Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Køídla
Je pøíjemné sedìt ve vytopeném pokoji a pøedstavovat si blí¾ící se jaro, teplé slunce i první kvìtiny, deroucí se pøes zvlhlou trávu k nebesùm. Na slunných místech u¾ sem tam vyrá¾í zelená travièka, hustá a mìkká, jako ko¾íšek. Na ještì holých stromech poskakují, honí se a škádlí ptáci. Pro samé taškaøice nemají èas na zpìv, všude je slyšet jejich rozmarný køik. Kosi a drozdi neúnavnì hvízdají své jarní melodie, vrabci nepokojnì prolézají køoví a strnadi i sýkorky doplòují pestrou kakofonii zvukù svou krátkou a úseènou melodii. Všechno kolem nás je plné radostných pøíslibù.
V myšlenkách zalétám do roku 1970. Jsem opìt tìhotná a mám problémy. Naše hospodáøství se utìšenì rozrostlo. Dvùr se hem¾í novými pøírùstky a zdá se, ¾e budeme mít letos opìt o zábavu postaráno. V chlévì se ke kozám dùvìrnì tulí jejich zvìdavá kùzlátka, králíkárna praská ve švech a pod kamny v kuchyni máme èerstvì vylíhlá kuøátka. Mou tehdy asi rok a pùl starou dceru krabice s kuøaty nesmírnì zajímá. V té dobì mám oèi nejspíš i na zádech, nebo» nejen zájem dcery, ale i náš pes a koèky s napìtím pøihlí¾ejí dìní kolem mláïátek.
Snaha pomáhat mi za ka¾dou cenu znaènì komplikuje mùj denní harmonogram. Ka¾dý den je tøeba nasbírat poøádný koš mladých kopøiv a ¾ebøíèku, který se seká nadrobno. Spolu s kukuøièným šrotem a vaøenými vejci se pøipravuje vý¾ivná smìs pro kuøátka. Míchanice musí být stále èerstvá, nezapaøená, aby drobeèkové nemìli støevní potí¾e. V mìlké misce je neustále èistá pitná voda, nejlépe s kamenem uprostøed, aby se kuøátka zbyteènì nemáchala, pøípadnì se v ní neutopila. Ti malí drobeèkové tolik milují teplo, ¾e se tlaèí v krabici ke stìnì kamen a je tøeba neustále kontrolovat, aby se vzájemnì neušlapali. A ¾e to v té dobì u nás v kuchyni nevoní po fialkách, není tøeba dodávat. U¾ se nemohu doèkat, a¾ budou vìtší a budu je moci vrátit slepici, která se o všechny postará s ještì vìtší trpìlivostí, ne¾ se sna¾ím já.
Jsem ráda, ¾e se líhnutí kuøátek nepøekrývá s líhnutím housat. Husa poctivì sedí a jejich èas nastane asi za deset dní. S dojemnou peèlivostí obrací vajíèka pod sebou a ani na okam¾ik hnízdo neopouští. V té dobì jí dávám vodu i krmení do bezprostøední blízkosti hnízda. Dìlá mì obrovské potí¾e nachystat pro všechno ¾ivé ka¾dodenní potravu, i kdy¾ nároèné práce obstarává man¾el. Stále ještì krmíme senem, co¾ znaènì usnadòuje situaci. Pøesto však èasté kydání hnoje, sekání døeva a další èinnosti mne velmi vyèerpávají. Také je potøeba minimálnì jednou za týden obstarat nákupy. Samoobsluhu i øezníka máme naštìstí pøímo v dìdinì. Nevýhodou však je, ¾e po prázdnu se jde s kopce a s plnými nákupními kabelami do kopce. Po nákupní kabele na koleèkách zatím ani vidu, ani slechu a do dìtského koèárku se také nedá nalo¾it, bùh ví co. Maso moc nekupujeme, jsme v produkci masa témìø sobìstaèní.
Pøed odchodem je tøeba zabezpeèit všechna zvíøata, zajistit oheò v kamnech, ustrojit dceru a zavøít vzpouzejícího se psa do kotce. Ne ¾e by neposlouchal, ale jeho pocit dùle¾itosti v péèi o nás nemù¾e zastínit tlachání panièky o nepøemìøené kapacitì jejich konèetin. A pak ta nadváha. Pokud beru velký nákup, vezmu do koèárku jen to nejnutnìjší a tašky nechám v obchodì. Na zpáteèní cestì se zastavím v kanceláøi dru¾stva a poprosím paní úèetní, uvidí-li man¾ela, a» mu øekne, aby pøivezl nákup domù. Buï koòským povozem, nebo traktorem.
