Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Vzpomínka na mìnovou reformu
Média vzpomnìla v minulých dnech na mìnovou reformu v roce 1953. Nebudu ji hodnotit, jen vzpomenu, co znamenala pro mne, a jak jsem ji pro¾il.
O tom, ¾e se nìco podobného chystá se šuškalo ji¾ nìkolik týdnù. Já byl tenkrát uvìdomìlý dvacetiletý student a nevìøil jsem, ¾e by k nìjakému znehodnocení penìz mohlo dojít. Nijak bohatí jsme nebyli, oba rodièe se vrátili z koncentrákù s holýma rukama. Maminka zdìdila ve venkovském mìsteèku domek po rodièích a bratrovi, který skonèil s rodinou v Osvìtimské plynové komoøe. Ten prodala, ale peníze se pováleènou reformou ocitly na tzv. vázaném vkladu, z nìho¾ se prakticky nedalo nic vybrat. Nìjakou malou èástku však rodièe pøece jen èasem naspoøili, a tak šeptandu brali dost vá¾nì.
Jako uvìdomìlý svazák hovoøící slušnì francouzsky jsem spolupracoval se zahranièním oddìlením ÚRO. Tak se stalo, ¾e jsem dìlal prùvodce delegátùm na mezinárodním kongresu odboráøù. Nejen, ¾e jsem vydìlal nìjaký malý obnos, ale bydlel jsem a stravoval se s delegáty v hotelu Flora, jeho¾ prostøedí a slu¾by mì ohromovaly. Dohlí¾el nad námi jakýsi èinitel ÚRO. Byl to pøíjemný soudruh, a tak kdy¾ jsem se ho coby nezkušený a naivní hoch zeptal, zda reforma opravdu bude, polo¾il mi nìkolik otázek, na nì¾ nebyla jiná mo¾ná odpovìï, ne¾ ¾e bude. Pøímo se ale nevyjádøil.
Kdy¾ jsem pøišel domù a poreferoval, rodièe se rozhodli k okam¾itému øešení: peníze utratíme. V novinách našli inzerát na prodej motocyklu, spojili se inzerentem a koupili mi ve ètvrtek tehdejší hit pro mladé: dvoupístový dvoumístný motocykl Manet. Mìl jsem ohromnou radost a spokojený byl asi i prodejce. Hned druhý den, v pátek, si šel za str¾ené peníze koupit nový koberec, po nìm¾ tou¾il. Nazítøí pak byla vyhlášena mìnová reforma, která ka¾dému smìnila stejnou èástku a zbytek úspor progresivnì zredukovala. Mìla však jednu výhodu: skonèilo pøídìlové hospodáøství na potravinové lístky.
Vzpomínám, ¾e jsem si potøeboval koupit novou košili: stála neuvìøitelných 42 Kè.
A motocykl Manet?
Tøi roky mi slou¾il, i kdy¾ jsem ho jednou musel vézt do opravy z Letné a¾ do Hluboèep ve vleèòáku tramvaje. Tak jsem ho prodal a chtìl jsem si koupit silnìjší stroj. Nastávající tchán mi však dal na výbìr: buï Evu nebo motocykl.
Vybral jsem si Evu…
Ivo Antušek