Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Jindøich,
zítra Lubo¹.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Antiaging
 
Ve výzkumném ústavu jedné centralizované instituce dospìli specialisté odboru antiagingu pomocí systémového pøístupu k pøekvapivému výsledku. Za pou¾ití pøesných optimalizaèních metod pravdìpodobnostní statistiky zjistili, ¾e z hlediska vyrovnaného státního rozpoètu by bylo nejvýhodnìjší dosa¾ení dlouhovìkosti ve vìku 70 let. Sakra! Po jeho dosa¾ení by mìli všichni, a¾ na výjimky umøít, proto¾e jinak by nebylo na výplaty dùchodù. Lze si jasnì pøedstavit, co by to znamenalo. Divíte se, jak mohli specialisté k této hranici dospìt? My, ze setkání Antiagingu of Europe, také. Ještì ¾e v tom nebyla umìlá inteligence.

Co se dnes obecnì oznaèuje za dlouhovìkost? Odborníci øíkají longevity. Ono se to špatnì definuje, ale za dlouhovìkého se dnes pova¾uje èlovìk, který se do¾il více ne¾ devadesáti let. Je to objektivní klasifikace? Asi ano, proto¾e mnì je ji¾ devadesát dva. Co je dál? Následují centenariáni, co¾ je vìk nad sto let. Pane jo, kdo na to má? Pak u¾ je jen extrém. Supercentenariáni, co¾ je ji¾ vìk nad sto deset let. Mám za to, ¾e to je jeden moment z oblasti umìlé inteligence, velmi vzácný. Mo¾ná ji¾ související s Bohem. Kdo to ví?

Je v tom urèitá souvislost. Nemìli bychom brát zøetel jenom na celkovou délku ¾ivota, takzvaný lifespan, ale mìli bychom se spojitì zabývat i healthspanem, co¾ je délka ¾ivota strávená ve zdravé kondici, a která je mo¾ná mnohem dùle¾itìjší. Ovšem je nutné poèítat s tím, ¾e kdy¾ se prodlou¾í lifespan, vìtšinou se zlepší i healthspan. Lépe by se to øíkalo v èeštinì, ale nebylo by to tak pøesné. Ka¾dopádnì si dojít na jedno ve vìku 90 let je obdivuhodné, i kdy¾ víme, ¾e to vìtšinou jedno nebude.

Mnoho lidí to odrazuje, proto¾e se na to jde pøíliš vìdecky. Je zbyteèné se ptát, proè jsou ¾eny s váhou 200 kg smutné. Jistì proto, ¾e je nikdo neobejme.  Na nich je také snadno mo¾né zkoumat pøíèiny stárnutí. Jsou to zpùsoby a postupy u¾iteèné a pøijatelné. Nazývají se hallmarks of aging – znaky stárnutí. Jsou to procesy spojené se stárnutím a je jich známo ètrnáct.

Kdy¾ budeme ¾ivotním stylem, medicínou, doplòky stravy a nìkterými léky cílit na hallmarks of aging a doká¾eme tyto procesy ovlivnit, mù¾eme øídit i délku ¾ivota. Tady asi došli specialisté nejblí¾e k té výši 70 let vìku do¾ití.

Jak to tedy lze dìlat? Kdy¾ zdravým ¾ivotním stylem a základním pilíøem dlouhovìkosti dle vìdeckých studií doká¾eme prodlou¾it ¾ivot o deset a¾ patnáct let, mù¾eme ho podobným stylem s obráceným znaménkem také zkrátit, co¾ u¾ je velmi pùsobivé. Je to v souladu s mo¾nostmi vyplácet stanovené výše dùchodù pøi vyrovnaném státním rozpoètu. To není marná myšlenka. Pøipomeòme si jen kolik vlád si na tomto problému vylámalo zuby. Pøi tom je chronicky známo, ¾e hladovìní nejen pomáhá udr¾et tìlesnou váhu, ale také øádnì splácet hypotéku nebo opo¾dìné alimenty. Je pravda, ¾e kdy¾ jsem zaèal hladovìt, zamìstnal jsem tøi odborníky, odborníka na vý¾ivu, trenéra, a finanèního poradce. Bìhem mìsíce jsem si musel koupit nové kalhoty a opasek. Boty zùstaly stejné.

