Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Vyznání vodì
Mám takový zvláštní èas. Jakoby mi vymìnili hlavu. Mám u¾ nìkolik námìtù pro ST v poznámce a sednu k poèítaèi - a nic. Prázdno, pusto, ani jedinká souvislá vìta mi nenapadne. Nejspíš to bude tím, ¾e se marnì sna¾ím dostat do vody. Bìhem zimy se toti¾ sesulo jediné místo, kudy jsem se tam do rybníka mìla šanci dostat. A nohou na dno u¾ nedosáhnu, abych se pøidr¾ela zábradlíèka, které jsem si tam s dovolením majitele rybníka poøídila, abych se dostala do hlubší vody. A tam, kudy chodí ostatní - s pozvolným pøístupem - prostì bez opory neujdu a co pak v hloubce s hùlkou? A øemeslník, který mi na beton slíbil ¾e mi tam - opìt s dovolením majitele rybníka - udìlá schùdky - se prostì neozývá.
Na mou duši, ¾e bych se neodvá¾ila pøirovnávat k Michalu Horáèkovi, ale napsal o tvoøivém psaní jednu velikou pravdu - umìlecká tvorba se liší od tovární výroby tím, ¾e ji nelze pøivodit nìjakou pílí nebo úsilím. Je to nevyzpytatelná milost, která u¾ nemusí nikdy pøijít. ®e máte nìco za sebou, nic neznamená, proto¾e v¾dycky zaèínáte znovu u bílého papíru.
A ke všemu jsem si s velkým pøekvapením v èasopise pøeèetla rozhovor s odborníkem na Alzenheimera (tohle slovo v¾dycky pomotám a ne a ne to øíct, ba i napsat správnì) pro mne nìco neuvìøitelného - i dobrý plavec se mù¾e díky prvním pøíznakùm této nemoci utopit. Stalo se to, by» s lepším koncem, nablízku byla loïka se zachránci. Pøedstavte si, ¾e èlovìk, který od dìtství plaval, dokonce jeden èas i závodnì – najednou uprostøed širé vodní hladiny "zapomnìl", jak se dìlají tempa. Øíká se, ¾e nìkteré vìci, i kdybys je léta nedìlal, prostì nezapomeneš a zùstane to ve svalech ulo¾eno k okam¾itému pou¾ití - no a vida, ten ohavný pan A. pøemù¾e i tohle pravidlo.
A tak v tom stýskání a špatném rozmaru jsem vytáhla svùj šanon døívìjšího psaní, abych se utìšila svým dávno napsaným "Vyznáním vodì". Snad mi odpustíte, ¾e vám to po tolika letech pøepovídám - a proto¾e je to dlouhé, snad Ludmila odpustí, ¾e to rozdìlím na nìkolik dílù. Ostatnì - je léto, èas vody, tak je to vhodný námìt na popovídání.
Nemù¾eš rozumìt nìkomu, o kom nevíš to, co je v nìm podstatné. Pro mne - a to je jeden ze základních rysù mého já - je potøeba vody. Nikde jinde nepoznám tak nespoutanou radost, jako v ní. Ze širokého, volného prostoru, kterým se pohybuji, ani¾ bych pøíliš èeøila hladinu.
Miluji knihy. Ano, nemohu být bez nich. Miluji psaní. Ano, nemohu být bez nìj. Knihy jako spoèinutí ducha v pøíbìzích, které se mo¾ná nìkde staly, psaní jako úlevu pøetlaku, který se ve mnì obèas nakupí tak velký, ¾e hrozí znièením. Ale nic není tak silné, jako má potøeba stýkat se s vodní hladinou, cítit kolem sebe to nejintimnìjší, nejnì¾nìjší a nejhrozivìjší sevøení ¾ivlu, který je mou souèástí. Èetbu i psaní mohu a¾ na nepodstatné okam¾iky odlo¾it a jít dìlat, k èemu mne jiný závazek nutí, ale vodu - nikdy. Vùbec neuva¾uji o následcích a jdu za jejím voláním. Od jakékoliv povinnosti. Má jindy a¾ nemìøitelná pracovní morálka a výkonnost v souboji s vodou neobstojí. Jediné, co stálo upøednostnìného byly dìti, dokud mne jako malé potøebovaly. Pak u¾ nic. Kdesi jsem èetla, ¾e astrologická znamení, v nich¾ se èlovìk narodil, v sobì nesou jeho pøedurèení. Znamení, spojená s vodou, pøedurèují vìèné
spojení s vodním ¾ivlem. Jsem Rak. Snad je to tím.
