Podivín a dobrý skutek
Šel jsem onehdy na zastávku tramvaje proti lednovému ostrému a mrazivém vìtru a spatøil asi dvacet krokù pøed sebou èlovìka tlaèícího nákupní vozík. Šel jen pomalu, ta vìc kladla na svých malých koleèkách znaèný odpor, bránila se, otøásala na kamenité dla¾bì chodníku a øinèela tak, ¾e se lidé otáèeli. Kam asi táhne ten vozejk, Nevypadalo to, ¾e ho ukradl, to by se s ním takhle nahlas neproducíroval na ulici.
A tak kdy¾ se zastavil u jedné z lavièek, které naše pozorná radnice umístila podél dlouhé Vršovické tøídy, vidìl jsem, ¾e je opravdu starý. Ohnutý, tváøe pohublé, u nosu kapku, ale slušnì obleèený. V koši ¾ádný ranec se svým majetkem, tak¾e bezdomovec asi nebyl. Jen mi nìkoho jaksi pøipomínal .Zvìdavost mi nedala, pøisedl jsem a pozdravil.
„Dobrá den, pane, kampak s tím øinèidlem?“
„Do Tesca, pane, nìkdo ho nechal na chodníku pøed školou.“
„To je od vás hezké, ¾e jdete na nákup a pøitom se z takové dálky táhnete s tím monstrem“, poznamenal jsem, „a mù¾ete ho rovnou pou¾ít a bez mince!“
“Kdepak, nejdu nic kupovat, ale chci to udìlat za toho lajdáka, co ho tam nechal. Myslím, ¾e ty dráty na koleèkách mají cenu aspoò tisíc kaèek. Bylo by škoda, aby ho ti, ti, co vybírají popelnice, odvezli za padesátku do sbìru.“
„A vy myslíte, ¾e se vám za to v Tesku odmìní?“
„Ale kde¾, šoupnu jim ho k tìm ostatním a vrátím se domù.“
„A proè tedy pane... ?
„Aha, vy myslíte, proè to dìlám a ještì kdy¾ tak pajdám, co? Inu, já u¾ jsem takovej podivín, víte! To já tøeba seberu i papír, nebo prázdnej kelímek z Mekáèe a krabièku od cigaret, co naše mláde¾ pohodí, a donesu ho nejbli¾šího koše, je jich tu na sloupech dost.“
„Teda ka¾dý den alespoò jeden dobrý skutek, jak øíkají skauti, co?“
„No, tak to zrovna není“, usmál se, „spíš je to tím, ¾e mne naši vedli k poøádku a mnì to vadí i na ulici. Nebo je to tøeba i nìjaká duševní úchylka, nevím.“
„A to jste neslyšel, ¾e ka¾dý dobrý skutek je v¾dy vzápìtí po zásluze potrestán? Vám se to nikdy nestalo?“
„No to víte, ¾e jo! Nìkdy, a v¾dycky mne to mrzelo. Tedy ne, ¾e jsem to udìlal, ale jak se to zvrtlo. A» u¾ nepochopením, nebo okolnostmi, ale v¾dycky k mojí újmì.“
„No, a to vás neodradí?“
„Ne, mne tìší, ¾e z toho mám dobrej pocit.
„Hm, tak se mìjte“, zvedl jsem se, „a a» vám tedy v tom marketu aspoò podìkují!“
Pøešel jsem na refý¾, kam právì pøijí¾dìla sedmièka a vlezl do ní. Promiòte mi, prosím, ten výraz, ale já do tramvají u¾ opravdu jen lezu. U¾ ani nepamatuji, kdy jsem do nich ještì nastupoval, èi dokonce naskakoval.
Souprava se rozjela rychlostí za dvacet sekund na šedesátku, ale ještì jsem zahlédl toho dobrodince opuštìných vozíkù, jak se plahoèí dál ke svému cíli. Nemìl to u¾ daleko, sotva sto padesát metrù, ale pro nìho jako stovka. Jak to, ¾e jsou ještì dnes takoví troubové? No, omlouvá ho, ¾e je produktem hodnì starých èasù. Tehdy se lidé ještì zdravili smeknutím klobouku a za pohozenou slupku od banánu vám policajt napaøil pìt kaèek pokuty. Zkrátka opravdu podivín.
Škoda, ¾e jsem ho u¾ nikdy potom nepotkal, byl bych rád vìdìl, zda a jakého trestu se mu za ten dobrý poèin dostalo. Jenom nevím, proè mi byl tak povìdomý.
* * *
Kdy¾ si druhý den tuhle historku pøeèetl mùj syn, zasmál se.
„Táto, víš proè? Proto¾e jsi to byl ty sám – jako bych tì vidìl! Ale proè nenapíšeš pravdu a svádíš to na nìjakého cizího dìdulu?“ Neodpovìdìl jsem mu, ale tady pøiznávám, ¾e jsem nechtìl, aby to vypadalo, ¾e se tím chlubím. A tak kdy¾ se teï ukázalo, ¾e je to, dovolíte-li mi ten eufemismus, podivínství, nebo na plná ústa pitomost, kajícnì pøiznávám: ano ten dìdek jsem byl já.
A co mi bylo za tu dvacetiminutovou procházku ve studeném vìtru odmìnou? Ètyøi dny v posteli, suchý kašel a litry potu. Ale ten dobrý pocit mi za to stál.
Ludìk «opka
* * *
Kolá¾e pro SeniorTip © Marie Zieglerová
Zobrazit všechny èlánky autora