Snídá¹, snídám, snídáme?
Co je to za otázka! Tolikrát diskutovaná vìc - u¾ na¹e babièky øíkaly, ¾e snídanì je obrazem na¹eho celého dne. Nevím jak vy, ale pamatuji se na doby, kdy rána pro mne byla pøímo dìsem a nejtì¾¹í èástí dne. Probudit ráno vrnící potomky, rychle je pøipravit do ¹kolky a ¹koly, mezitím se sna¾it se obléci a jak¾ tak¾ uèesat, a pak støemhlav prchat odevzdat dìti do péèe ¹kolských a mimo¹kolských zaøízení, a bì¾et, abych stihla dopravní spoj, který mne vèas pøiveze do práce. Pru¾ná pracovní doba byla neznámým pojmem!
Vyèerpaný ne pøíchod, ale pøílet do práce, kde u¾ na¾havený ¹éf »ukal na hodinky, významnì se usmíval, a na stole u¾ se kupila práce. èerná káva a cigareta mne probudily k ¾ivotu! Kdo by tenkrát myslel na snídani?
Pøepych!
Zbyteènost!
Ztráta èasu!
Dne¹ní odborníci se málokdy shodnou na jedné vìci. Jedni vychvalují tøeba mléko, druzí ho zatracují. Jedni tvrdí, ¾e v¹echny potøebné vitamíny, minerály a dal¹í prospì¹né látky získáme jen pøíjmem pøirozených potravin, jiní tvrdí, ¾e v dne¹ní dobì, kdy u¾ zdaleka ne¾ijeme v souladu s pøírodou, je tøeba tyto látky dodávat i formou doplòkové vý¾ivy, a doplòovat svou stravu i o multivitaminy v tabletách. A ty èlovìèe zmatená si vyber! Stejnì tak i o prospì¹nosti snídanì, a hlavnì skladbì snídanì, vedou vìdci spory. Napøíklad zastánci stravování podle diamondových snídaní (publikace Fit pro ¾ivot) zuøivì zavrhnou snídani, a naøídí vám hladovìt do dvanácté hodiny odpoledne. Pokud u¾ budete muset nìco sníst, pak jen trochu ovoce èi pít d¾us. Budou argumentovat témìø pøijatelnì: tìlo si pøece musí odpoèinout a likvidovat odpady. Pokud mu prý pøidìláte práci s trávením snídanì, na ¹kodlivé látky nedojde. Jiní odborníci budou tuto teorii úspì¹nì vyvracet, a tvrdit, ¾e ideální je dokonce snídanì bohatá, vydatná, a ¾e je nejideálnìj¹ím návodem na zdravé hubnutí. Hodnì lidí ráno nesnídá prostì proto, ¾e tvrdí, ¾e nemají ráno na jídlo chu». To je ale zpùsobeno tím, ¾e veèer pozdì veèeøíme, co¾ je velmi nezdravé. Ani argument, ¾e na snídani není ráno èas, odborníky"tohoto ra¾ení" nepøesvìdèí. Prý si mù¾eme snídani pøipravit den pøedem, nebo zvolit takovou formu, která nás èasovì nezatí¾í. Vytáhnout z lednice napøíklad jogurt èi zalít misku lupínkù mlékem.
A» tak èi tak, v podstatì nám vychází, ¾e snídat zdravé je. V klidu!
Nemusí to být snídanì na anglický zpùsob, èi ¹védský stùl, ale zaèít den kávou a cigaretou - to je opravdu pomalá sebevra¾da!
Tìlo vám nakonec samo prozradí, ¾e èasem, kdy¾ si zvykneme tøeba ráno posnídat cereálie je velmi prospì¹né, a zcela urèitì èasem blahodárnost takovéto snídanì pocítíte sami. Kromì toho,cereálie, obsa¾ené napø. v kukuøièných lupínkách (corn flakes, rùzné vloèky, a podobné pochutiny) potøebujeme jako prevenci hned nìkolika civilizaèních chorob:
Aterosklerózy (kornatìní, tvrdnutí tepen), obezity - nadmìrného hromadìní energetických zásob v podobì tuku, èi obstipace - tj. zácpy, která zpùsobuje obtí¾né, ménì èasté a málo vydatné vyprazdòování støev. Tím pádem se v tìle hromadí toxiny, které otravují organizmus a mohou vyvolat i rakovinné bujení.
Na otázku Snídat nebo ne, tedy øíkáme jednoznaènì ano, a to zdravì!
Dagmar Jaro¹ová