„To jsme to dopracovali, paní Vonásková. U¾ jste to slyšela? Øíkala to v televizi ta politièka, no jak ona se jmenuje, no ta s tìmi svetry..."
Tak to slyšel kamarád, dùchodce ve frontì se ¾ádostí na doplatek na nájemné. Šlo o komentáø k souèasné pøípravì vlády dále oddálit termín odchodu do dùchodu.
Zatím co o smyslu ¾ivota a zejména o tom, jak by mìl vypadat se vedou øeèi ji¾ od doby mudrcù na Olympu, pøes všechny ty spousty filozofù a neexistuje jednoznaèné øešení, tak v Èesku je vláda, která øešení má. Zatím, co ti filozofové popsali spousty knih, tak ta vláda v Praze má øešení a staèí ji kniha jediná, s dvouslovným textem: má dáti-dal , no prostì úèetní kniha.
A proto¾e ta kniha ukazuje, ¾e se nedalo dost, tedy na ty penze tak se musí ty penze zkrátit, respektive do nich chodit pozdìji, ve vyšším vìku ne¾ doposud.
A to je to, co nechápu, ¾e se nedává dost. Není tøeba opakovat, ¾e na penze dává prostøedky stát z hodnoty, co vytvoøí ti, co pracují. Pokud staèila hodnota vytvoøená prací pøed øeknìme 60ti lety, kdy byla nesrovnatelnì ni¾ší produktivita práce, hodnota vytvoøená jedním pracujícím, jak z dùvodù oproti dnešku ne tak rozvinuté techniky, navíc techniky technicky zaostalého totalitního systému, jak se nyní uvádí a dovolovalo to odchod v 60, respektive 55 letech u ¾en, tak jak je mo¾né, ¾e souèasná produktivita s mnohem efektivnìjší technikou, západní technikou, neufinancuje ani to posunutí o 10 let u ¾en a 5 let u mu¾ù , tedy v tìch 65 letech vìku?
A tak, jako toto nechápu, tak naopak chápu ten zásah do lidského ¾ivota. Nejde jen o pøedstavu pokrývaèe jak pøed sedmdesátkou leze po støeše, øidièe autobusu v tomto vìku, co veze dìti, soustru¾níka stojícího 8 hodin za soustruhem, nato¾ ¾eny v manuálních profesích, vèetnì sestøièek v nemocnicích manipulujících s pacienty…
Jde o ochuzení ¾ivota o samostatnou etapu, navíc tu poslední po dìtství, mládí, støedním vìku a další vyplnìné denní povinností. Jde o etapu, která umo¾òovala ¾ivot bez denních pracovních povinností, dostatek èasu na záliby, koníèky, vnouèata, i kdy¾ tato etapa byla spojena nejen s úbytkem sil, ale nìkdy i zdravotními starostmi.
Tuto etapu prostì ti úèetní škrtli, zrušili, odepsali.