Zprávy, které chceme èíst
Sdìlovací prostøedky se hájí tím, ¾e zveøejòují jen takové zprávy, které chceme èíst. ®e uvádìjí jen takové seriály, na které se díváme, ¾e natáèejí takové filmy, na kterých vydìlají. Ale u¾ ignorují druhou stranu mince, ¾e nám takové zprávy, seriály a filmy podbízejí.
Kdy¾ si èlovìk unavený po práci zapne televizi, pøecvaká všechny programy a nic ho nezaujme, tak televizi nevypne a nechá tam nìco bì¾et, nechá tam to, co se mu podbízí. A kdy¾ je monitorována sledovanost, pak tento program dostane bod neprávem.
Ale dejme si ruku na srdce. Kdy¾ otevøeme Seznam a uvidíme dvì zprávy pod sebou:
„U cesty rozkvetl strom.“
„Unesenou ¾enu hledali na špatném místì, únosce ji mezitím rozporcoval.“
Tak kterou zprávu rozkliknete?
Pøiznejte se, není ta druhá zprávièka zajímavìjší? Vím, ¾e se nemusím ani ptát. A je vám úplnì jedno, ¾e se to stalo v jihokorejském Suwonu. Samozøejmì nebudete hledat na mapì, kde se nachází mìsto Suwon, nebudete rozšiøovat své vìdomosti, jen se obohatíte o zprávu, ¾e vy sedíte doma v teple a nìkde nìkdo, daleko od vás, vra¾dí. Stejnì tak: „Mu¾ umlátil ze ¾árlivosti man¾elèina pøítele z Facebooku. Ètyøicetiletý Èíòan z Tchaj-wanu doplatil na flirtování se zadanou ¾enou.“ Nevím, co z takové zprávy získáte za pozitivum. Pøedpokládala bych, ¾e si rozkliknete i tuto další zprávu: „Maïar vyvra¾ïoval rodinu postupnì bìhem tøí dnù, nikdo si nièeho nevšiml. A dozvíte se, ¾e masový vrah z maïarské obce Kulcs Csanád Jutas (24) vra¾dil èleny své rodiny postupnì a systematicky nìkolik dní.“ Proboha, co vás na tom tak fascinuje? Co vám tyto zprávy pøináší? Nevím, zda potìšení èi lhostejnost. Tvrdíte, ¾e takové zprávy vás nezajímají, ale kdo je tedy rozklikává? Nìkdo je rozklikávat musí, nìkoho zajímají. Kdyby o nì nebyl zájem, tak by je redaktoøi nezaøazovali, jak oni sami zdùrazòují.
Docela dobøe chápu další rozkliknutí zprávy:
„Pøihazování ovoce do zvá¾ených sáèkù se mù¾e zákazníkovi velmi prodra¾it. Nákup v Kauflandu v Krnovì se výraznì prodra¾il hned dvìma zákazníkùm, kteøí v oddìlení ovoce a zeleniny podvádìli.“ Tak tohle je zpráva, která vám dává návod, jak se v oddìlení ovoce a zeleniny obohatit. To by pro vás mohla být zpráva pozitivní. Pro nìkoho mù¾e být podobnì pozitivní zpráva i tato. Je to tak zvaná zpráva zaøazená do zpráv k návodu. Ti mazaní ji hned napodobí. „Poèetné rodiny na Ústecku jdou tak daleko, ¾e kdy¾ se jim narodí další potomek, oznaèí jako otce nejstaršího èlena rodiny, tøeba dìdeèka, a kalkulují s tím, ¾e relativnì brzy umøe a na dítì tak budou nárokovat dávky vyplývající z toho, ¾e malé ratolesti zemøel otec-¾ivitel.“
Jsou tací, kteøí ètou zprávy ze zvìdavosti. Mezi nì bych zaøadila:
„Èíòanka porodila na toaletì, dítì lovili z odpadu pùl hodiny. V èínském hlavním mìstì Pekingu v sobotu porodila 36letá ¾ena na veøejné toaletì. Dcera, kterou museli lovit z odpadového systému…“ A to u¾ jim zvìdavost nedá. Chtìjí se piplat v tom, jak dítì lovili z výkalù. Anebo: „Z oloupení a znásilnìní 11 ¾en je podezøelý devìtatøicetiletý delikvent ze Slovenska. Pra¾ská policie vyšetøuje pøípad mu¾e, který je podezøelý, ¾e od listopadu do ledna znásilnil a oloupil 11 ¾en. Nejstarší bylo 86 let.“ Nad tím se zastavuje rozum, co lidi zajímá.
Mezi tìmi všemi hororovými zprávami najdeme i jednu š»astnou:
„Zaplatil si pøedem mobil, pøišel mu balík s bramborou a s dvìma jablky.“ Tak tahle zpráva mnohé potìší, nebo» patøí mezi ty, kterým se to nestalo. Stejnì tak mù¾e potìšit i druhého neštìstí: „Rotvajler pokousal po celém tìle devítiletého koledníka. Devítiletého chlapce krutì na celém tìle pokousal šestiletý rotvajler v obci nedaleko Luhaèovic na Zlínsku.“ Tuhle zprávu si jistì všichni pøeètou celou, aby si vychutnali bolest toho malého chlapce.
Zvláštní kategorii tvoøí následující zprávy:
„Odbory chtìjí v EU zakázat kadeønicím podpatky, hodinky a snubní prstýnky. Bruselští úøedníci se musí zabývat dalším absurdním nápadem, nad kterým se mnohým zvedne oboèí, zda to skuteènì patøí do jejich kompetence.“ Tahle zpráva, která to myslí s kadeønicemi dobøe, mù¾e vyvolat vùèi EU averzi. K èemu taková zpráva je? Mo¾ná, ¾e si po pøeètení mého èlánku radìji ka¾dý rozklikne: „U cesty rozkvetl strom.“ Poptávku po zprávách mù¾eme shrnout: Všichni vesmìs hladoví po utrpení druhých a sdìlovací prostøedky vydìlávají peníze na lidské blbosti.
Ani já netvoøím výjimku. Zaujala mì zpráva: „Loï, která vyrazila ze Southamptomu ve stopách Titaniku, se vrací…“ Zajímalo mì, proè se vrací loï Barmoral k irským bøehùm. Její cesta se pøipravovala pìt let a poøadatelé dìlali všechno pro zákazníky, kteøí zaplatili za lístky tisíce liber, aby si pøipadali, jakoby se ocitli na zaèátku 20. století. Na Balmoral se nalodilo 1309 cestujících z 28 zemí, jsou mezi nimi i pøíbuzní nìkdejších cestujících a obìtí, ale zejména lidé fascinovaní osudem Titaniku. Tolik let a Titanik není zapomenut. Autentické jídlo, hudba i kostýmy, rekonstrukce plavby. Mo¾ná ¾e pokoušejí osud a celou cestu budou mít zvýšený adrenalin tím, ¾e se to mù¾e opakovat. Zpátky k irským bøehùm se musela obrátit loï Balmoral, která se v sobotu vydala na cestu kopírující trasu slavného Titaniku. Jeden z cestujících mìl problémy se srdcem. Tak takovouhle zprávu já pøijímám. ®e zdravotní problémy jednoho èlovìka nejsou opomíjeny, ¾e jsou natolik brány v úvahu, aby se loï vrátila.