Trochu zneu¾itá vlastenka
Napadlo mne to u¾ na poèátku psaní o obrození. Nebyli jenom pánové v èamarách i na barikádách. Byly také dámy, vlastenky. O Nìmcové i Svìtlé jsem u¾ psal. Psal jsem i o jejich pozdìjším sporu – zdá se, ¾e Svìtlá byla v mnohém ¾ena tvrdá, nekompromisní. Je ovšem ještì tøetí ¾ena a vlastenka, která si zaslou¾í naši pozornost. A je skoro charakteristické, ¾e tak jako Nìmcová a Svìtlá byly rodem Nìmky, platí to i pro tu tøetí.
Bohuslava Èelakovská-Rajská (1817 – 1852) je trochu neprávem zapomíná. I ona si zvolila být Èeškou. Také vzešla z cizího prostøedí, ale stala se postupnì vìrnou a zapálenou èeskou vlastenkou. Celá její rodina je pozoruhodná. Otec, Antonín Mikuláš Reiss, byl na svou dobu pomìrnì vysoký úøedník, který z Nìmecka utekl pøed francouzským zatykaèem, Evropì vládl Napoleon. Utekl a ¾il v Ro¾mitálu pod Tøemšínem, kde se velmi pøátelil s J. J. Rybou, dokonce se tvrdilo (mylnì), ¾e ho našel po jeho sebevra¾dì. Mìl tøi dcery, jednu Ryba dokonce uèil èesky a byl asi dobrý pedagog. Ze všech vyrostly velké èeské vlastenky. Jedna se stala ¾enou doktora Staòka, druhá advokáta Fryèe a tøetí, Bohuslava, pøipadla vdovci Èelakovskému.
Bohuslava Rajská byl umìlecký pseudonym Antonie Reissové, v mládí krásné a vyhledávané ¾eny, velké pøítelkynì Bo¾eny Nìmcové. Obì byly ve své dobì uznávané krasavice, obì nìco vìdìly i o neš»astné lásce. Je známé, ¾e Nìmcová kamarádce Antonii-Bohuslavì rozmlouvala lásku k slovenskému básníku Hroboòovi. Naopak jí ovšem doporuèila, aby se stala chotí ovdovìlé hvìzdy èeského nebe, F. L. Èelakovského. K tomu ji pøemlouvaly i sestry, a tak se krásná Antonie ze dne na den vzdala lásky ke slovenskému rozervanému básníkovi a odjela do vzdálené Vratislavi starat se o ètyøi Èelakovského siroty.
Man¾elství to nebylo š»astné, Èelakovský byl skoro o dvacet let starší a velmi pedantický vysokoškolský pedagog, z básníka u¾ v nìm asi mnoho nezùstalo. Man¾elka mu porodila další dvì dìti, tøetí holèièka zemøela, co¾ patrnì laskavou a obìtavou Antonii-Bohuslavu trvale poznamenalo. Je známé, ¾e si Nìmcová to neš»astné man¾elství, které kamarádce doporuèila jako jistou obì» vìci vlastenecké, velmi vyèítala.
Mo¾ná o tom pøemýšlela, kdy¾ svou kamarádku, starou pouhých tøicet pìt let, oblékala do rakve. Bohuslava Rajská se patrnì nìkde nakazila souchotinami a jeden krásný mladý ¾ivot skonèil pøedèasnì. Pedantický man¾el ji pøe¾il jenom o pár mìsícù.
V mládí byla zjevnì múzou mnoha mu¾ù, tøeba i zmiòovaného kdysi Amerlinga. Svou krásu i nìhu obìtovala vìci vlastenecké, jak vìøila nejen ona. Nám nepøísluší soudit, jenom vzpomenout na laskavou i vzdìlanou krásu Bohuslavy Èelakovské-Rajské.
***
Zobrazit všechny èlánky autora