Toto je mé vyznání vodì
K jezeru mne cos nutí a nic doma... a kdekoli jinde... mi po chuti. Je mi dáno umìt se radovat z èehokoliv, i z hloupùstek, prostì jen proto, ¾e jsem. Mùj první mu¾ øíkal, ¾e se raduju a smìju i nad lístkem od tramvaje. Je ve mnì spousta optimismu. Ale ¾ádné zásoby na svìtì nejsou nekoneèné. Potøebují obnovit. Dobít, naèerpat. Bìhem roku má zástupnou hodnotu kniha, zvolená samota, dobré zacházení od lidí, s nimi¾ se stýkám - vše víceménì bez udání poøadí. Je však období v roce - prakticky desetinka, v¾dy» kolik dnù je opravdu krásných - které mne dovedou nabít na týdny. Bez kterých s ¾ivotem bojuji hùø a ani ty celoroèní berlièky nepomáhají. Èasto se k tomu nepøiznávám, ale svùj "nezdolný" optimismus platím depresemi. V uvozovkách proto, ¾e není tak nezdolný, jak se navenek jeví, proto¾e nemám ve zvyku se lidem v tì¾kých chvílích vìšet na krk a otravovat je svými trably. Pomoct mi sotva kdo z lidí mù¾e a sotva kdo by i chtìl. Pøesvìdèila jsem se o staré pravdì, ¾e s radostí je èlovìk vítán v¾dy a všude, lítost od nìj i pøátele odhání. Asi to tak je. V¾dy» i já sama nejsem velký slitovník. Spíš ty vyslechnuté pøíbìhy pojímám do sebe, abych je pak pøetvoøila na nìjaké to psaní. A pokud to jde, tak radìji pøimìju lidi, aby si zkusili všimnout vìcí veselejších, ne¾ jsou jejich slzy.
Ale píšu o vodì. Nauèila jsem se plavat jako pøedškolní mròous v moøi. Ohromilo mne, zadýchlo. Objevilo se nejprve v prùrvì mezi horami vidìno z okýnka vlaku. Modré, nekoneèné. Nevìøila jsem, ¾e je to skuteèné a ne barevná pohlednice, kterou jsem doteï vídala v máminých pokladech. Kdy¾ mne poprvé pøivedli na plá¾, mé ohromení pøešlo v šílenou hrùzu pøed pøedstavou, ¾e do nìj mám vstoupit. Snad k tomu dopomohla i bóra, silný chladný vítr a vzduté vlny, které nás pøivítaly minulého dne pøi pøíjezdu. Jeèela jsem a prchala. Dohonili mne a¾ u skalní stìny, která celou plá¾ uzavírala. Celých tìch mnoho metrù zpìt na plá¾ovištì našeho hotelu mne otec, øvoucí, vlekl po bøichu a mlátil do mne, co se dalo. Ta ostuda pøed lidmi! Tolik penìz se tu plýtvá pro jednoho vzpouzejícího se spratka na pobyt v moøském letovisku. Nebylo to z jeho kapsy platil to jugoslávský mámin strýc, ale lidé tak tak nad hladinou chudoby ctí i výdaje jiných. Pak se na bøehu pokusil nést mne do vody - pokousala jsem ho.
Celou tu bitku sledoval vysoký èlovìk, který se svou malièkou tlustou ¾enou sedìl v jídelnì hotelu u vedlejšího stolu. S otcem se nebavil, asi ho nemohl snést s tím jak hrubì se projevil, ale oslovil mámu a vy¾ádal si dovolení se mi vìnovat. Byl to trenér národního dru¾stva plavcù z Vídnì. Dodnes si pamatuji, jak vypadali, jeho i paní, ale jméno u¾ nevím. Ale nìkde ještì existuje fotka, jak ve spoleènosti se smíchem pojídají obrovského kraba. Celé si to pøesnì pamatuji i se svými pocity pøesto, ¾e jsem je tehdy ještì samozøejmì neumìla tak pøesnì obléct do slov, i kdy¾ je to u¾ sedmdesát osm let. Bylo mi tehdy necelých šest let.
