Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Vypeèené vánoce
Urèitì si vzpomenete na èlánek, jak jsem zhubla. A jak jásavým návratem k redaktorování, randìním s novou láskou jsem nìjak ani nemìla èas na jídlo a kila šla dolù jako po másle a jak jsem pak byla na plastické operaci, abych té znovunabyté kráse dala záruku, ¾e vydr¾í.
Milý byl ale "na tlusté" a tak postrádal mou baculatost a hanebnì mne zasklil - a já jsem se o to víc pustila do práce. Nebylo dne, abych nelítala nìkde po reportá¾i nebo za rozhovorem se známými lidmi - a ¾e byl nìkdy nìjakej mu¾skej - nevdìèník jeden - na to jsem ani nevzdychla. Ale té nové postavy, ke které mi dopomohl jsem si pova¾ovala. Ono je pøece jen nìco jiného, kdy¾ svi¾né no¾ky nesou úhledné tìlíèko v pøíjemnì namodralé d¾ínsovinì, ne¾ kdy¾ se sotva valí sebepøíjemnìjší tetka, co z vás chce na reportá¾i "tahat rozumy".
Bo¾í mlýny melou pomalu, ale jistì. Já jsem vším tím tak zpychla, ¾e jsem si snad myslela, ¾e jsem a¾ nesmrtelná a pupek svìta. A pak jsem se asi po pùl roce od té plastiky mìla zajet pánùm doktorùm ukázat, jak se jim to povedlo. Kdy¾ mne operovali, byli to "kluci" ve stadiu uèení, v pronajatých sálech i lù¾kách jiné nemocnice, dnes u¾ jsem míøila do jejich vlastního nìkolikapatrového baráku s vlastním operaèním sálem. Ale kámoši zùstali a mnì zásluha, ¾e jsem neváhala být "pokusný králík". Kdo taky jiný, ne¾ Venca, co nemíøí a støílí a pak se diví, ¾e pøece jen zasáhla.
Dojela jsem autobusem k metru - dojdu k turniketu a najednou - no, já ani nevím, jak to popsat, jako kdy¾ mi nìkdo zaškrtí hrdlo a není co dejchat, hlava nepatøí k tìlu, celé všechno èlovìèí podléhá panice a ten zbytek èlovìka má najednou jedinou myšlenku - domù! A tak jsem se nìjak, opravdu nevím jakým zázrakem vrátila zpìt k autobusu, nastoupila - celou cestu si mùj soused pohoršenì odsedával od té ¾enské, co je po ránu o¾ralá jako Dán - vystoupila, zázrakem nic nejelo a tak jsem se zdarem pøešla silnici a u¾ se dívám na okna svého domu, jen¾e je ještì tak daleko pøes celé dlouhé pøedlouhé parkovištì. A já u¾ lapám škytavì po poslední kapièce dechu, èerná se mi pøed oèima, v bezmoci si lehnu na nejbli¾ší kapotu auta s rukama rozta¾enýma jako Je¾íš na køí¾i - sláva v té poloze jakoby se do plic dostalo tìch kapinek vzduchu nìjak víc a tak popojít, znova zalehnout na další kapotu a znova a znova, a¾ jsem se propracovala ke vchodu do domu a pak u¾ zbývalo jen vydr¾et stát ve výtahu - nikdy bych nevìøila, ¾e to dá takovou práci, ještì ¾e je malý a nedá se dohromady kam spadnout a je o co se opøít, pak klíèe - v pravé kapse, odemknout, bunda le¾í na zemi, vìšáky nìjak oslepené oèi nevnímají, ale myslím, ¾e jsem si aspoò zula boty - a koneènì køeslo. Není to nic platné, zase nedýchám! Ale povede se mi natáhnout ruku k telefonu, volám Zdenièce, kamarádce doktorce co má ordinaci jen o kousek výš na kopeèku. Ta nechá ordinaci sestøe a pøiletí - a mezitím se stane zázrak - dýchám! Sice trochu nejistì, ale dostateènì k tomu, aby nade mnou Zdenièka pokroutila hlavou - kdy¾ ty ze všeho musíš hned udìlat veleudálost, aby byl ¾ivot poøád v pohybu, píchnu ti uklidòovaèku a dneska nikam nechoï a vyle¾ to.
A tak se telefonem omlouvám kámošùm plastikùm, ¾e pøijdu zejtra a fakt le¾ím a hodnotím, co to asi bylo. A netrpìlivì sleduji, ¾e se pøece jen cítím "taková nìjaká divná - nejistá". Zastavila se protìjší sousedka, prý mne vidìla, jak cestuji po tìch kapotách a co mi je a ¾e tedy zítra pro jistotu se mnou k tìm doktorùm pojede, abych necestovala sama. No tak jo, je to hodná holka, proè jí neudìlat radost, ¾e je potøebná.
