákniny je druhou velkou pøedností zelí. Spolu s nízkým obsahem kalorií je dùle¾itou slo¾kou ve stravì. Vláknina, která rychle prochází za¾ívacím traktem, spolu s úèinnými oleji zelných listù je také prevencí proti rakovinì støev. Navíc absorbuje a pøirozenou cestou odvádí jedy z tìla.
Zázraèný lék
Pøedevším š»áva ze syrových zelných listù je vyzkoušeným a úèinným prostøedníkem proti vøedùm ¾aludku a dvanácterníku. Listy obsahují protivøedovou látku, která rovnì¾ velmi pøíznivì ovlivòuje funkci jater.
Zelný odvar s medem je velmi úèinný proti kašli.
Zelné obklady pomáhají pøedevším pøi špatnì se hojících ranách, revmatických kloubech, zánìtech nehtového lù¾ka a také pøi bolesti zubù. Èisté zelné listy se pøejedou váleèkem. Pøi tom se køí¾em navrství na posti¾ené místo a pøitáhnou mulem nebo šátkem. Pøi neuralgické bolesti zubù se zelné listy pøikládají nìkolik minut na oblièej. Po celou dobu se zelný obklad jemnì pøitlaèuje na bolestivé místo. Ránu nebo vøed pøed pøilo¾ením obkladu polijte vla¾ným heømánkovým èajem (posílíte léèivé pùsobení a ránu desinfikujete), pøilo¾te èistý mul a poté èistý rozválený list. Zelné obklady se vymìòují dvakrát a¾ tøikrát dennì, ovšem v¾dy musejí být èerstvì pøipravené.
Osvì¾ující kùra - jedinì s kysaným zelím
Zkvašování zelí je vynálezem Slovanù. I v dnešní dobì je u nás na venkovì zvykem na zimu nalo¾it beèku zelí s koleèky køenu, nìkolika jablíèky a kmínem. Kysané mléèné zkvašené zelí stoprocentnì proèistí tìlo, pøíznivì ovlivní èinnost ¾aludku a støev, napomù¾e ke sní¾ení váhy a aktivuje látkovou výmìnu. Pøi kvašení se pøemìòují škroby a cukry zelné hlávky v kyselinu mléènou, která zelí konzervuje.
Kysané zelí ji¾ zbyteènì nepøevaøujte, ale v pøíloze je nabídnìte syrové, nebo jen krátce prohøáté.
Udìlejte nìco pro své zdraví: v zimì a na jaøe si ka¾dý den dopøejte lahùdkovou porci syrového kysaného zelí.
A na závìr v krátkosti recept na výborný zelný salát:
Oèištìné bílé zelí nastrouháme a pøidáme syrové paprikové lusky nakrájení na tenké nudlièky, anglickou slaninu nakrájíme na jemné kostièky a osma¾íme dokøupava. Dobøe promícháme se zelím a papriku a zalijeme zálivkou z oleje, vody a salátového koøení. Necháme 10 minut odpoèinout. Podáváme s topinkami.
Magdalena Vlachová
Pozn.: Bylináø zaèal vycházet na SeniorTipu v roce 2004. Nìkteré èlánky jsou opakovány, ale domnívám se, ¾e na zajímavosti jim èas neubral. (Ludmila)