Vìøte - nevìøte!
Pøíbìh myslivce Ladi – Falešné peníze
Já vám chci, kamarádi, povìdìt, jak zaèala moje lovecká kariéra a souèasnì tu Jo¾kovu zkušenost s trestem za špatný skutek potvrdit. Jen¾e v mém pøípadì nepøišla odplata od ¾ádné vyšší moci, ale od mého strýca Martina. Bydlel v chalupì jen kousek od našich a já, dvanáctiletý synek, jsem rád chodil na jeho malý vinohrádek støílet vrabce a špaèky, co mu kradli víno. Mìl doma pìknou vzduchovku a tu mi k tomuhle úèelu rád pùjèoval, proto¾e sám nemìl èas toulat se po vinohradu a èíhat na ty okøídlené zlodìjíèky.
Ponìvad¾ ochrana hroznù je èinnost záslu¾ná a ¾ádoucí, dostával jsem za to odmìnu od kusu, a to dvacet haléøù za vrabce a padesátník za špaèka. V¾dy po lovu následoval výøad a vypoèteno zástøelné, které mi strýc na místì vyplatil. Ulovená škodná skonèila v kompostu a mùj výdìlek v porcelánovém prasátku jako kapitál na kolotoè a støelnici o hodech.
Prasátko se úspìšnì plnilo, ale mne posedl mamon a chtìl jsem víc, abych si mohl koupit v Brnì, a¾ tam zase s tatou pojedeme, rybáøský bambusový prut jako mìl Vašek Horálek. Nìkde se ale ve mnì asi probudil ten malý Satanášek a já dostal nápad. Vyhrabal jsem v¾dycky pár vrabèákù a špaèkù z kompostu, dokud byli ještì èerství a pøidal je druhý den k tìm právì uloveným. Tak se v¾dycky výøad pìknì rozrostl a s ním i odmìna.
Kdy¾ se mi tato rošáda s opeøencema povedla u¾ potøetí, øekl mi strýc, ¾e nemá poøád tolik mincí a ¾e mi odmìnu vyplatí v¾dy jednou týdnì v papírových penìzích. S tím jsem souhlasil, proto¾e prasátko u¾ bylo beztak plné a ty drobné se u¾ do nìj pomalu nevešly. Zalo¾il jsem si notýsek, kam jsem papírové výdìlky zapisoval, a krabièku, do ní¾ jsem je ukládal. Byl jsem velice pilný a skoro ka¾dý den po škole jsem chodil na vinohrad støílet a vydìlávat.
Koneènì pøišly hody a já se tìšil, jak se povozím na øetízkovém kolotoèi a vystøílím pro Anèku Kubrovic, co mìla modré oèi a dlouhé zlaté copy a moc se mi líbila, pár papírových rù¾í a mo¾ná i mrkací panenku, kdy¾ se trefím do všech srdíèek na tøech kartách. Proto¾e jsem ještì nechtìl rozbít prasátko, strèil jsem do kapsy tøi desetikoruny a vrhl se s tím bohatstvím do víru pou»ových atrakcí.
Jen¾e u støelnice jsem za¾il první šok. Ten èerný chlap s náušnicí v uchu se podívá na peníze a vrací mi je zpátky. “Ulièníku, chceš platit falešnejma penìzma? Mazej vocaï, hajzle, ne¾ ti òákou vrazim!“ Koukám jako vejr a nechápu, co to mele. V¾dy» to jsou peníze od strýca a poctivì vydìlané. Chci protestovat, ale chlapisko u¾ napøahuje ruku, a tak radìj vyklidím pole.
Pøejdu tedy dál, ke kolotoèi, a hele, koho tam nevidím! Anèku s Vìrkou Boèanovou a Bo¾kou Vrábelovou jak mlsají cukrovou vatu. Pozdravím a lákám je na jízdu na øetízáku. Chtìl bych sice jenom Anèu, ale to bych pøišel do øeèí, ¾e s ní chci chodit a kluci by s mi smáli, tak¾e dìlám kavalíra a zvu je všechny. Chichotají se po holèensku, ale nakonec u¾ lezou po schùdkách na plošinu kolotoèe a šplhají na sedátka.
