Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Babí memento
anebo nìkteré babky se staly nesmrtelné
Kdy¾ mne vlastní nerozvá¾nost a neusazenost (je¾ lze pìknìji nazvat osudem) zahnala do Pøíbrami, øekla jsem si - ¾ádné staøecké lenošení a proto¾e divadlo v Pøíbrami je tradiènì dobré, zajistila jsem si permanentku na zlevnìná odpolední seniorská pøedstavení.
Pøedstavení byla opravdu výteèná, ale celá ta akce mìla jednu chybu. Podobnì jako tehdy na horách, kdy jsem ¾uchla ze skal - vyhnaly mne z divadla pøestávky. Jediný mladý oblièej byla sleèna za pultem s kávou a sladkostmi, ale co, oblièeje - taky u¾ ho nemám výstavní, ale ty øeèi! Kdepak zmínit se o tom, o èem se hraje, pochválit nebo pohanìt herce - kdepak! "A tak øíkám panu doktorovi ... a paní, to vám je bolest ... a èùrat chodím nejménì šestkrát za noc ... a ... a..."
Nìjak jsem to nesnesla a souèasnì jsem se tak trochu stydìla, ¾e takhle soudím o svých vrstevnících. Ale toho studu mne zbavila vzpomínka Jiøího Suchého na Jana Wericha, která mne zaujala v televizi. "Wericha jsem èasto zval k nám na setkání a on mi v¾dycky kladl na srdce: Jiøíèku, pøijdu rád, ale prosím vás, sezvìte tam jen mladé lidi. Já kdy¾ se dívám do tìch starých oblièejù, tak je mi, jako bych se díval do otevøeného hrobu ..."
Ono je to s tím stáøím dost trudné. Staèí malinko povolit, pozapomnìt na péèi o sebe, na hygienu, nìco malinko si odpustit, jednou, dvakrát a je na neštìstí zadìláno. Jako kdy¾ jedete na tobogánu z kopce. Lidi se ošklíbají, vyhýbají a èlovìk je najednou docela vymazaný za spoleènosti. A pøi tom je to kolikrát docela hodný vlídný a pøátelský èlovìk. A ani
si není vìdom èím to je, ¾e se mu ka¾dý tu nápadnì, tu taktiètìji vyhne. Pamatuji na dvì takové hodné, ale nesnesitelné babky.
V tramvajové vozovnì na Pankráci se první ranní ètyøiadvacítka dávala prùvodèím za trest. Ve starých vozech to ještì šlo, èlovìk se zašil na plošinu, ale v tìch nových, kde byla "kukaò", ve které prùvodèí sedìl a nemohl nikam(!) - tak ve Vodièkovì ulici nastalo utrpení. Nìkde v Lucernì pracovala stará babka jako šatnáøka a slu¾ba jí konèila nad ránem. Taková hodná bábrlinka, zákazníkùm i to poutko i knoflík pøišila, zatím co on se bavil - pøihrnula se do vozu, sedla dru¾nì na sedaèku pod pokladnou prùvodèí a povídala a povídala a¾ nahoru na Bulovku. Copak o to, ty její historky ze šatny byly docela zajímavé, ale ten zápach!
Celou dobu si nejspíš nedala èas odskoèit na záchod a tak páchla - no dìsnì - jako starý kozel.
Daleko osobnìjší vztah jsem mìla s babkou o pár let pozdìji. Byla jsem nadmíru spokojená pokladní v knihkupectví, kdy¾ naše ještì neopeøená nejmladší získala místo vedoucí Tabáku. A zaèala dotírat - mami, musím tam mít sílu a bojím se vzít nìkoho cizího - prosím tì, nech toho tady a pojï ke mnì! No, moc se mi nechtìlo, jednak pracovat mezi kní¾kami - a mít ve ètvrtek ka¾dou novinku bez fronty - to bylo potìšení a s mladinkou postpuber»aèkou nebylo zrovna snadné poøízení - no co ale máma pro dítì nakonec neudìlá.
Problémy se ukázaly brzy. Paní šéfová byla striktnì pro - otevírá se v šest a basta - já jsem byla s pøepoèítáváním novin dávno hotová a bylo mi jaksi nelidské opírat se lokty o pult a bez zájmu se pøes výklad dívat, jak se lidé ve frontì na noviny tetelí zimou, pøípadnì na dešti.
No a tak jsem otevøela klidnì tøeba o pùli. Jen¾e pøíští týden ta ranní pøipadla na dceru a lidi jí to vyèítali, ¾e - ta starší paní je hodnìjší, ne¾ vy, sleèno.
A další vyèítalka byla právì ta babka, co na ni vzpomínám. Bydlela o dva prùchody blí¾ k lázním Axa a pøed pátou, kdy nám rozvozová slu¾ba házela balíky novin za dveøe, u¾ byla dávno vzhùru. My jsme mìly nástup na ranní v pìt, jen¾e kdy¾ pršelo nebo padal sníh, tak byly balíky namoèené a byl problém s prodejem. Babka dobøe sledovala, kdy která z nás má ten týden ranní a tak pøi mé šichtì u¾ z dálky na mne mávala - "dneska máte noviny tady u mne v prùjezdu aby nerozmokly, pojïte, já vám to pomù¾u nanosit!" A já jsem byla ráda, samozøejmì a tak jsem hrdinnì snášela stejný problém, jako kdysi v té tramvaji. "No, nechám vás to v klidu pøepoèítat a pak si pøijdu." A já byla, nevdìènice, potajemky moc ráda, ¾e je pryè. Kdy¾ si pak asi za hodinku babèa pøišla pro své noviny, tak u¾ byla umytá a pøevleèená a vùbec mi nevadilo, ¾e se postavila u pultu a povyprávìla, co se kde v noci v ulici šustlo.
Taky teï, po osmdesátce obèas mívám tendenci nìjaký ranní úkon odlo¾it, ale v¾dycky staèí vzpomenout a lenora mne rychle pøejde. Díky babky!
Naïa Vencovská