Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ©tìpánka,
zítra Felix.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pár èájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval mládì, nebylo ale vlastní
 
Ostravská zoologická zahrada chová èáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár tìchto jihoamerických ptákù úspìšnì zahnízdil pøed deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdìní pokoušeli, ale nedaøilo se jim. A¾ v letošním roce úspìšnì odchovali další mládì. Nebylo ale jejich vlastní, nýbr¾ adoptované. Ptaèí rodièe i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.
 
Odchovat mláïata èáji obojkové není vùbec jednoduchá zále¾itost. Pøesto¾e tyto zajímavé jihoamerické zástupce vrubozobých chová v Evropì více ne¾ 60 zoologických zahrad, úspìšné odchovy nejsou zcela bì¾né. Napøíklad bìhem posledního roku se èáje podaøilo rozmno¾it pouze v deseti dalších evropských institucích, ale zdaleka ne u všech se podaøil i úspìšný odchov mláïat.

 
 
 
Souèasný chovný pár èáje obojkové v Zoo Ostrava spolu dlouhodobì harmonizuje, samice pravidelnì snáší vejce, ale ta jsou v poslední dobì ¾el neoplozená. Naopak v partnerské Zoo Olomouc snáší tamní pár oplozená vejce, ale v minulých tøech letech se mláïata nepodaøilo odchovat. Chovatelé z obou zoo se proto domluvili na spoleèném postupu – poèkat na vhodnou chvíli, kdy budou oba páry hnízdit ve stejnou dobu, a èást oplozené olomoucké snùšky pøesunout do Ostravy, aby odchov probìhl pod ostravskými rodièi, kteøí u¾ alespoò jednu zkušenost s odchovem mají. Z první letošní snùšky tak byla z Olomouce pøevezena dvì oplozená vejce do Ostravy.

První mládì se v Ostravì vylíhlo 11. èervna 2023 samo bez pomoci chovatelù a bylo neprodlenì podlo¾eno chovnému páru, který jej pøijal a zaèal zahøívat. Prùbìh líhnutí druhého mládìte byl velice nároèný. S velkou chovatelskou pomocí se nakonec vylíhlo, ale bylo natolik slabé, ¾e jeho podlo¾ení na hnízdo adoptivního páru nebylo úspìšné, mládì uhynulo. Zùstalo tak u jednoho olomouckého mládìte, o které se adoptivní rodièe v Ostravì zaèali pøíkladnì starat a úspìšnì jej odchovali, pøesto¾e od jejich rodièovské premiéry uplynulo u¾ deset let. Na konci listopadu bylo mládì (sameèek) pøevezeno do Zoo Pombia v Itálii.
 
 
 
Mládì je po vylíhnutí pokryto rezavým prachovým peøím a záhy opouští hnízdo podobnì jako mláïata jiných vrubozobých ptákù. Rodièe mládì støe¾í a vodí za potravou. Správné slo¾ení krmné dávky je pro úspìšný odchov èájí zcela zásadní. Dle dosavadních zkušeností mláïata potøebují kromì jiného pøedevším dostateèné mno¾ství „zeleného“ krmení, tj. najemno nasekaný ptaèinec (Stellaria), pampeliškové listy (Taraxacum), jetel (Trifolium) a také vodní rostliny jako napø. okøehek (Lemna). Nezbytná je i mo¾nost pøirozené pastvy venku.
 
Nezištná spolupráce zoologických zahrad pøi odchovu vzácných a raritních druhù je velmi dùle¾itá a probíhá velmi intenzivnì nejen v rámci Èeské republiky, ale i na celoevropské úrovni. V pøípadì øady ptaèích druhù je podkládání vajec èi èerstvì vylíhnutých mláïat pod adoptivní rodièe osvìdèenou metodou, jak zajistit odchov mláïat pøirozenou cestou. Zoo Ostrava má zkušenosti napøíklad i s adopcí u orlosupù bradatých, orlù, plameòákù a dalších. Pøirozenì odchovaní jedinci, zejména dravcù, pak mohou být v rámci repatriaèních projektù vypuštìni do pøírody, aby posílili divoké populace.
 
Èája obojková (Chauna torquata) je rozšíøena od východní Bolívie po støední Argentinu. Obývá ba¾inatá území a bøehy øek, ale zdr¾uje se také na otevøených travnatých pampách. Mimo dobu hnízdìní ¾ijí ve velkých hejnech (a¾ 100 jedincù). Ve skupinách se ozývá pronikavým køikem. I pøesto, ¾e nemá plovací blány, dovede dobøe plavat. Spíše ale chodí po souši. V ohbí køídel má dvì ostré, rohovinové ostruhy, které jí slou¾í k obranì a v boji o území. Hnízdní páry jsou stálé, hnízda staví na mìlèinì z vìtvièek a mokøadních rostlin (v prùmìru mù¾e dosáhnout a¾ 1 m). Na 2–5 vejcích sedí oba rodièe a spoleènì peèují i o vylíhnutá mláïata. Pro svou ostra¾itost bývá nìkdy ve své domovinì chována jako „domácí hlídaè“.
 
Text: Šárka Nováková
Foto: Monika Vlèková a Enrico Gombala


Komentáøe
Poslední komentáø: 19.01.2024  23:17
 Datum
Jméno
Téma
 19.01.  23:17 Evussa
 17.01.  22:04 Jaroslava
 16.01.  16:10 Von
 16.01.  11:56 Vesuviana
 16.01.  10:57 olga janíèková