Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se budeme sna¾it zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.
Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.
Krásný èas
V tìch dvaceti letech do revoluce jsem dìlala hromadu pøerùzných prací od profesí dìlnických po úøednické. A dvakrát se mi dokonce povedlo být sekretáøkou, výkonnou a cenìnou. To poslední se poštìstilo na Vysoké škole zemìdìlské v pra¾ském Suchdole. A poštìstilo opravdu doslova. Sešla se nás tam parta ve vìku kolem šedesátky, kluci - tedy páni vyuèující - byli kamarádi od støední školy, spoleènì absolvovali VŠZ a na škole také zùstali spoleènì uèit, by» rùzné pøedmìty, ale všichni na katedøe mechaniky. A mne pro spolehlivou ochotu se celý densmát vdìènì pøijali jako dalšího "kluka" do party.
Co my jsem se navyvádìli a napro¾ívali spoleèných veselých a milých chvilek! Ve frontì na obìd v menze jsme dokonce byli obèas i káráni za nepatøiènì rozverné chování. Jako ¾e - dospìlí lidé - jaký to dáváme pøíklad studentùm! Ale kdy¾ svìt byl tak bezpeèný díky dobrým pøátelùm! Ráno jsem se budívala s pocitem, ¾e u¾ u¾ aby byl den a já mohla do práce! Èasto jsem svým kámošùm pøipravila hned po ránu nìjaké pøekvápko. Snad nejvìtší byl boršè - neváhala jsem vyskoèit u¾ po páté hodinì a dát se do vaøení, pak jsem v zabaleném hrnci aby nevychládlo tu ještì vaøící dobrotu nesla na katedru a proto¾e jsem mìla klíèe od všech místností a i to nádobí se za spoleèných sedánek zamìstnancù našlo, nadìlila jsem na všechny stoly hustou voòavou dobrùtku a neváhala letìt ze schodù uprosit paní vedoucí v prodejnièce, aby mi zadem pøed otevøením prodala èerstvé rohlíky. A kluci pøišli a nestaèili koukat!
A tou dobou se syn, student osamostatnil - vlastnì byl osamostatnìn - proto¾e jsme pùvodní velký byt pro celou rodinu jako nadmìrný nemohli udr¾et a našli si výmìnou dva malé kutloušky - já právì v Suchdole a odtud i to nové tak š»astné zamìstnání. Plat sekretáøky nebyl ale nic moc a bytí na dvou adresách také nìco potøebovalo - pøemýšlela jsem, jak nadlehèit finance. Zaøízení školní menzy tehdy zrovna hledalo uklízeèku hygienických zaøízení - no co, však jsem se díky péèi soudruhù tìch hajzlíkù nìco nauklízela! A tak jsem se pøihlásila. A nastoupila na veèerní smìnu po práci. Za všech zamìstnání, co jich bylo, jsem se nevyhýbala nièemu, jedinì záchodkùm v hospodách ètyøce, na ty jsem opravdu nemìla dost odvahy. Ale tohle byly oproti všem zkušenostem doslova salóny, kachlíkové, prostorné s øadou umyvadel se zrcadly!
Ka¾dá pracovní zkušenost v ¾ivotì má èlovìku nadále pøinášet schopnost se otáèet v dalším zamìstnání. Ne ¾e bych nebyla mìla uklizeno v celém prostoru, ale znala jsem také osvìdèený fígl zkušených uklízeèek - "musí to praštit do voèí". A tak jsem nejvìtší péèi vìnovala právì øadì zrcadel a kohoutkù pøímo naproti vstupním dveøím. To nemohla vìdoucí menzy pøehlídnout, jak se leskly a blyštìly! A tak jsem byla navýsost oblíbený a honorované líp, ne¾ sekretáøka.
Na katedøe jsem se o svém dalším zamìstnání nezmiòovala, kluci sice byli kámoši, ale mìla jsem špatnou zkušenost z Metrostavu, kde jsem coby mzdová úèetní vypomohla naší hodné uklízeèce v dobì delší nemoci a uklízela za ni - a najednou jsem u¾ nebyla dùstojná paní mzdová, ale "paní, co uklízí". Lidé jsou rùzní.
Na obìdy jsme celá parta s mými kamarády chodili v¾dycky souèasnì a najednou mi pøišlo divné, ¾e pánové ještì pøed odchodem z katedry si jako ujeden mu¾ ještì "odskoèí", aèkoli pøedtím chodívali a¾ v menze. "Kluci, co je s vámi, máte nìjaké potí¾e?" divila jsem se. Chechtali se a nakonec kápli bo¾skou - "kdy¾ my ti nechceme obèurávat tvoje záchody!"
Díky tomuhle kšeftíku jsem ale za¾ila jedno dvoudenní vìzení. Nechtìné a nezavinìné. V pátek jsem si honem ještì sjela dolù do Dejvic pro èasopisy a pøilítla na svùj úklid. Vesele jsme se pozdravili s vrátným a dala jsem se do díla. Kdy¾ bylo hotovo, chci jít domù - jen¾e ouha! Pan vrátný nìjak pospíchal na víkend a doèista zapomnìl, ¾e mne ještì má v budovì. Zamkl a a¾ do pondìlka mìl volno. Tak. A co teï? Mobily tehdy ještì nebyly, telefon sice na vrátnici byl, ale dveøe do ní také pod zámkem. Zkusila jsem na sebe upozornit v prùèelí budovy u velké prosklené stìny - ale kdepak. Všichni u¾ byli pryè a studenti z kolejí tudy o víkendu taky cestu nemìli. Tak¾e na dva dny árest - smíøila jsem se.
Copak o to, èíst bylo co, èasopisù já odjak¾iva kupuji hodnì, voda je dostupná, místnùstka úlevy dokonce nablyštìná - ale co s jídlem? A zase se uplatnila stará zkušenosti. Ve všech kuchyòských zaøízeních se v lednici v¾dycky najde nìjaký zbytek. A kolik takových kuchyní já jsem pøi svých nucených profesích za¾ila! A taky bylo. Salámek, dokonce i šunèièku si nìkdo schoval- mìl smùlu! - dokonce i rohlíky jsem objevila, sice pøipravené na strouhanku, ale byly jen vèerejší a já mìla tehdy ještì zuby v poøádku. Tak dva dny vydr¾ím. Zbývalo pøipravit pohodlí na spaní - ale ani to nebyl problém. V hale u vchodu byla velká køesla, staèilo si dvì srazit k sobì a spalo se - jejda! Akorát mohlo být tepleji. Ale høála mne pøedstava, jak bude pan vrátný v pondìlí ráno kulit oèi, a¾ ho na schodiš»átku pøed vrátnicí pìknì pøivítám do práce!
To víte, ¾e jsem tam èíhala u¾ od prvního rozbøesku, abych si tu legraci nepokazila! Nebyl dalek infarktu, ale pøe¾il!
Naïa Vencovská