Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.
Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
®ivot tropí hlouposti – aneb mé ¾ivotní paradoxy a renoncy (7)
Kdy¾ tak o tom dnes pøemýšlím, tak jedinou chmurou tìch let bylo, ¾e mùj tatínek, aè naprosto apolitický, krátce naletìl stejnì jako témìø polovina národa na sliby komunistù a pøispìl tak k jejich vítìzství ve volbách v roce 1946. Jinak to pro mne ale byl u¾ z generaèního hlediska signál, abych - stejnì jako mùj starší bratr, který šel tehdy na jaøe prvnì k volbám – fandil národním socialistùm. Pro pamìtníky i nepamìtníky si dovolím pøipomenout, ¾e voleb se tehdy mohly zúèastnit jen ètyøi politické strany. Komunisté si vylosovali kandidátku è.1, lidovci è.2, sociální demokraté è.3 a národní socialisté mìli 4. Další pøedváleèné politické strany nebyly povoleny a málokdo v tom vidìl první neblahé nedemokratické náznaky. Z tehdejších volebních sloganù si pamatuji dva. Komunistický – „Republice více práce, to je naše agitace“, který byl ostatními stranami inovován na – „Komunistùm více práce, a» nechají agitace.“ „Náš“ národnì-socialistický slogan pak znìl – „S námi nezabloudíte!“ Toto heslo zase bylo zesmìšòováno konkurenèními klauny s rùznými cylindry na hlavì, kteøí chodili po mìstì se znaènì potrhaným deštníkem a s cedulí „S námi nezmoknete!“ No – a ¾e to tehdejší heslo nezabralo, a ¾e jsme pak na více ne¾ ètyøicet let zabloudili, to patøí mezi naše nejvìtší renoncy a karamboly.
Prùmysl se tehdy po válce rozbíhal jen pomalu, pøi pøedvolební kampani byl nedostatek papíru, a proto letákù a plakátù zejména na malých mìstech nebylo mnoho. Všechny strany to øešily tím, ¾e vsadily na osvìdèené nápisy vápnem, a» u¾ na døevìných plotech, ohradách, zdech èi na chodnících. Bylo tomu tak u¾ za první naší republiky a mù¾e nám to pøipomenout napøíklad skvìlá veselohra Voskovce a Wericha „Svìt patøí nám!“ Pro nás kluky to ale byla bájeèná pøíle¾itost, jak jsme se mohli zapojit do kampanì. Zpoèátku bylo všude vápnem napsaných jednièek jako máku, leè po nìkolika dnech se obyvatelé Jièína nestaèili divit. Staèilo na chodníku botou a na zdi hadrem rozmazat tu jednièku vodorovnou èarou na ètyøku – a bylo vymalováno! Upozoròuji, ¾e nás tehdy nikdo nenavádìl, pøišli jsme na ten fígl úplnì sami. Èestné sokolské i skautské! A výsledek se dostavil, i kdy¾ bohu¾el jen lokální. Nikdo mne dodnes nepøesvìdèí, ¾e jsme to byli právì my, deseti- a¾ dvanáctiletí kluci, kteøí se zaslou¾ili o to, ¾e volby v Jièínì v roce 1946 vyhráli národní socialisté a ne komunisti! Pro zajímavost, jeden z tìch klukù pak v druhé pováleèné emigraèní vlnì odešel do Švýcarska a sešli jsme se a¾ pøed volbami v roce 1990. Dìpold u¾ jako malý kluk tehdy po válce výbornì maloval a na pøíklad jeho karikatury tehdejších leadrù byly k nerozeznání od kreseb oficielního karikaturisty Dikobrazu Ondøej Sekory, jinak také autora Ferdy Mravence, brouka Pytlíka a berušky. O karikaturu Gottwalda se tehdy s nepatrným úspìchem pokoušela i má neohrabaná pravá ruka. Nekecám!
Neodolal jsem, jednu Sekorovu karikaturu jsem vyhledal na chytrých stránkách a dovolím si ji zde pøekopírovat. Nejprve je ovšem nezbytné malé vysvìtlení pro pozdìji narozené. Za bubny sedí pøedseda Èeskoslovenské strany národnì demoktatické Petr Zenkl, basu tøímá pøedseda - sociální demokrat Zdenìk Fierlinger, na varhany hude pøedseda - lidovec Jiøí Šrámek a primáše – komunistu Klementa Gottwalda pozná snad ka¾dý.
Omlouvám se všem pamìtnicím, pamìtníkùm, nepamìtnicím i nepamìtníkùm za toto výsostnì politické vzpomínání, ale je dùkazem, ¾e politika v této naší malé zemièce byla „velmi zajímavá“ snad v¾dycky!
Vladimír Vondráèek
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora