Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Drahomíra,
zítra Èenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nejèastìjší  oèní  onemocnìní
Rozhovor  s  primáøem  oèního  oddìlení   MN  Ostrava,
MUDr. Petrem M A Š K E M, CSc.
 
Pane  primáøi,  jaká  jsou  nejèastìjší  oèní  onemocnìní seniorského vìku?
Øíci, které oèní onemocnìní je v seniorském vìku nejèastìjší, je velmi obtí¾né, proto¾e zejména senioøi jsou nejfrekventovanìjší skupinou v našich ambulancích i na lù¾kových oddìleních. Zcela jistì však musím jmenovat šedý zákal, zelený zákal, oèní komplikace cukrovky. Z kapitoly neprávem opomíjených je to jistì zvýšené slzení a v neposlední øadì tzv. suché oko. Napø. šedých zákalù se jen u nás operuje kolem 50 tisíc roènì, pøevá¾nì s výteènými výsledky. Proto jsme základní informace, vèetnì videozáznamu operace dali na naši web. stránku www.mnof.cz
 
Domluvili jsme se, ¾e se o nejèastìjších chorobách oka zmíníme v SeniorTipu. Co jste vybral ?
Zaèal bych diagnosou velmi èasto opomíjenou dokonce i lékaøi, tzv. suchým okem.
 
Co je to „suché oko?“
Naše vlastní slzy ochraòují a zvlhèují oko, co¾ je absolutnì potøebné pro èisté a komfortní vidìní. Nìkteøí, zejména starší lidé,nemají dostateènou tvorbu slz. Proto oko osychá a je drá¾dìno, jeliko¾ mrkání ji¾ nezajiš»uje roztírání slzného filmu po povrchu oka. To má za následek nejrùznìjší nepøíjemné pocity jako zarudnutí, pocit cizího tìlíska, pálení a svìdìní, otok víèek, zvýšenou senzitivitu k cigaretovému kouøi, ke klimatizaci a ve výjimeèných pøípadech mù¾e dojít i k záva¾ným komplikacím.
 
Co je pøíèinou tohoto onemocnìní?
Není zatím zcela pøesnì zjištìna pøíèina nedostateèné tvorby slz, ale dává se do souvislosti napø. s menopauzou, artritidou atd. Mù¾e být však zpùsobeno také u¾íváním nìkterých lékù èi jinými chorobami oka. Zajímavé je jistì, ¾e i dlouhodobá práce s poèítaèem zpùsobuje obdobné obtí¾e.
 
Co má pacient dìlat?
Jedna varianta je koupit si tzv. umìlé slzy, které jsou dnes v širokém výbìru dostupné v lékárnách nebo se dají objednat u oèního lékaøe, který provede rùzné testy na tvorbu a eventuálnì i odtok slz.
 
Jaké jsou mo¾nosti léèby?
Pøedevším ji¾ zmínìné kapání umìlých slz. Tìchto preparátù existuje ji¾ na našem trhu pomìrnì velká paleta a je potøeba vyzkoušet, který lék vyhovuje právì konkrétnímu pacientovi. Pokud kapky nepomohou, je mo¾né provést uzavøení slzných bodù èi vyzkoušet léky, které zvyšují pøirozenou tvorbu slz.
                                                                         
Pane  primáøi  z chorob, postihujících  pøedevším populaci støedního a seniorského vìku, jste jmenoval i šedý a zelený zákal. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Šedý zákal je laické pojmenování pro kataraktu a znamená zkalení normální, èiré oèní èoèky. Zelený zákal je obecnì v¾ité oznaèení pro glaukom, který je jedním z  nejzáva¾nìjších problémù v oèním lékaøství a patøí na èelné místo mezi pøíèiny slepoty v civilizovaném svìtì.
Co je to tedy glaukom?
Jedná se o chronické, progresivní onemocnìní postihující  zrakový nerv. Ve vìtšinì pøípadù je spojeno se zvýšeným nitrooèním tlakem, ale pozor! A¾ u poloviny pacientù s glaukomem  otevøeného oèního úhlu je nitrooèní tlak normální! Je celá øada typù glaukomu.Vìtšina z nich probíhá pomalu a nepozorovanì. A právì v tom spoèívá jejich nejvìtší záludnost. Výjimku, co do pøíznakù, pøedstavuje akutní glaukomový záchvat, který se projeví bolestmi hlavy kolem posti¾eného oka, jeho zarudnutím, poklesem vidìní a mnohdy i celkovou nevolností.
 
Jak poznám, ¾e mám glaukom a kolik lidí tímto onemocnìním trpí?
Kromì ji¾ zmínìného akutního záchvatu glaukomu nemá vìtšina lidí šanci, sama svoje onemocnìní poznat. Poèátky bývají bezpøíznakové. Pacient sám si uvìdomí potí¾e a¾ v pokroèilém stadiu nemoci, kdy následkem poškození nervových vláken  dojde k výpadùm zorného pole a jeho rozpadu. Proto by mìl ka¾dý èlovìk nad ètyøicet let navštívit alespoò jednou za dva roky svého oèního lékaøe. Souèástí  této prevence je i zmìøení nitrooèního tlaku a vyšetøení oèního pozadí.
 