Ptáme se, jestli mù¾eme ty hallmarks of aging, jak bylo øeèeno, sami ovlivnit? Jistì. To, co pùsobí nejlépe nejsou nìjaké zázraèné doplòky stravy, hovìzí kolagen na zatuhlé klouby, výta¾ky sedmi hub (jedlých), gumové bonbony s pøíchutí, ginkgo Biloba ze Sibiøe a podobné, ale základní pilíøe dlouhovìkosti – intimní pohyb, farmáøská vý¾iva a hluboký spánek i v horních patrech.

V nìkterých epidemiologických výzkumech se ukázalo, ¾e kdy¾ mu¾i spí ménì, zkracují si ¾ivot zhruba o pìt let, ¾eny jsou na tom líp, jen zhruba o dva roky. Kdy¾ špatnì spím, co¾ mì obèas chytne, mám druhý den hlad a pøejídám se. To mì vede k obezitì a ta, jak známo, ¾ivot zkracuje. Jak je to jednoduché. Prostì chrápat a chrápat.  Dostatek spánku nièím nenahradíš. Kvalitní spánek je zásadní pro regeneraci tìla i mysli. Nìkdy alespoò jedno z toho.

Mo¾ná ani nevíte, jak dùle¾ité je pro dosa¾ení dlouhovìkosti duševní zdraví a vztahy. S kým ¾ijeme celý ¾ivot a vydr¾íme to ve spokojenosti i pøes pár facek. Nebo naši pøátelé, kterým nedlu¾íme, ani oni nám, ale pùjèovat si navzájem mù¾eme. A potom prevence, nezapomínat na preventivní prohlídky, které jsme zaèínali ji¾ jako dìti v poradnách. Kdo to vydr¾í, tomu pomáhají i sauny a masá¾e, pokud na to máte. Pohlídejte si slevy a u¾ívejte je i bez aromatických olejù.

Mùj velmi ochotný a výborný praktický lékaø MUDr. Lejsek, abych ho pøesnì nejmenoval, tak jsem mu zde zamìnil jedno písmeno, proto¾e on by mi za tu ne¾ádoucí publicitu nasadil další tøi prášky. On mi ve zpomalení a zvrácení procesu stárnutí pomáhá nejvíce.

Jenom jak mi dùkladnì vysvìtlil poškození mitochondrií a špatné skládání proteinù v mém tìle. Proteiny v našem tìle mají nìjaké struktury, a kdy¾ se skládají špatnì, tìlo je nedoká¾e odbourávat a vznikají z toho neurodegenerativní onemocnìní jako Parkinson nebo Alzheimer. Ty dva si stále pletu. Prostì jak postupnì zblbneme. Napøíklad dìda. Tuhle povídá: „Karlíku pøijdeš veèer?“ Øíkám mu, pøijdu dìdo, ale já jsem Pavel. Tak a teï mi øeknìte, je to Parkinson nebo Alzheimer? Nìkdy je to jedno.

V Koláøovì knize Labyrint pohybu jsem èetl, ¾e je mo¾né prodlou¾it ¾ivot, mimo doporuèovaný pohyb, také u¾íváním léku na cukrovku druhého typu. Prý to funguje, ale není to jisté. Pøedevším je nutné, abyste tu cukrovku 2 skuteènì mìli. Jinak to neberte. Je tím myšlen lék metformin. Jsem rád, ¾e jsem si název zapamatoval, abych vám to zde mohl napsat.

Prý se to zkoušelo ve studiích na zvíøatech a tam to nìkdy opravdu fungovalo. U èlovìka se to zatím pøesnì neví. Nyní se vybírají prostøedky na velkou studii, která bude úèinky léku zkoumat na myších. Snad jim nìkteré neuteèou. Samozøejmì kdy¾ diabetik druhého typu, jako tøeba já, bere toto antidiabetikum, prodlou¾í mu to ¾ivot, ale je to jen díky té chorobì. Existují ovšem i nìkteré další látky, které mohou prodlou¾it ¾ivot, ale zatím na to chybí dùkazy. MUDr Lejsek mi doporuèil tøeba rapamycin, statiny – to jsou ale léky na vysoký cholesterol. Asi ho mám taky nìjak dost vysoký.   

Ten vìk, respektive dlouhovìk, nedá mnoha lidem klid. Furt do toho nìkdo š»ourá a zkouší. Napøíklad, jakou úlohu hraje u antiagingu psychika. Údajnì je to ten ètvrtý pilíø dlouhovìkosti – duševní zdraví, naše psychika, vztahy kolem nás. Je to velmi dùle¾ité a nemìli bychom to podceòovat. Psychouši prý ¾ijí déle ne¾ lidé, s kterými ¾ijí nebo se stýkají.

