Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Syndromem a¾ do Dobøan
Kdy¾ jsem byla ještì dítì, potkávali jsme na ulici starší ¾enu - Frantinu - která køièela poøádnì nahlas neuvìøitelné nadávky. Neadresované nikomu konkrétnì. Pokud nemìla ten rozèilený záchvat, tak to byla docela vlídná stará ¾ena. A pak ji cosi zanutilo bìhat a nadávat. A kluci po ní házeli vším, co bylo po ruce a pokøikovali. Naši mi kupodivu nezacpávali uši, abych se tìmi sprostými slovy nenakazila, ale ani si samozøejmì nepøáli, abych se pøipojila k pokøikujícím dìtem. Prostì mi vysvìtlili, ¾e je stará, opuštìná a hlavnì nemocná.
Celý ¾ivot jsem se s nikým podobným nesetkala, a¾ o mnoho let pozdìji v jednom ze svých èetných bydliš». Na stejném patøe v paneláku bydlela stará opuštìná a nemocná paní. Hádala se s televizí a docela nevybíravì nedávala hrdinùm sladkých seriálù, kteøí svedli a opustili nì¾né hrdinky. Bylo to krapet smìšné, ale hlavnì smutné. A ona stará, stále sama, o holích po mnoha operacích a jistì v bolestech s vìdomím, ¾e u¾ líp nebude. A podobnì jako Frantina, pokud mìla pøíle¾itost komunikace s okolím, tak byla docela normální smutná stará paní, jen trochu otravná tím, ¾e si ráda ponaøíká na své problémy. Ale to dìlá hodnì lidí, nic zvláštního.
Dùm to mìl za svou zvláštnost, nìkteøí sousedé se usmívali, nìkteøí politovali, nìkteøí ponadávali. A¾ se do domu nastìhovala nová partaj. Na chodbì se ozval nebývalý øev - na chodbì stála nová nájemnice, ¾ena støedního vìku s celou spoleèností, nejspíš pøíbuznými a na tu ubo¾aèku øvala tak, ¾e ji bylo slyšet pøes šest poschodí a¾ dole u výtahu - ubohá sousedka stála bezmocnì mezi dveømi neschopná je pøed tou zuøivostí aspoò zavøít. Nová sousedka se hájila tím, ¾e jí slovníkem "nebude kazit dìti" a vším mo¾ným ostatním a vyhro¾ovala policií, jestli se to bude opakovat.
Samozøejmì, ¾e bude. Proti vnitønímu tlaku v duši, potøebì nahlas køièet a pou¾ívat pøi tom ošklivá slova je posti¾ený bezmocný. Docela náhodou jsem v místní knihovnì narazila na knihu Stephena Kinga Zelená míle - pøedlohu k výbornému filmu - a tak jsem se setkala s popisem chování jednoho z vìzòù. Taky ze své cely vykøikoval hrubosti a nadávky. Také z pocitu marnosti a bezmoci ze ¾ivota nejspíš. A autor to vysvìtlil jako Touretùv syndrom. Dobrý autor vìtšinou pou¾ije skuteèný odborný název pro popis nìèeho konkrétního, ale pøesto jsme ani ve velkém Diderotovi pouèení o této nemoci nenašla.
Nálada v domì se zvýšila u tìch, kterým to pøed tím vadilo, ale mlèeli. Mìli nadìji, ¾e se našla mluvèí - bojovnice. Potkali jsme se s pøedsedou samosprávy a co on? "Kdy¾ je nemocná, tak má být v nemocnici, jinak..." No a bylo to "jinak". Bojovnice toti¾ bydlela v podnájmu u pravé majitelky bytu a proto¾e dala výpovìï ze smlouvy, tím majitelku ochudila o výdìlek - a proto¾e ta majitelka byla význaènou zamìstnankyní Mìstského výboru - neputovala naše sousedka sice do nemocnice - ale rovnou do Dobøan. A byl klid a další podnájemníci u¾ bydleli spokojenì a platili. Také ke spokojenosti.
Naïa Vencovská