A tak jedeme a mnì se tím pohybováním zase dìlá nìjak divnì, ne u¾ tak strašlivì, jako vèera, ale jsem rozklepaná a nejistá. Na recepci se ohlásím, sednu si do èekárnièky a ze dveøí vykoukne starý pan primáø, tatínek jednoho z tìch mých upravovatelù, co v dùchodu klukùm dìlá interní pøedoperaèní vyšetøení. A hlaholivì mne zdraví a pak zvá¾ní, jde blí¾ a u¾ mne vleèe k sobì do ordinace. Polo¾í, prohlí¾í a volá sanitu. "Vy máte embolii na plících a infarkt, má milá, proboha, jak jste s tím mohla takhle chodit!"
Odvezli mne, ulo¾ili, do nosu nacpali hadièky, plíce zrentgenovali a našli v nich ty embolky dokonce dvì - to jak se kluci sna¾ili operatéøi sna¾ili mi opravdu vyrajbovat ka¾dý zbyteèek sádla ne¾ mi to bøicho zase zašili a nìjaký ten cucek krve se utrhl a potvora týdny cestoval po tìle - a¾ se zapíchl na ten nejnevhodnìjší plácek. A tak le¾ím v bílém, je chøipkové období, tak návštìvy nejsou, dostávám Walfarin a je mi zima. Proto¾e sestøièky potøebují odvìtrávat protìjší sklad špinavého prádla a tak tam mají trvale otevøené dveøe a hlavnì okno (je druhá pùle prosince) - no a proto¾e se s nìèím lítá poøád sem a tam, tak ani naše dveøe se nezavírají a ten mrazivý dech zimy se nám táhne pod deky. No co, v Tatrách se takhle èerstvým vzduchem léèí tubera, máme to za jedny peníze na všechny pøípady. Sestry dennì dìsím, ¾e infarkt - neinfarkt, zima - nezima - proklouznu ráno do koupelny - jako jindy, uzavírám tu
oèistu studenou sprchou.
Synek k pokojùm nesmí, kdy¾ je ten zákaz návštìv, tak aspoò vydoloval bílý svetr - jak jinak, i v nemocnici musím být stylová a dohodli jsme se, ¾e jestli mne pustí na vánoce domù - a to oni jo, kohopak by tu zbyteènì dr¾eli, na svátky je nejlíp, kdy¾ ubude pacientù a já jsem docela fit - tak ¾e synek nakoupí dobrùtky a pøes svátky pøespí u mne a udìláme si bezva vánoce.
Tak mne opravdu na Štìdrý den z té nemocnice vyhnali. Na rozlouèenou jsem dostala krásnou modrou flaštièku s první pomocí na pøièuchnutí, kdyby bylo zle - kamarádka mi ji pak oháèkovala taštièkou a závìsem na krk - to abych na jaøe mohla plavat daleko do pøehrady a pøípadná první pomoc byla po ruce. Musím pøiznat, ¾e jsem si to do té vody vzala jen jednou a pak jsem si pøišla smìšná. Ale proto¾e je to krásnì barevné, na památku ten nitrák i s bílou taštièkou mám dodnes.
Dovezli mne a¾ pøed dùm a já plná dychtivosti, jaké budou milé svátky se synkem jsem vyjela výtahem, cinkla na zvonek - nic. Tak vytáhnu klíèe, odemknu - pusto, prázdno. A pak se ozval telefon a pøíšerný chraplák:"Mami, mám pøes ètyøicet horeèku a nemù¾u k tobì, ty tu chøipku nesmíš dostat! Máš co jíst?"
No, mám nemám - copak mohu po tom marodovi chtít? Tak¾e ano, jasnì, nestarej se. A nakoukla jsem do lednice. Sláva - tulilo se tam k sobì pár zaschlých buøtíkù, co jsem pøed pár týdny nestihla sníst, dvì vajíèka, olej v lahvi taky ještì byl - chleba jasnì jako kámen, ale jsou ještì tìstoviny, tìch mám doma v¾dycky dost - mám je ráda.
A tak jsem mìla slavnostní štìdroveèerní buøtguláš s kolínky, druhý den zbytek a pak u¾ byly krámy otevøené a nakoupila jsem si - a ten svatveèer jsme si pak oslavili a odárkovali se namísto toho na Silvestra.
A díky letošnímu závalu snìhu, "neviditelným" chodníkùm a okolním silnicím a koleèkùm mého chodítka, co se ve snìhu odmítají toèit, nejspíš dopadnu stejnì zábavnì. Jsem pøikovaná k domovu jako kdy¾ mám „hausarest“. Mùj internet zrovna stávkuje a tak mám èas na psaní a na mou duši jsem zvìdava, jak to všechno dopadne. Ale tìch tìstovin mám doma zase dost - pohoda vánoc je zachránìna!
Naïa Vencovská