Psychika, to je síla, mù¾e toho dost ovlivnit, ale souvisí i s mnoha dalšími pilíøi dlouhovìkosti. Kdy¾ budu v depresi nebo mít nìjaké úzkosti, urèitì nebudu správnì jíst a pít. Nebude to pro mì dùle¾ité. Kdy¾ budu psychicky na dnì, asi nepùjdu do fitka bìhat na pásu. Jak pøiznala naše babièka, kdy¾ se jí ptali na její tajemství dlouhovìkosti. Zaèala jsem zdravì jíst, ráno cvièit a hlavnì, pøestala jsem se hádat s dìdou, tedy alespoò, kdy¾ není doma. To mohu potvrdit.

Já osobnì preferuju køí¾ovky. To je mùj balzám. Nejen, ¾e se uklidním, ale i pouèím. Odkud bych ostatnì všechno tohle vìdìl, kdybych neluštil. Speciálnì ty švédské. Ne¾ posnídám, vyluštím dvì a¾ tøi shlukové, slabikovou a k tomu jednu støídavou, kdy¾ mám vejce na tvrdo. Zdokonalil jsem se v angliètinì, proto¾e vìtší mno¾ství slov a legend je v èeských køí¾ovkách v angliètinì. Pokud lze ohebná slova do angliètiny pøelo¾it, stávají se i tajenky srozumitelné.

Prostì øeèeno, stáøí, dlouhovìkost není zadarmo, to mnì nikdo nedaruje. Pøedevším se musím postarat sám. Horší je, ¾e neumím vaøit, kdo to ovládá, má výhodu, pøesto se na mnì ¾ádá dbát na zdravou stravu. Vyvá¾ená strava bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály je prvotní. Jídelníèek má zahrnovat ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zejména zdravé tuky. Naštìstí na to existuje spousty receptù. Konzumaci ovšem musím upravovat podle výšky inflace. Výbìr je veliký, inflace taky.

Mám sousedku, ke které chodí externista, odborník na psychiku, proto¾e ona si stále stì¾uje na dlouhodobý stres. Myslím, ¾e je to výmluva. Ona doká¾e svoji dlouhovìkost rùznì maskovat. Jednou s ní dìlala jedna agentura rozhovor a reportérka se jí ptala, co hlavnì ovlivòuje její vìk. Øekla jí, ¾e nemá na pohøeb a musí si tedy šetøit. Pøi cenách v pohøebních ústavech to vypadá ještì na dlouho.

Její man¾el je tu také ji¾ dlouho a netají se nijak se svými zkušenostmi. ®ije ve spokojeném man¾elství, to je jeden z dalších pilíøù dlouhovìkosti. Není tak docela bez problémù, kdo by také v devadesáti letech byl bez chyb. Nebojí se své nedostatky skrývat. Otevøenost zklidòuje mysl a pøispívá k pohodì. Svìøil se mi, ¾e nedávno byl na prohlídce a z radosti, ¾e má tak nízký tlak prý plácnul doktorku po zadeèku, a on to byl doktor. Vyslovil jsem mu svou úèast, abych ho povzbudil. Ve skuteènosti jsem mu tento prohøešek nevìøil a bral jsem to jako vtip. Sám bych nìjaký vtip také øekl, jenom¾e si je nepamatuju, nìkdy ani nevím, kolik mi je.

Abych to nepøehánìl s tou špatnou pamìtí, pøece jen jsem si na jeden vtip vzpomnìl. Ptá se dìda kolem procházející se sleèny, prosím vás u¾ bude Národní divadlo? Máte dost èasu dìdo, ale nejste v tramvaji, jen na lavièce v parku na Karláku. Tak vám pìknì dìkuju, klidnì odpovìdìl.
Veškeré ty rady, a ¾e jich je, vedou k prodlou¾ení vìku. Není snadné je dodr¾ovat, øídit se jimi a vyhýbat se všemu, co nám mù¾e škodit. Vyskytuje se i otázka, jestli mù¾e ovlivnit genderová identita délku ¾ivota. Jestli tøeba mu¾, který cítí své tìlo jako ¾ena, tedy transgender, se do¾ívá v prùmìru stejné délky ¾ivota jako ¾eny a naopak, jestli ¾ena, cítící své tìlo jako mu¾, má délku ¾ivota kratší. To se zatím pøíliš nezkoumalo. Existuje sice nìkolik zahranièních studií, ale proto¾e stav ovlivòuje mnoho faktorù, vèetnì genetiky, ¾ivotního stylu, pøístupnosti zdravotní péèe a podpory sociálního okolí, nelze to spolehlivì urèit.