Mùj ¾ivot se zmìnil jako mávnutím kouzelného proutku. Jsem hroznì silná a ka¾dá práce mnì dá velké úsilí donutit své zaoblené tìlo k èinnosti, která se ode mne oèekává. Všechna mláïátka potøebují zvýšenou péèi ke zdárnému rùstu a man¾el, pracující v zemìdìlství, nemù¾e zùstat doma a starat se o hospodáøství. Jednak by byl celé dìdinì pro smích, ¾e si vzal rozmazlenou fiflenu z mìsta a také proto, ¾e v dobì jarních prací je ve statku tøeba ka¾dé ruky. S pomocí od tchýnì nemohu poèítat, nebo» mne nemá ráda a se svými rodièi zatím také ne, nebo» tatínek ještì uèí a to, ¾e by ho moje maminka opustila kvùli mì, nepøipadá v úvahu. A¾ o prázdninách pøijedou a pomohou nám pøeklenout namáhavé letní mìsíce pøed porodem a pøilo¾í pomocnou ruku k dílu.
V poradnì nebyl pan doktor s mým vzhledem spokojený a doporuèil mnì okam¾itý nástup do porodnice. Odmítám a podepisuji revers: „Na vlastní nebezpeèí.“
Pøi prvním tìhotenství jsem nabrala osm kilo a ètyøi hned po porodu shodila. Má výchozí váha byla 72 kg. Dnes se musím smát pøi myšlence, ¾e v dobì, kdy jsme se s man¾elem vzali, mohl on nosit moje rifle a já jeho. V souèasné dobì na to mohu jenom vzpomínat. Pøi druhém tìhotenství jsem pøibrala skoro ètyøicet kilo. Byla jsem strašnì oteklá, kdy¾ jsem si vmáèkla prst do lýtka, objevila se prohlubeò, která se zvolna zaplòovala tekutinou. Èíslo bot se zmìnilo z velikosti šest, na velikost devìt. Kromì velké únavy jsem naštìstí ¾ádné další problémy nemìla. Pøemýšlela jsem, jak se asi dostanu do porodnice, nebo» v dobì narození mé dcery patøila naše vesnice pod okres Jeseník a tamní nemocnice byla od nás vzdálená tøicet kilometrù. Nyní jsme spadali pod okres Krnov a vzdálenost se prodlou¾ila na padesát kilometrù.
V dobì, o které píšu, rovnì¾ nebyl ještì k dispozici ultrazvuk, ale dle ujištìní pana doktora jsme narození více dìtí neoèekávali. Rodièe zaèali naléhat, abych šla do porodnice døív, ne¾ byl oèekávaný termín. Maminka se ujala mé malé dcery a tatínek s man¾elem se starali o hospodáøství. Sòali mnì tím z beder neuvìøitelné bøemeno.
Zaèátkem èervence jsem je tedy poslechla, sbalila si raneèek a odjela autobusem do Krnova, do porodnice. V¾dycky jsem si zakládala na tom, jak jsem samostatná, ale pøi té cestì mnì zrovna do smíchu nebylo. Dnes vytýkáme mladým lidem, ¾e nepouští starší obèany v šalinì èi autobuse sednout, ale i tenkrát se našli podobní jedinci, kteøí se radìji dívali z okna a dìlali, ¾e nevidí. A¾ na upozornìní pana øidièe se jeden mládenec neochotnì zvedl a pustil mì na své místo.
Do porodnice jsem dorazila v poøádku, asi ètrnáct dní, pøed oèekávanou událostí. Na pokoji nás bylo pìt, ale osazenstvo se celkem rychle støídalo. A pak jednou pøišla neobyèejnì milá asi ètyøicetiletá ¾ena, se kterou jsem se velmi rychle sblí¾ila. Vyprávìly jsme si o svých osudech a velmi dobøe jsme si rozumìly. Kdy¾ vidìla mé problémy a tì¾kou chùzi, pravila vìtu, kterou si budu pamatovat celý ¾ivot:
„Neboj se Irenko, jednou se probudíš, a budeš mít pocit, ¾e tvé tìlo je lehké jako pírko. Bude staèit roztáhnout pa¾e a zatøepat s nimi a tvé tìlo se vznese do výšky, jako bys mìla køídla.“
A skuteènì. 28. èervence 1970 jsem se ráno probudila s písní na rtech. Obtí¾e zmizely jako mávnutím èarovného proutku a já jsem se vznášela na svých køídlech. Syn se narodil ve dvì hodiny odpoledne, vá¾il pìt kilo dvacet a mìøil 53 centimetrù. Obtí¾e zmizely, ale s tou nadváhou vlastnì bojuji celý ¾ivot.
Irena Atzlerová