Vùbec mne nenutil do vody. Vzal mne za ruku, vlídnou a teplou tlapou, i hlas mìl takový a povídal mi. Tehdy jsem umìla nìmecky, dokonce vídeòsky, proto¾e naši, bývali rakouští úøedníci, doma tak èasto mluvili. Dali jsme se do stavìní hradù z písku. Dostala jsem za úkol nosit vodu na zpevnìní zdí. A postupnì mne pøesvìdèil, ¾e dál od bøehu je "silnìjší" voda. Tam, kde je aspoò po pás. No samozøejmì, ¾e jsem chtìla, aby naše hradba byla nejvyšší a nejsilnìjší a tak jsem oddanì chodila pro vodu do hloubky a¾ skoro po krk. Ten mùj.
Potom mi se smíchem øekl - jéjda, ty jsi ale obalená pískem, pojï pùjdeme to spláchnout. Vzal mne do náruèí a šli jsme do vody. Po krk - ten jeho. Byl usmìvavý, laskavý - prostì jsem mu dùvìøovala. Byl psycholog, ¾ádný prchlivý hrubián jako otec. A pozdìji, dávno po letech jsem se od mámy dozvìdìla, ¾e nemohli mít dìti. Tak mìl rád všechny kolem sebe. To se dozvìdìla, proto¾e se mezitím s jeho paní spøátelily.
Ona matka se otce jakýmsi zvláštním zpùsobem bála, ale nìkolikrát za náš spoleèný rodinný ¾ivot v sobì našla sílu, která v ní byla utlumena a vybouchla tak tì¾ce, ¾e se otec neodvá¾il tomu pøívalu odporovat. Tenkrát mne takhle vyrvala jeho bìsnící náruèe a pøedala - no vida - vybavuje se mi jméno, nìco jako Willy. Mým nìkolika málo letùm se zdál obrovský a asi takový opravdu byl, proto¾e mùj otec nebyl ¾ádný prcek a on ho o kus pøevyšoval. Ale mo¾ná, ¾e tato vzpomínka je zkreslena tím, ¾e mne prostì "vyhrál". I kdy¾ s máminou pomocí.
A tenhle Willy ve mnì dokázal vzbudit dùvìru k vodì a za pár dní jsem s ním plavala a¾ k bójím, které uzavíraly bezpeènou plá¾. Lidi na bøehu od nich byli "takhle malinký". Byla tam zakotvená deska, na které se dalo odpoèívat. Na tu jsme si v¾dycky vylezli a byli "králi moøe". Nìkde tam na bøehu byla neplavkynì - máma a urèitì velice litovala té povolnosti, s jakou mne svìøila tomu velikému èlovìku a trnula hrùzou, dokud jsme zase nebyli š»astnì na bøehu. Ale paní Williová se jí smála - ona byla taková malá dìlová koule, plná radosti a umìla se bájeènì zubit. A tak jsme za hodinku šli do vody zase. Celý mìsíc jsem takhle ¾ila. Plavali jsme, lovili na skaliskách moøské je¾ky, které sem pak mìla v kýblu na pokoji a strašnì smrdìli, na procházky se chodilo hnìdozelenou cestou hlíny a hustých stromù, pøes kterou pochodovali hadi - máma krásnì pištìla, aby byli to nìjací støedomoøstí slepýši - a Williovci se jí smáli. Otec nás toti¾ jen dovezl a pobyl s námi asi ètrnáct dní, ale pak se vrátil do práce, aby zaèátkem podzimu zase pøijel a odvezl nás zpìt.
Tak¾e jsme po celý ten èas byli krásná svobodná skupinka.
Naïa Vencovská
Ilustrace: Marta Heraltová, Jana Taubová