U koho se vyskytuje zelený zákal?
Vzniknout mù¾e u kohokoli. Celosvìtovì su¾uje toto onemocnìní asi 67 milionù lidí. Výraznì vyšší pravdìpodobnost je u jedincù s rizikovými faktory, mezi nì¾  patøí:
vìk nad ètyøicet let
výskyt glaukomu v rodinì
cukrovka
cévní zmìny
vysoký nebo nízký krevní tlak
krátkozrakost
dlouhodobý stres
 
V èem spoèívá léèba a dá se zelený zákal vùbec vyléèit?
Cílem léèby je sní¾it nitrooèní tlak na  tzv.cílovou hodnotu, pøi které ji¾ nebude pokraèovat další poškozování zrakového nervu. Tato hodnota je u ka¾dého individuální. Obvykle se pøi léèbì zaèíná od nejjednoduššího – to je od aplikace oèních kapek. Velmi pøi tom zále¾í na spolupráci pacienta. Mnohdy mù¾e toti¾ léèba selhat jen proto, ¾e  nemocný nedodr¾uje frekvenci kapání nebo kapky aplikuje nesprávnì.  Na našem pracovišti proto vìnujeme velkou pozornost vzdìlávání a pouèování pacientù zejména v tom, jak správnì oèní kapky aplikovat. Pokud není léèba kapkami nebo jejich kombinací úspìšná, je zde ještì mo¾nost laserové èi chirurgické léèby. Zcela glaukom však vyléèit nelze. Ve vìtšinì pøípadù je ale mo¾nost zastavit progresi onemocnìní v tom stadiu, ve kterém bylo zjištìno. Škody, které glaukom ji¾ na oèním nervu zpùsobil, jsou bohu¾el, ji¾ nevratné. Proto také  jeho léèba a dispenzarizace  jsou celo¾ivotní.
 
Mìl by se pacient s glaukomem nìjak šetøit èi zmìnit ¾ivotosprávu? Mù¾e napø. sledovat televizi, luštit køí¾ovky?
Nemusí výraznì mìnit svou ¾ivotosprávu, ètení, sledování televize ani ruèní práce neškodí. Jedno-znaènì je prokázán škodlivý vliv pouze u kouøení. ®ádná speciální dieta rovnì¾ neexistuje, vhodné je omezit jen nadmìrný pøíjem tukù. To jsou v krátkosti nejdùle¾itìjší informace. Podrobnìjší inf. získáte  na webové stránce www.mnof.cz  pod odkazem glaukomová poradna, kterou vede MUDr. Jana Slavíková.                                                                
                                              
Pane primáøi, ji¾ jste zmínil problematiku „Suchého oka“ a „Zeleného zákalu“, ještì bych se Vás zeptala na další onemocnìní oèí seniorského vìku a tím je šedý zákal.
Co je tedy šedý zákal ?
Oznaèení šedý zákal se u¾ívá pro zkalení lidské èoèky. Latinsky se oznaèuje jako katarakta. Èásteèné nebo úplné zkalení èoèky zpùsobí, ¾e paprsky nemohou plnohodnotnì projít a¾ na sítnici, aby vytvoøily obvyklý obraz.
Vìtšinou se jedná o šedý zákal, podmínìný vìkem, ale vídáme ho i pøi rùzných metabolických poruchách èi po úrazech.
 
Zdá se mi, ¾e šedých zákalù pøibývá, je tomu tak?
V absolutní hodnotì jistì ano.  V roce 1988 bylo operováno v Èeské republice 11.000 katarakt. V minulém roce ji¾ 55 tisíc.To znamená 5x více. Pøíèina je nìkolikerá. Po spoleèenských zmìnách v našem státì se výraznì zmìnila nejen operaèní technika,  ale zejména korekce stavu po operaci katarakty. Zatímco ve zmínìném roce1988 bylo  implantováno 1 500 nitrooèních èoèek,  pak v minulém roce 54 800! Procentuálnì vyjádøeno tenkrát 13% , vloni 99,5% ! Znamená to, ¾e cca pøed 12 lety byla vìtšina pacientù po operaci odkázána na silné dioptrické brýle, dnes pacient  - pokud pou¾ívá po operaci brýle - , tak pouze na dokorigování implantované nitrooèní èoèky.
To je první pøíèina proè došlo k nárùstu poètu operací šedého zákalu, mù¾eme toti¾ nabídnout pøevá¾né vìtšinì pacientù velmi slušné pooperaèní vidìní ani¾ bychom museli èekat na to, a¾ katarakta „ dozraje“. To je dokonce na škodu.
Druhá pøíèina je ve stále se zvyšujícím vìkovém prùmìru, kterého se i naše populace do¾ívá. To je i do budoucna velký sociálnì-ekonomický problém,  proto-¾e dnes se na svìtì operuje cca 7 milionù katarakt, zatímco v roce 2020 se poèítá s potøebou  32 milionù operací!Ví se, oèních mikrochirurgù tolik není a intensivnì hledá zpùsob jak oèekávanou situaci øešit.
 