Vùbec samotný vzhled èlovìka, z hlediska fyziognomie a vìku, mù¾e snadno klamat. To se potkají dva, nebo dvì, ale spíše dva. Jeden povídá: „Jé Franto, ahoj, ty vypadáš dobøe. Èlovìèe, kolik ti vlastnì je?“ Druhý odpoví: „No, skoro vosumdesát pìt.“ První øíká: „Tak ti øeknu, mnì je u¾ pìtaètyøicet, ale takhle dobøe bych chtìl v tvých létech taky vypadat!“ Odpoví mu druhý: „Neboj se, ty u¾ tak vypadáš dneska.“ Je to vtip, to je pravda, ale nìkdy i skuteènost.

Ve snaze šíøit kolem sebe humor, který má vliv na zdravotní stav a tím i na délku ¾ivota, je moje pùsobení nìkdy pokládáno za dìtinské. Bráním se sice tomu, ale úsloví, ¾e staøí lidé jsou dìtinští je velmi rozšíøené a èasto se pou¾ívá pro popis zmìn chování a mentálního stavu, ke kterým mù¾e dojít ve stáøí. Toto úsloví má jak pravdivé, tak i ménì pravdivé aspekty. Nìkdy to pøináší i výhody. Víte, jaká je jistá výhoda stáøí? Mù¾ete si èistit zuby a pøitom zpívat.

Tak tedy na jedné stranì, nìkteøí starší lidé mohou vykazovat znaky regresivního chování, které se vyznaèuje podobnému chování dìtí. Mohou to být zmìny v pamìti, schopnosti rozhodování a v emoèních vlivech. Mù¾e to být zpùsobeno rùznými faktory jako jsou neurodegenerativní onemocnìní, napøíklad demence, pohyb, chùze nebo jiné zdravotní problémy spojené s vìkem.

To je jistì zajímavé! Infantilita a dìtinské chování jsou èasto pøedmìtem humoru a karikatur. Vtipy o tìchto tématech mohou odrá¾et rùzné spoleèenské a kulturní postoje k chování, které je pova¾ováno za nevyzrálé nebo nezodpovìdné. Nedívají se pøi tom s ohledem na okolí. Nìkdo mù¾e napøíklad tvrdit, ¾e má našetøeno tolik penìz, ¾e mu to vystaèí a¾ do konce ¾ivota. Tedy pokud zemøe druhý den po obìdì.

Na druhé stranì nelze zapomínat, ¾e toto úsloví neplatí pro všechny starší osoby a mù¾e být zjednodušující. Mnoho starších lidí si udr¾uje vysokou úroveò mentální a emoèní stability a nadále vykonává nároèné úkoly a èinnosti. Stárnutí je velmi individuální proces a ka¾dý ho pro¾ívá jinak.

Mo¾ná to naznaèuje, ¾e lidé vnímají urèité chování jako typicky dìtinské, a to mù¾e být jak negativní, tak i pozitivní. Na jednu stranu se mù¾eme smát dìtinskému chování, proto¾e pøipomíná naivitu a bezstarostnost dìtství. Na druhou stranu mù¾e infantilní chování u dospìlých vyvolávat kritiku, proto¾e mù¾e být vnímáno jako nevhodné nebo nezodpovìdné.

Dìtinskost jakoby pøíznak návratu do dìtství, infantilita, nevyspìlost a¾ zaostalost u hodnì starých lidí je typická. Mù¾e být také provázena bezuzdným, neukáznìným, emotivním chováním. Jsou to projevy vzdoru, sobectví, nebo naopak imponující chování, rozšafné vychloubání. Jedná se obvykle o rùzné formy sociální anebo emotivní nedospìlosti.

Ve své snaze udr¾et si formu i po té devadesátce jsem se pøi svém dùchodu i zadlu¾il. Kde také brát peníze na všelijaké vý¾ivové doplòky a potravinové pøípravky s vitamíny. To není laciný zpùsob antiagingu. Vèera mi doktor øekl, ¾e za dva mìsíce zemøu. Vypadá to, ¾e mu ten dluh budu muset zaplatit, nebo mì opravdu zabije!
 
Pøemysl Èasar
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora


Komentáøe
Poslední komentáø: 01.07.2025  21:34
 Datum
Jméno
Téma
 01.07.  21:34 Pøemek
 01.07.  19:56 Von za t
 01.07.  19:17 Vesuviana
 01.07.  15:41 KarlaA
 01.07.  14:34 zdenekj
 01.07.  10:31 Kamila