Pøijde bába kolotoèáøka, podávám jí jinou desetikaèku a u¾ se tìším, jak se posadím za Anèku a rozhoupám ji pøi jízdì, a¾ bude pištìt, jak to jen holky dovedou. Jen¾e ouha! Ta je¾ibaba èuèí na ten papírek a lup, inkasuju pohlavek. „Parchante jeden zlodìjskej! Falešnejma prachama chceš platit, šizuòku jeden zdrápanej! Padej k mámì, sígøe, a rychle, nebo ti pomù¾u, ¾e uvidíš!“
Èervenej a¾ za ušima, sbíhám po schùdcích a zastavuji a¾ kus dál, abych vidìl, jak ty tøi krásky seskakují ze sedaèek. První mne vidí Anèka, vyplázne na mne jazyk a udìlá dlouhý nos. Takový strašný konec svého galantního poèinu jsem neèekal a to slunné odpoledne se mi rázem zmìnilo v pochmurný sen, z nìho¾ nebylo probuzení.
Kráèel jsem pomalu domù, ale cestou jsem se zastavil v konzumu, abych uèinil ještì jeden pokus o smìnu svých penì¾ních prostøedkù za zbo¾í cukráøského prùmyslu. Tentokrát ji¾ ale nechci riskovat ¾ádnou trapnou scénu, a tak kladu objednávku v opaèném poøadí.
„Dobrý den, paní Vávrová, mám tadyhle deset korun“, a kladu zase jednu tu pìtku na pult, „chtìl bych dva indiánky a tøi ¾vejkaèky, bude mi to staèit?“
„No, mìlo by, Pavlíku, ale musel bys pøinést jinou desetikaèku. Tahle u¾ od mìnové reformy neplatí. Kdes ji vzal?“
Nìco jsem zamumlal a místo vysvìtlení vypálil z krámu, co¾ jsem nemìl. Jistì si ta dobrá duše pomyslela, ¾e jsem ji chtìl podvést. Zato jsem se vzrùstající zlostí zamíøil pøímo ke strýci Martinovi a štìstí mi pøálo. Byl doma, štípal na dvorku døíví, a kdy¾ mne uvidìl, pøestal a zasekl sekeru do špalku.
„Tak co, lovèe, uka¾, kolik jsi vystøílel rù¾ièek a povìz, jak si sa povozil na kolotoèu!“
„Ošidil jste mòa strýcu! Zaplatil jste mi falešnýma penìzi a já z toho mìl ostudu. U¾ pro vás nebudu støílat. Najdite si k temu jakéhosi jiného vola a já to povím tatovi a on si to s vámi vyøídí!“ køièím na strýce v slzách, obrátím se a chci utéct, kdy¾ mne strýc popadne za rameno a otoèí.
„Jak ty na mòa, tak já na teba, synku! Podvádìls mòa, a tak jsem »a podvedl aji já. Vèil pojï se mnou, zaplatím ti za ty opravdu postøílané ptáky, mám je dobøe spoèítané, a tak dostaneš za poctivú prácu poctivé peníze!“
U hrnku teplého mléka a mísy koláèù jsem dostal svou zaslou¾enou odmìnu, tentokrát ji¾ v platném obì¾ivu a nádavkem si odnášel i vzduchovku, kterou mi strýèek pøedal „do osobního vlastnictví za vytrvalou a poctivou ochranu vinaøské úrody“. Byl jsem š»astný, ¾e se všechno v dobré obrátilo, jen ten Anèin vyplazený jazyk a dlouhý nos mne ještì dlouho mrzel a tu dìvèicu jsem se ještì dlouho stydìl potkat.
Strýcovy hrozny jsem støe¾il poctivì ještì po tøi roky, dokud tu slu¾by ode mne nepøevzal i se vzduchovkou mùj tøináctiletý bratránek Joska a já pomalu dospìl. Stud pøed Anèkou po èase zmizel a o šest let pozdìji jsem si tu modrookou zlatovlásku vedl k oltáøi.
Z toho plyne nauèení: nepodvádìj, nechceš-li, abys sám byl podveden. Jen¾e, kdyby nebylo neplatné pìtky, nebyl bych asi dostal Anèku. Mùj kavalírský èin na ni uèinil asi pøece jen dobrý dojem, díky nìmu¾ jsem o pár let pozdìji po¾ádal ji i její rodièe s úspìchem o ruku.
Ludìk «opka
* * *
Ilustrace © Aleš Böhm
Zobrazit všechny èlánky autora