Zimní vycházka
Svátky máme za sebou, kila na sobì a dlouhou, pustou zimu pøed sebou. Ale nezoufejte, pøátelé! Je vìdecky dokázáno, ¾e nìkteøí senioøi pøe¾ijí procházku i v zimì! Samozøejmì, ¾e takové riskantní, pøímo adrenalinové dobrodru¾ství se musí dùkladnì pøipravit a naplánovat do detailu. Za tímto úèelem doporuèuji pøedbì¾né setkání v cukrárnì anebo kavárnì, nejlépe takové, kde tichá hudba nepøesahuje 230 decibelù. To má toti¾ výhodu, ¾e úèastníci setkání se i jak¾ tak¾ slyší a mohou se tedy i blí¾e seznámit.
Já a moje pøítelkynì Naïa a Judita se blí¾e seznamovat nepotøebujeme, známe se od mladší doby kamenné. Ale slyšet bychom se chtìly a tak jsme prošly všechny cukrárny a kavárny ve mìstì, ba i vìtšinu bister a pár pizzerií. Hudba - jestli to teda byla hudba - dunìla všude. Nakonec jsme podplatily jednu èíšnici, aby dunìní ztišila. Teoretická pøíprava vycházky mohla zaèít.
Pøedevším jsme se soustøedily na pøírodu.
Judita øekla, ¾e pøíroda nesmí být moc daleko a musí být dostupná veøejnou dopravou.
Stará škodovka jí vypovìdìla nadobro a nový vùz si prý mu¾e koupit a¾ šestnáctého, kdy bere dùchod.
Já jsem si stanovila u pøírody podmínku rovnosti. Ne takové té rovnosti z hesla "rovnost, volnost, bratrství", ale rovnost povrchu. Nesnáším kopce (hned mi zaènou doutnat plíce), ani údolí (pravé koleno vstoupí do stávkové pohotovosti, levé stávkuje rovnou, bez pøedchozího vyjednávání).
Naïa navrhla, aby naše cesta divoèinou byla hustì lemována lavièkami, besídkami, nejlépe ovšem rovnou hospùdkami. Judita i já jsme jí tiše zazávidìly vysokou inteligenci a tvùrèí myšlení, ale nahlas jsme ji pochválily.
Potom u¾ nám zbylo jenom pár drobností. Dohodly jsme se, ¾e stromy, køoví a jiné nezazimované rostliny nevadí, ale led na cestì by se nám protivil. Díky globálnímu oteplování však v našem okrese naposledy mrzlo pøed patnácti léty, tak¾e tento problém není palèivý. Konsenzu jsme dosáhly i v urèení termínu výpravy, aèkoliv Judita trochu bruèela, ¾e pøijde o polední zdøímnutí. Já jsem chvíli - asi pùldruhé hodiny - øešila problém obleèení. Teplá vìtrovka mi barevnì neladí s èepicí, která mi sluší. Kamarádky se šklebily a øekly, ¾e lidstvo u¾ je zvyklé na katastrofy (Judita), aèkoliv moje èepice prý patøí v øebøíèku pohrom mezi tsunami a velkoplošný po¾ár (Naïa).
V den „D“ a hodinu „H“ jsme tedy vykroèily do pøírody. Mìly jsme spolu dvì stì tøicet šest let, ètyøi hole, dva umìlé klouby a bylo nám nádhernì. Pøíroda sice pospávala, ale stromy mìly krásné tvary i bez listù. Obèas na nás zasvitlo slunce, teplota se dr¾ela všemi stupni nad nulou. Šly jsme pomalu, trochu jsme se kochaly okolím a hodnì jsme si povídaly. O demokracii, o pravnouèatech, o Bohu a o jablkovém štrùdlu (já vím, ¾e spisovnì je závin, ale kdy¾ štrùdl je daleko chutnìjší!). Kdy¾ nìkterou z nás zabolelo v kolenì, ochotnì jsme se zastavily. Mimochodem, bolesti v kolenech pøevládaly v pomìru 2:1 ve prospìch (nebo neprospìch?) kolen pravých, ale proè, to nevíme. Obì kolena má èlovìk pøece pøibli¾nì stejnì dlouho...
V cílové hospùdce nám dali èaj a upozornìní, ¾e je po sezónì a poslední autobus odjí¾dí za patnáct minut. Podìkovaly jsme za obé, ale za èaj jsme musely i zaplatit.
Procházka se nám moc líbila. Dohodly jsme se, ¾e pøíští sobotu pùjdeme zase, ale jinam, proto¾e zmìna je ¾ivot. A já jsem se rozhodla, ¾e kdy¾ u¾ je ze mne teda taková zapálená turistka, koupím si novou èepici!
Text: Blanka Gabriela Burjanová
Ilustrace: Václava Arnoštová
Další èlánky autorky: