Nahlédnutí do druhé bé…
(Víte, kde je Berchtold?)
Blí¾í se léto a dìtmi tolik oèekávané prázdniny. Ještì pøed tím èeká ¾áèky nìkolik akcí, na které se opravdu tìší. Na pøedním místì – školní výlet.
Všichni máme v pamìti urèitì alespoò jeden takový „nezapomenutelný“. Vzpomínáte? Do batù¾ku bonbóny, øízky, pláštìnky a hurá… Zvu vás na školní výlet 2. B. Pojïte zavzpomínat. To oèekávání, tìšení- to zùstává stejné pøed lety, jako dnes.
Letos jsme s kolegynìmi vybraly zámek Berchtold. ®e jste o nìm nikdy neslyšeli? Pøiznám se, já donedávna také ne. Zapomenutého, polorozboøeného objektu se pøed nìkolika lety ujala rodina Rù¾ièkova. Koupili ho, opravili a vybudovali „Dìtský ráj“. Myslím, ¾e se jim to podaøilo dokonale.
V krásném parku okolo zámku se dìti mohou vyøádit dosytosti, ale od zaèátku. Kdy¾ se padesátka natìšených prvòákù a druhákù nasoukala do autobusu, s úlevou jsme konstatovali, ¾e se pøedpovìï poèasí opìt – tentokrát naštìstí – nepovedla. Nepršelo a nebylo ani ¾ádné velké horko, prostì úplnì akorát.
Èekali na nás skøítci, miniatury hradù a zámkù, dìtské høištì, mini ZOO, nauèná stezka pøírodou, nanuky, ohništì na buøty, peklo i perníková chaloupka. Prostì všechno mo¾né, samé pøíjemné vìci. Mezi vystavenými artefakty i kocour Mikeš – Josef Lada se kdysi zdejší malebnou krajinou nechal inspirovat ve své tvorbì.
Hned u vchodu nás pøivítala velká døevìná stavebnice. Vìtšina dìtí odhodila batoh a dala se do práce. Byla jsem pyšná na své druháèky, kdy¾ mezi miniaturami správnì rozpoznali rotundu na Øípu. Mìli jsme ji kdysi ve Slabikáøi vyobrazenou a povìst o praotci Èechovi patøila k našim nejoblíbenìjším.
A vstup do pekla? Jen pro odvá¾né! Vojtíšek se rozhodl, ¾e tam nevkroèí. Pro jistotu! I ti stateènìjší znejistìli, kdy¾ v temném prostoru zajiskøily èertí oèi a ozval se hluboký hlas: „Vítejte v pekle…“ a po chvíli hrùzostrašných zvukù i „A u¾ jdìte pryè!“ Poslechli ihned, div se nepøerazili…
Dìti ovládaly fotoaparáty i mobily daleko jistìji, ne¾ já. A fotily a fotily… V¾dy» kdo by nechtìl pøivézt domù na památku obrázek „Hmyzího stromu“, nìkolika rodin skøítkù, babu v perníkové chaloupce.
Èas obìda nás zastihl pøi opékání buøtù. Ohýnku se moc nechtìlo, ale nakonec se pøece jen rozhoøel. Velkým úspìchem bylo, ¾e z desítek buøtù do ohnì spadl jen jeden jediný. K obìdu bylo i pár chlebù doèista spálených a jeden èernoèerný rohlík.
Zámecká expozice je spíše muzeem, zabírá jen tøi místnosti, proto¾e v patøe zámku je hotel, ale pro dìti úplnì dostateèné. Nejvìtší nadšení malých mu¾ù a dokonce i ¾en z našeho „týmu“ vyvolala rytíøská pøilba, kterou na rozdíl od všech ostatních hradù a zámkù mohli zájemci vyzkoušet. To bylo nìco. Jistì si dovedete pøedstavit ten les zdvi¾ených rukou – tolik se jich pøi matematice rozhodnì nezvedá.
Jako správné dìti své doby fotily údajnì odseknutou ruku zlodìje penìz – fotky jak do Blesku. (Mince ve zdejších vitrínách patøí k nejvzácnìjším exponátùm).
Dìtské høištì nezklame nikdy. To zdejší je moc prima. Moderní prvky spolu s klasickými – na klouzaèky, prolézaèky, houpaèky se ihned rozprchli všichni. Ještì ¾e si Vojta s Pavlínkou poradili, jak vytáhnout dìti na kladce – já jsem vùbec nevìdìla, jak to udìlat. A tak jsem jim to s radostí pøenechala, zvládli to bravurnì. Sama jsem se pasovala do role hlídaèky a fotografky. Nespadl nikdo.
Princezna, drak a rytíø s otvorem vyøíznutým pøesnì pro hlavièky dìtí vybízeli k dalšímu a dalšímu maèkání spoušti.
Chvilku klidu pøed „nároèným“ nákupem pohledù, nanukù a „blbostí“ jsme vyu¾ili k prohlídce zvíøátek v mini ZOO, a pak u¾ jen závìreèná procházka nauènou stezkou zdejší krajiny. Tabule, které seznamují s okolní pøírodou, jsou propojeny s hravými prvky pro dìtské návštìvníky. Cestou jsme potkávali další a další skøítky, víly a laskavá strašidla výtvarnice Vítìzslavy Klimtové, jsou tu všude. Autorèina fantazie je dìtskému svìtu velmi blízká a figurky vzbuzují velkou pozornost.
Závìreèná svaèina, závìreèný záchod, závìreèný povzdech, ¾e to tak rychle uteklo. S pùlhodinovým zpo¾dìním jsme dorazili zpátky k rodièùm. Urèitì ani nemusím psát, jaké bylo téma v hodinì výtvarné výchovy ve škole hned druhý den. Ale co prozradit musím, obrázky se fakt povedly…
A poslední, dùle¾itá informace, pokud byste chtìli vzít vnouèata a vyrazit. Zámek Berchtold se nachází ve vzdálenosti 30 km z centra Prahy v okrese Praha-východ v obci Kunice-Vidovice.
Eva Procházková