Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Duchna
Mám štìstí. Nejsem ani alergik ani nic jiného. Mo¾ná trochu fanfarón, ale to bych tu moc neventilovala, není to a¾ tak lichotivé. Ale nìjak zaèít musím. V¾dy, kdy¾ veèer uléhám do postele a pøetáhnu pøes sebe duchnu, rozlije se mi po tìle bla¾ený pocit tepla a bezpeèí. Mívala jsem jako malá, na jaøe a na podzim krásný pocit, kdy¾ se vymìòovala pokrývka. Obzvláš» ta letní, za tu zimní - za duchnu. Byla naducaná peøím, dìlaly se v ní krásné skrýše, vonìla èerstvým vzduchem a èlovìk se pod ní cítil jako v pohádce. V té dobì jsme o existenci ústøedního topení mìli jen nejasnou pøedstavu a v celém domì se topilo kamny na tuhá paliva. V kuchyni trùnil kachlový sporák a v ostatních místnostech byla klasická kamna. Moji rodièe v lo¾nici moc netopili, v¾dy tvrdili, ¾e pøílišné teplo brání zdravému spánku a lidé jsou pak moc choulostiví. Maminka v¾dy pøed ulehnutím vyvìtrala, a pod pøikrývku strèila termofor, naplnìný horkou vodou. Kolikrát, kdy¾ jsme ráno vstávali, byla okna zamrzlá a¾ k samému vrchu a rozmanitost ledových krystalù ve mnì vyvolávala pøedstavu krásného dne a vzbuzovala dychtivost oèekávaných dobrodru¾ství. Ale zpìt k té duchnì.
Výroba pøikrývek v naší rodinì byla dlouholetou a zabìhnutou tradicí. Nepamatuji si, ¾e bychom nìkdy koupili hotový výrobek. V¾dy se u nás chovala nìjaká ta husa, aby bylo na vánoèní svátky nìco dobrého na stùl a její peøí maminka peèlivì schovávala do starého sýpku. Obèas koupila nìjaké peøí od svých známých z venkova, nebo ho dostala od lidí, kteøí o nì nemìli zájem. Peøí se dalo koupit i na Zelném trhu. Schovávala peøí ze slepic a kachní peøí. Ka¾dé dávala zvláš», s peèlivým oznaèením data a druhu. Slepièím peøím se plnily polštáøky pod záda a s jemnìjšími brèky se plnily sedáky na ¾idli. Drát jsme zaèínali zaèátkem listopadu. Televize ještì nebyla, tak jsme aspoò poslouchali rádio. U draní se nesmí moc mluvit, skoro ani dýchat, nato¾ kašlat, nebo se smát, aby se peøí nerozletovalo po místnosti.
S draním peøí nám pomáhal i tatínek. ®e bych tuto práci dìlala s láskou, se zrovna øíct nedá, ale u nás nešlo smlouvat. Kdy¾ maminka øekla „budeme drát“ tak se dralo. Peøí se vytahovalo s pytlíku, ka¾dý mìl pøed sebou malou hromádku a to co sedral, strkal pod hrnek. Brèka pak do dalšího pytlíku. A proto¾e pýchou ka¾dé správné hospodynì byla pìknì naducaná peøina, padlo do ní pár kilo sedraného peøí. Myslím, ¾e tato èinnost mnì dala základ k pozdìjší trpìlivosti, která se mnì mnohdy v ¾ivotì vyplatila. Rozhodnì jsem se však s ní nenarodila a musela jsem mnohokrát poøádnì pøekousnout, abych s rozdìlanou prací nemrskla do kouta a neutekla od ní.
Dalším krokem bylo ušití pøikrývky, co¾ umìla maminka i tatínek. Pokud se šily napøíklad prošívané spací pytle, které jsme pou¾ívali v dobì, kdy jsme jezdili na vodu, podíleli se na jejich ušití oba dva, nebo» tam v¾dy tatínek šil ètverce a maminka je plnila pøesnì odvá¾eným mno¾ství sedraného peøí. Tatínek ètverec sešil a vytvoøil další. Byla to práce zdlouhavá a nároèná, nebo» v tomto smìru byl tatínek nesmlouvaný puntièkáø.
V Ondøejovicích mnì duchna zachránila pøed úplným zmrznutím, nebo» kolikrát, kdy¾ jsme ráno vstávali, se nám kouøilo od pusy chladem.
Pøed mým odchodem na Chaloupky jsem rodièùm dojednala zøízení ústøedního topení a duchny najednou nebyly potøeba. Plynové topení bylo levné, nemuselo se moc šetøit a k zakrytí staèily celoroènì lehké péøové deky. Nìkteré jsme rozdali, jiné odnesli na charitu. Ale jednu jsem si nechala. Jen tak, snad na památku. A dnes jsem ráda, ¾e ji mám. V poslední dobì jsem veèer velice zmrzlá. V pokoji kde spím si moc netopím, jen zveèera zavla¾ím místnost a topení vypnu. Pøi velkém teple nemù¾u spát, mám pocit, ¾e mnì chybí kyslík. Pod tenkou dekou se klepu jako ratlík, ani teplé pono¾ky a èepice na hlavì nepomáhá. A pak jsem si vzpomnìla na duchnu. S radostnou dychtivostí jsem ji vytáhla na svìtlo bo¾í a vyvìtrala ji. Spím pod ní u¾ druhým rokem. Pono¾ky nepotøebuji, ale tu èepici na hlavì pou¾ívám témìø celoroènì. Øíkává se: „To chce klid a nohy v teple“, ale pro mne není zanedbatelná ani teplá hlava. Pod duchnou si u¾ skrýše nedìlám, ale opìt mám pod ní ten pocit štìstí a bezpeèí.
Irena Atzlerová