Èerven v centru DOX
V prostorách Centra souèasného umìní DOX v pra¾ských Holešovicích èekají bìhem následujících týdnù na návštìvníky kromì výstavy Petra Kvíèaly Sight-Specific a výbìru fotografií Al¾bìty Jungrové z knihy Blue Light Tonite i další tøi mimoøádné akce.
Od poloviny kvìtna je mo¾né shlédnout panoramatické fotografie Jaroslava Poncara ze západního Tibetu. Tato výstava se koná u pøíle¾itosti cyklu workshopù a pøednášek s tibetskými mnichy. V èervnu pøedstaví svou nejnovìjší tvorbu Ateliér skla Vysoké školy umìleckoprùmyslové v Praze vedený akademickým sochaøem Ronym Pleslem. Od poloviny èervna do poloviny záøí uvede centrum DOX výstavu Rudolf Steiner a souèasné umìní, která bude prezentovat díla významných souèasných svìtových umìlcù.
• Jaroslav Poncar: Tibet – krajina mýtù a legend (18. 5. – 30. 6.)
• Transparency Kation (2. 6. – 30. 6.)
• Rudolf Steiner a souèasné umìní (16. 6. - 12. 9.)
Výstava panoramatických fotografií Jaroslava Poncara zavede návštìvníky do samotného srdce odlehlé a divoké krajiny západního Tibetu. Do míst v okolí posvátné hory Kailás, kde ¾ijí koèovní pastevci se svými stády, divoká zvíøata a neviditelné bytosti z paralelních svìtù bo¾stev, duchù a démonù. Tady se kdysi dávno pøed pøíchodem buddhismu do Tibetu zrodilo pùvodní tibetské nábo¾enství – bön. Výstava se koná u pøíle¾itosti cyklu workshopù a pøednášek s názvem Bön – nejstarší pramen tibetské kultury s tibetskými mnichy v centru DOX.
Ateliér skla pod vedením Ak. Soch. Ronyho Plesla na Vysoké škole umìleckoprùmyslové pøedstaví svou nejnovìjší tvorbu na výstavì Transparency Nation, která bude vytvoøena speciálnì pro prostor Centra souèasného umìní DOX. Souèástí prezentace budou mimo jiné designové kolekce vytvoøené ve spolupráci s významnými èeskými výrobci skla. U pøíle¾itosti výstavy bude vydán katalog, který by mìl být jakýmsi manifestem ateliéru. Vztah umìleckého objektu a daného prostoru je téma, které bude spojovat rozdílné individuální pøístupy studentù i pedagogù Ateliéru skla. Bod, linie, prostor, pùdorys, horizont, obrys, materiál a pøedevším svìtlo - to budou formální mantinely a vodítka urèená všem vystavujícím. Vyu¾ití nových, hlavnì transparentních materiálù i nových technologií k vytvoøení silného emoèního a estetického zá¾itku bude hlavním tématem výstavy.
Jako hlavní výstavní projekt letní sezóny pøedstaví DOX výstavu Rudolf Steiner a souèasné umìní, která byla pøipravena ve spolupráci s Kunstmuseem Wolfsburg a v Kunstmuseem Stuttgart, kde je k vidìní do 22. kvìtna 2011. Rudolf Steiner je pova¾ován za jednoho z nejvlivnìjších a zároveò nejkontroverznìjších myslitelù 20. století. Byl filosofem, architektem, sociologem, humanistou, vizionáøem a zakladatelem anthroposofie.
Výstava poukazuje na dùle¾itost hledání duchovního významu ve svìtì, jeho¾ ekonomické a ekologické systémy jsou ve stavu permanentního ohro¾ení. Steinerùv univerzalistický pohled na svìt nabízí v tomto kontextu významný impuls. Tento projekt s více ne¾ 70 exponáty je køi¾ovatkou, na které se støetávají významní souèasní svìtoví umìlci: Joseph Beuys, Mario Merz, Giuseppe Penone, Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Tony Cragg, Helmut Federle, Spencer Finch, Katharina Grosse, Carsten Nicolai, Meris Angioletti, Manuel Graf a Simon Dybbroe Moller. Rudolf Steiner je na výstavì pøedstaven výbìrem svých kreseb.
Prezentace výstavy v Praze, která se uskuteèòuje ve spolupráci s Centrem souèasného umìní DOX, pøihlí¾í k domácímu kontextu jednak zaøazením tvorby Karla Malicha, jednak doplòkovou expozicí Myslet bez konce: Rudolf Steiner inspirací, pøipravenou centrem DOX.
Terezie Kaslová