Zmínil jste nitrooèní èoèku. Jaký je rozdíl mezi tvrdou a mìkkou?
Novou éru v chirurgii šedého zákalu zahájil, nedávno zesnulý, sir H. Ridley, který v roce 1949 jako první implantoval tvrdou oèní èoèku.  Od té doby, pøes velký odpor  tehdejších, uznávaných oftalmologù, prošla èoèka velkým vývojem. Nejen pokud se týká ideálního tvaru, ale také hmoty, ze které je vyrábìna.
Stále jsou nejrozšíøenìjší tvrdé nitrooèní èoèky, které jsou zhotoveny z PMMA, hmoty, kterou pou¾il ji¾ Ridley.Vìtšinou se nyní u¾ívá optika 6mm velká, tak-¾e také operaèní øez  musí být min. 6,2mm dlouhý.
Pozdìji se vyvinuly tzv. mìkké èoèky, které jsou zhotoveny ze silikonu èi akrylátu. Tyto materiály jsou ohebné, tak¾e je leze vlo¾it do oka øezem menším. Proto¾e od roku 1967 se vyvíjí nová operaèní technika tzv. fakoemulsifikace, která umo¾òuje odstranit šedý zákal z øezu cca 3,2mm dlouhého je zøejmé, ¾e v dobì, kdy 96% našich chirurgù zvládlo tuto techniku, by bylo ideální pou¾ívat pouze mìkké èoèky. Ty jsou však výraznì dra¾ší, tak¾e i bohaté USA  je u vìtšiny pacientù pou¾ívají  a¾ od roku 1998. My, chirurgové, máme velkou radost, ¾e za vyspìlými státy „ zaostáváme“ ji¾ jen pár let. Ké¾ by tomu tak bylo i v ostatních èinnostech.
 
Operuje se šedý zákal laserem?
Zmínìná technika fakoemulsifikace  spoèívá v rozmìlnìní èoèky ultrazvukem. Tuto nároènou a velmi drahou techniku naši chirurgové velmi rychle a brilantnì zvládli.Tøeba Španìlé, Italové èi Anglièané nejsou zdaleka na naší úrovni. Ve snaze o stále šetrnìjší operaèní postup je ji¾ vyvinuto nìkolik systémù, které pou¾ívají k rozmìlnìní èoèky laser. Zatím lze však tímto zpùsobem operovat jen úplnì mìkké èoèky. Spíše se laser-fakoemulsifikace uplatòuje v refrakèní chirurgii, co¾ je zcela jiná kapitola.
 
Mù¾e se šedý zákal opakovat?
Nikoli, pøi primární operaci se odstraní celá èoèka pacienta. Mù¾e však dojít k tzv. skundární kataraktì.  U té dojde, v urèitém èasovém odstupu  od operace,  ke zkalení èoèkového pouzdra, do kterého je nitrooèní èoèka ulo¾ena a pacientovi to sní¾í zrakovou ostrost. Tento stav musí posoudit odborný lékaø a chirurg urèí, zda se odstraní chirurgicky nebo Nd:YAG laserem.
Výskyt sekundární katarakty není vysoký a diskutuje se o tom, ¾e novì u¾ívané hmoty pro výrobu mìkkých èoèek – a také nejnovìjší malé zmìny ve tvaru èoèky – s sebou pøinášejí výraznì menší výskyt této ne¾ádoucí komplikace.
Obecnì však jde øíci, ¾e  nitrooèní èoèka je vynikající protéza, jistì nejlepší, ze všech vkládaných do tìla. Mnozí pacienti se však neuvìdomují, ¾e je to jen a jen protéza, by» skvìlá, a do¾adují se mnohdy nemo¾ného. Vùbec si neuvìdomují, ¾e výteèné výsledky, kterých naši chirurgové dosahují jsou jen a jen výsledkem jejich nezmìrného úsilí, které mnozí kolegové ve vyspìlejších státech  nejsou ochotni èi schopni vyvinout.  Minimální  èekací doba na operaci  u nás také ostøe kontrastuje s 15 ti mìsíèní dobou v Anglii a dvouletou v Kanadì a ve Švédsku. Nehovoøím o 15 milionech slepých pro kataraktu v Indii.
 
Dìkuji Vám za rozhovor!
Blanka Malá
 
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 05.08.2007  18:01
 Datum
Jméno
Téma
 05.08.  18:01 martin